هنر؛ زبان آزاداندیشی و روشنایی‌بخش مسیر وحدت

تهران- ایرنا- دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر معتقد است: زبان فراگیر هنر نه‌تنها روکننده دست دشمنان قسم‌خورده اسلام در جهان است بلکه کلیدی‌ست که می‌تواند بازتاب دهنده راه حقیقت، رستگاری و قدم گذاشتن در مسیر وحدت باشد.

حسین مسافرآستانه روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با اشاره به آنکه کشورهای غربی و مدعیان حقوق بشر در تعبیر و تاویل ساده‌ترین معنا از مفهوم آزادی بیان نیز عاجز هستند، یادآورشد: واژه آزادی بیان از سوی اینها، می تواند بازتاب دهنده هویت رفتار معکوس و ادعاهای توخالی کشورهای استعمارگر و دشمنان قسم‌خورده اسلام و مسلمانان جهان باشد.

وی ادامه داد: بعد از اقدام موهن و حرکت خالی از تفکر نشریه شارلی‌ابدو در انتشار کاریکاتورهای موهن پیامبر عظیم‌الشان اسلام حضرت محمد(ص)، سردمدار کشوری مانند فرانسه که در تمام شعارهایش از آزادی بیان دم می‌زند نه‌تنها کوچک‌ترین قدمی در راستای عملی کردن صحبت‌های خود برنداشت که تلاش می‌کند، با نگاهی یک‌جانبه نگرانه و با ادبیاتی به دور از شأن هر انسان سیاست‌مدار به جای تقبیح منتشرکنندگان آن کاریکاتورها زبان خود را به دفاع از آن‌ها و علیه مسلمانان بچرخاند. اینجاست که حرف‌های توخالی و اقداماتی مخالف صحبت‌های رهبران کشورهای دشمن وحدت مسلمانان را به وضوح می توانیم شاهد باشیم.

رنگ باختن شعارهای توخالی در سایه اقدامات عملی مدعیان آزادی بیان

دبیر سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر گفت: درست در مقابل این عمل، وحدت مسلمانان در سراسر جهان، اعتراض‌شان به چاپ آن کاریکاتورها و در ادامه صحبت‌های رهبر کشور فرانسه خود نشان‌دهنده ماهیت و هویت برخاسته از منویات پیامبر عظیم‌الشأن اسلام در راستای احترام، اخلاق و حفظ کرامت و شأنیت انسان ها بود.

وی ادامه داد: اینجاست که هر ذهن آزادی‌اندیش، اهل تفکر و تعقل می تواند در مواجهه با این رویداد به‌وضوح به این مسئله پی ببرد که کدامیک از این دو گروه در راستای مفهوم آزادی بیان و حقوق بشر به شکل عینی و عملی گام برمی‌دارند و کدام یک تنها به سردادن شعارهای توخالی و اقداماتی مخالف آن می‌پردازند.

سیاست ایجاد تفرقه یکی از مهم‌ترین اقدامات کشورهای استعمارگر و مخالف وحدت و اتحاد مسلمانان بوده است و رویداد و اتفاقی نیست که به تازگی به وقوع پیوسته باشد. اما اینجاست که در حق و حقانیت می‌تواند بنا به فرمایش کلام‌الله مجید بار دیگر از میان تاریکی‌ها مسیر خود را باز کند و ما در تمام جهان در رفتار مردمان آزادی‌خواه و آزادی اندیش فارغ از این‌که آن‌ها مسلمان باشند یا پیرو دین الهی دیگر، یک‌صدا فریاد تقبیح کشورهای مدعی آزادی بیان و حقوق بشر را می‌شنویم. در آن روی دیگر سکه شاهد هرچه مستحکم‌تر شدن روحیه اتحاد، وحدت و همدلی میان مسلمانان جهان فارغ از شیعه و سنی هستیم.

زبان هنر، زبان حقیقی آزاداندیشی در جهان است

دبیر سی‌وهمین جشنواره تئاتر فجر در پایان با تأکید بر رسالت هنرمندان برای بازتاب حقانیت دین هدایتگر و منویات دین مبین اسلام، یادآور شد: زبان فراگیر هنر نه‌تنها می‌تواند رو کننده دست دشمنان قسم‌خورده اسلام در جهان باشد که می‌تواند مشخص کننده مسیر تعقل، اندیشه و بازتاب منویات دین اسلام در راستای مفهوم همدلی، نوع‌دوستی و اتحاد در جهان باشد.

مسافرآستانه تصریح کرد: ربانی که می‌تواند به واسطه تولید آثار هنرمندان آزاداندیش در جهان بازتاب دهنده راه حقیقت، رستگاری و قدم گذاشتن در مسیر وحدت و همدلی تمامی مردمان جهان و ایستادگی در برابر زیادی‌خواهی دشمنان قسم‌خورده اسلام و در نگاهی کلان‌تر دشمنان وحدت و اتحاد تمامی مردمان جهان باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha