گشتی در اخبار تئاتر زیر سایه سنگین کرونا

تهران- ایرنا- تئاتر از شاخه‌های حوزه فرهنگ و هنر در هفته جاری با اتفاقات متعدد روبه‌رو بود که از مهمترین آنها می‌توان به درگذشت کریم اکبری‌مبارکه پیشکسوت بازیگری به دلیل کرونا تا اجرای برخط چند فیلم تئاتر و اعلام آثار راه‌یافته به جشنواره‌ها اشاره کرد.

دهه نخست آبان ماه بعد از پشت سرگذاشتن روزهای پایانی مهرماه و فعالیت‌های فشرده گروه‌های نمایشی برای جبران تعطیلی چهار ماهه فعالیت‌های‌شان از اسفندماه ۱۳۹۸ تا ابتدای تیرماه ۱۳۹۹ به سبب شیوع کرونا در حالی پشت سر گذاشته شد که طی یک و نیم ماه گذشته، شاهد تعطیلی مجدد فعالیت مراکز فرهنگی و هنری به سبب اوج گرفتن موج سوم این ویروس در اغلب استان‌ها و شهرستان‌های کشور بودیم. اما این بار این وضعیت با تجربه‌ پیشین تعطیلی به سبب شیوع این ویروس، مانع فعالیت‌های هنرمندان عرصه نمایش کشور نشد و از گوشه و کنار ایران خبر فعالیت‌های اهالی این هنر در عرصه‌های مختلف تولید، اجرا و جشنواره‌ها به گوش می‌رسد.

رویدادها و اتفاقات این هفته درگذشت کریم اکبری‌مبارکه پیشکسوت بازیگری عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون به دلیل کرونا، معرفی آثار نهایی جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دانشجویی، پخش برخط نمایش ماهی قرمز کوچولو، انتشار گزارش مالی جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر «نگاه» تا ۲۶ آبان ماه، معرفی مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر، آغاز به کار «رادیو دراما» در پردیس تئاتر تهران، پخش برخط نمایش اگه گربه رو ببینم، معرفی داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» و اعلام آثار مرحله نهایی سه بخش جشنواره عروسکی تهران - مبارک را در بر می‌گیرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۹ تا ۱۲ آبان ماه ۱۳۹۹ مرور کنید.

درگذشت کریم اکبری‌مبارکه به سبب کرونا

کریم اکبری‌مبارکه متولد ۱۳۳۲ از بازیگران با سابقه تئاتر، سینما و تلویزیون کشور هشتم آبان ماه ۱۳۹۹ بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا، در سن ۶۸ سالگی چشم از جهان فروبست.

کریم اکبری مبارکه در آثار هنرمندانی چون قطب‌الدین صادقی، مجید سرسنگی، مجید جعفری و بهزاد فراهانی به ایفای نقش پرداخته بود.

پهلوان اکبر می‌میرد نوشته بهرام بیضایی به کارگردانی ابراهیم سخن‌سنج، دیکته و زاویه نوشته غلامحسین ساعدی به کارگردانی عبدالله اکبری، جان‌نثار نوشته بیژن مفید به کارگردانی عبدالله اکبری، تیرکمان نوشته محمود جعفری به کارگردانی عبدالله اکبری، کوچ نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، عروس نوشته و کارگردانی بهزاد فراهانی، نسل آواره نوشته منوچهر شهپر به کارگردانی گروهی، ارباب پونتیلا و نوکرش ماتی نوشته برتولت برشت به کارگردانی محمد جعفری، مرگ یزدگرد نوشته و کارگردانی بهرام بیضایی، خاک تا افلاک به کارگردانی محمود فرهنگ، در اعماق نوشته ماکسیم گورکی به کارگردانی محمد کوثر، پیتولاسیون نوشته و کارگردانی نورالله حسینخانی، سیمرغ سیمرغ نوشته و کارگردانی قطب‌الدین صادقی، یکی بود یکی نبود نوشته و کارگردانی مجید سرسنگی، دستیار کارگردان در نمایش اکبر آقا آکتور تئاتر به کارگردانی اکبر عبدی و آن شب که تورو زندانی بود به کارگردانی مجید جعفری از جمله فعالیت‌های زنده یاد مبارکه در عرصه تئاتر ایران بوده است.

اکبر مبارکه در عرصه سینما نیز در فیلم‌های مرگ یزدگرد، مقاومت، مسافران، دیدار، چند می گیری گریه کنی، روزهای زندگی، ترانه شرقی، قندون جهیزیه و عطر داغ به ایفای نقش پرداخته بود.

بچه مهندس، پشت بام تهران، خروس، جراحت، مختارنامه، امام علی و گرگ ها از جمله مجموعه‌های تلویزیونی هستند که زنده یاد مبارکه بازی در آنها را در کارنامه کاری خود به ثبت رساند.

معرفی آثار نهایی جشنواره تئاتر مقاومت در بخش دانشجویی

۱۲ اثر نهایی بخش دانشجویی هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت با نظر هیات انتخاب آثار، برگزیده و معرفی شد.

رضا صمدپور، کوروش سلیمانی و خیام وقارکاشانی انتخاب آثار برگزیده نهایی را بر عهده داشتند. از این ۱۲ اثر، هشت اثر از تهران و چهار اثر متعلق به دانشجویان دیگر استان‌های کشور است.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

پخش برخط نمایش «ماهی قرمز کوچولو»

فیلم تئاتر ماهی قرمز کوچولو به نویسندگی و کارگردانی هلن همتی از تولیدات مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در پایگاه مجازی «نمایش‌نما» اکران شد.

این نمایش براساس داستانی از لیو لنونی نوشته شده است و قصه‌ ماهی قرمز کوچولویی است که همراه با دوستانش در رودخانه کوچکی زندگی می‌کند. در این رودخانه ماهی مهاجمی همیشه زندگی آنها را تهدید می‌کرد. ماهی قرمز کوچولو راهی برای فرار از آن رودخانه پیدا کرده و به دوستانش نشان می‌دهد، اما آنها نمی‌پذیرند و ادامه‌ داستان ... .

در این نمایش مرجان احمدی، فروز هاشمی، فاطمه سوزنگر، شقایق عشقی، زهرا مریدی، سولیدا توکلی و الهام فتاحی به عنوان بازیگران عروسکی ایفای نقش می‌کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند فیلم نمایش ماهی قرمز کوچولو را تا پایان آبان ۱۳۹۹ در پایگاه اینترنتی «نمایش‌نما» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تماشا کنند.

انتشار گزارش مالی جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر فتح خرمشهر

در راستای سیاست‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر شفاف‌سازی اطلاعات، گزارش مالی سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و بیست‌ودومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر که در سال ۱۳۹۸ برگزار شده‌اند، منتشر شد.

گزارش‌های شفاف‌سازی حوزه‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتشار، ابتدا از سوی معاونت‌ها به کمیته شفاف‌سازی وزارتخانه ارائه و پس از بررسی و تایید در کمیته، توسط مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی در سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر می‌شود.

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره تئاتر «نگاه» تا ۲۶ آبان ماه

همزمان با استقبال گروه های نمایشی و حمایت از متقاضیان در شرایط کرونایی، مهلت ثبت نام و ارسال آثار به جشنواره تئاتر نگاه تا ۲۶ آبان ۹۹ تمدید شد.

این جشنواره با محوریت شناسایی استعدادهای برتر تئاتر و گسترش نگاه خلاقانه و مبتکر در حوزه هنرهای نمایشی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند ضمن مطالعه فراخوان این جشنواره با مراجعه به سایت نسبت به ثبت نام در جشنواره و ارسال آثار خود تا ۲۶ آبان ۹۹ نسبت به ثبت نام و ارسال آثار خود اقدام کنند.

معرفی مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر جشنواره تئاتر فجر

حسین مسافرآستانه دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در حکمی مهدی آشنا را به عنوان مدیر بخش مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر این رویداد معرفی کرد.

عضویت در انجمن عکاسان ایران، انجمن عکاسان مطبوعات ایران، فدراسیون جهانی عکاسی فیاپ (FAIP) فرانسه، انجمن عکاسان تئاتر، انجمن آسیفا و ... بخشی از کارنامه کاری مهدی آشناست. این عکاس خبری، تئاتر، سینما و تلویزیون داوری‌های متعدد در جشنواره‌های مختلف هنری را نیز در کارنامه دارد.

سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار خواهد شد.

آغاز به کار «رادیو دراما» در پردیس تئاتر تهران

«رادیو دراما» از فعالیت های پردیس تئاتر تهران در حوزه فضای مجازی است که با توجه به وضعیت درگیری جامعه و مخاطبان تئاتر با بیماری کرونا صورت گرفته است.

بر همین اساس پردیس تئاتر تهران در آبان ماه با رونمایی از ۱۵ نمایش رادیویی آغاز برنامه «رادیو دراما» را که کاری از قرار گاه جهادی تئاتر کودک است، اعلام می‌کند.

مقرر است در این مراسم از ۱۵ نمایش رادیویی به نام های قصه نخودی، نازی و عروسک ها، مهمان سحری، دوستان مهربان، مار بدجنس، فیل در تاریکی، فال کوزه، راه و بیراه و ... رونمایی و برنامه های «رادیو دراما» به طور رسمی آغاز شود. این نمایش ها در فضاهای مجازی پردیس تئاتر تهران، آپارات و اینستاگرام بارگذاری می شود.

این برنامه در زمان یاد شده و از ساعت ۹ بامداد در سالن مشایخ پردیس تئاتر تهران برگزار خواهد شد.

پخش برخط نمایش «اگه گربه رو ببینم»

فیلم تئاتر اگه گربه رو ببینم به نویسندگی داوود کیانیان و کارگردانی کیومرث حقیقی از تولیدات سال ۱۳۷۸ مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در قالب طرح «نمایش‌نما» در فضای مجازی در حال اکران است.

این نمایش قصه دختر بچه‌ای به نام مروارید را روایت می‌کند که در روستایی با پدر و مادر و مادربزرگش زندگی می‌کند، او مسئول آوردن آب از چشمه است اما هر روز در کارهایی که به عهده‌اش گذاشته‌اند تنبلی می‌کند. یک روز که تمام اعضای خانواده از تنبلی او به ستوه آمده‌اند، مادربزرگ نقشه‌ای طراحی می‌کند و ادامه‌ ماجرا....

در این نمایش وحید جلیلوند، کیومرث حقیقی، مهدی حقیقی، بهنام باقرنصب، سولماز حقیقی، لیلی میرزایی، میترا ضیایی، رکسانا ذوقی، نیلوفر صلاحی، شقایق عشقی، سالومه بهادر، مسعود صالحی، مسعود لک، محمدرضا میرزا محمدی، محمدجواد نصیرزاده، حامد حسین‌زادگان، افسانه مصدق و لیلا آیت‌الهی به عنوان بازیگر و عروسک‌گردان ایفای نقش کرده‌اند.

این نمایش برای تمامی رده‌های سنی مناسب است و علاقه‌مندان می‌توانند فیلم آن را در پایگاه اینترنتی «نمایش‌نما» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به نشانی تماشا کنند.

معرفی داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه»

با حکم مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و به پیشنهاد دبیر این جشنواره، داوران مرحله نهایی جشنواره «راویان حماسه» معرفی شدند.

حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، ایوب آقاخانی، نادر برهانی‌مرند و میرطاهر مظلومی را برای‌ داوری بخش نهایی جشنواره رادیویی «راویان حماسه» منصوب کرد.

جشنواره رادیویی «راویان حماسه» به‌ همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و با همکاری اداره کل هنرهای نمایشی رادیو، به مناسبت چهلمین سالگرد حماسه  دفاع مقدس و با دبیری امین رهبر برگزار خواهد شد.

اعلام آثار مرحله نهایی سه بخش جشنواره عروسکی تهران - مبارک

ستاد برگزاری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌ شده در بخش صحنه‌ای «بزرگسال» این رویداد را اعلام کرد.

هیات‌ انتخاب طرح‌های اجرایی متشکل از آزاده انصاری، بنفشه بدیعی و سینا ییلاق‌بیگی پس از اعلام اسامی ۱۶ اثر در بخش «کودک و نوجوان» و پنج اثر در بخش «خردسال» براساس «طرح‌های اجرایی» اعم از طراحی عروسک، طراحی صحنه و شیوه ارائه در فضای مجازی و پلتفرم‌های غیرحضوری، ۲۶ اثر را برای حضور در مرحله ارزیابی نهایی بخش صحنه‌ای «بزرگسال» انتخاب کردند.

گروه‌های نمایشی پذیرفته‌شده در این مرحله، می‌بایست تا ۱۰ دی‌ماه سال جاری نسبت به ارائه کامل اثر خود جهت بررسی در مرحله ارزیابی نهایی اقدام کنند.

۲۶ اثر منتخب بخش صحنه‌ای بزرگسال هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران - مبارک، ۱۹ اثر از تهران و هفت اثر از دیگر استان‌ها را شامل می‌شوند.

همچنین طی هفته جاری اسامی طرح‌های اجرایی پذیرفته‌شده در دو بخش «کودک و نوجوان» و «خردسال» هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک نیز اعلام شد.

از ۱۶ اثر برگزیده مرحله ارزیابی طرح‌های اجرایی بخش «کودک و نوجوان» هشت نمایش از تهران و هشت نمایش از دیگر استان‌ها و از پنج نمایش برگزیده مرحله ارزیابی طرح‌های اجرایی «بخش خردسال»، سه نمایش از تهران و دو نمایش از شهرستان‌های همدان و ملایر به عنوان آثار منتخب معرفی شده‌اند.

در راستای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و صیانت از سلامت گروه‌های نمایشی و مخاطبان، بیشتر بخش‌های هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفندماه سال جاری با بهره‌گیری از ظرفیت‌های فضای مجازی برگزار می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =