نظام مبادلات پیمانکاران فرعی به رفع مشکلات حوزه کسب و کار کمک می‌کند

شیراز- ایرنا- عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس، تمام فعالیت‌ها در نظام مبادلات فرعی را مبتنی بر شفاف‌سازی دانست و گفت: پروژه نظام مبادلات پیمانکاران فرعی (spx) در راستای حمایت از فعالان بخش خصوصی و رفع مشکلات حوزه کسب و کار فارس فعالیت خود را در این استان آغاز کرده است.

یلدا راهدار، عصر یکشنبه در جلسه آغاز به کار سیستم نظام پیمانکاران فرعی ادوات کشاورزی در اتاق بازرگانی فارس افزود: پروژه نظام مبادلات پیمانکاری فرعی یکی از مدل‌های توسعه‌ای صنایع کوچک و متوسط است که در سیاست‌گذاری توسعه صنعتی، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عنوان کارگزار و متولی پیاده‌سازی این نظام مبادلاتی تعیین شده و اتاق‌های بازرگانی هم به دلیل فراگیر بودن این طرح و ارتباط با بخش خصوصی به عنوان متولی این موضوع مشخص شده‌اند.
او ادامه داد: این سیستم طی سال‌های اخیر به شکل آزمایشی در برخی از استان‌ها فعال شد که نتایج خوبی نیز به دنبال داشته است.
وی، سیستم نظام پیمانکاران فرعی ادوات کشاورزی را یک سیستم نوپا دانست و تصریح کرد: به دلیل رویکرد حمایتی و موثر بودن فعالیت این سیستم، بر آن شدیم تا در فارس از آن استفاده کنیم اما در اجرای این پروژه نیازمند حرکت گروهی و تشکلی فعالان اقتصادی استان هستیم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس اظهار داشت: در این سیستم امکاناتی از جمله مشاوره کارشناسان و متخصصان، تسهیلات، حضور در نمایشگاه‌ها و بهره‌مندی از تکنولوژی‌های جدید به اعضا ارائه خواهد شد.
شرکت شهرکهای صنعتی ایجاد زیرساخت صنعتی و صنایع کوچک را دنبال می‌کند
معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی فارس هم با اشاره به اینکه این شرکت اهداف اساسی از جمله ایجاد زیرساخت صنعتی و صنایع کوچک را دنبال می‌کند افزود: علت اصلی ورود این شرکت برای حمایت از پروژه نظام مبادلات پیمانکاران فرعی نیز همین مساله است.
شهرام کمال‌زاده اظهار داشت: فارس قابلیت‌های فراوانی در تمامی زمینه‌ها دارد و لذا برای بهره‌گیری مناسب از ظرفیت‌های استان تصمیم بر آن شد نظام پیمانکاران فرعی در این استان اجرا شود که در این زمینه تفاهم نامه‌ای بین اتاق بازرگانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این مهم منعقد شده است.
وی گفت: با فعال شدن سیستم نظام پیمانکاران فرعی ادوات کشاورزی در اتاق بازرگانی فارس، کارشناسان SPX نیز برای ارائه خدمات در این اتاق مستقر شده‌اند که انتظار داریم فعالان بخش خصوصی از این پروژه استقبال کنند.

نظام مبادلات پیمانکاری فرعی، ( SPX (Subcontract Partnership & eXchange الگویی در حوزه پیمانکاری است و ایده­ اولیه­ ایجاد آن در سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) از سال 1970 شکل گرفت و تا سال 1985 به شکل امروزی خود درآمد.

در این مدل تقویت توانایی صنایع کوچک و متوسط حوزه پیمانکاری از طریق تکمیل و بهبود زنجیره ارزش آن ها برای افزایش تولید و اشتغال­زایی، بروزآوری فرآیندهای فنی و محصولات، بهبود قابلیت رقابت بین‌المللی ، جلب سرمایه­ گذاری و سفارش‌های خارجی ، تشویق جایگزینی واردات و رشد صادرات محصولات دنبال می‌شود.
از نظر ساختاری، نظام مبادلات پیمانکاری فرعی در قالب یک دفتر یا مرکز و یا انجمن با تعدادی کارشناس آموزش دیده فعالیت می نماید که وظایفی از قبیل مشاوره فنی، آموزش و برقراری ارتباط بین کارفرمایان و پیمانکاران را انجام می‌دهد. 

اخبار مرتبط