نمایشگاه هفته کتاب در مازندران مجازی برگزار می‌شود

ساری - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت که نمایشگاه هفته کتاب در این استان با همکاری ناشران به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 ۲۴ تا ۳۰ آبان به عنوان بیست و هشتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران تعیین و شعار آن نیز " دانایی ، مانایی " انتخاب شده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، عباس زارع با تشریح برنامه های هفته کتاب استان ، همچنین از رونمایی کتاب سال و تازه‌های کتاب در سراسر استان به عنوان دیگر برنامه های هفته کتاب در استان نام برد.

وی گفت : برپایی دوره‌های آموزشی آنلاین برای ناشران، نویسندگان و علاقه مندان به فرهنگ مطالعه با موضوعات شعر، داستان کوتاه، ویراستاری، آماده‌سازی و چاپ کتاب، تشویق و ترغیب کتاب‌فروشی‌های سراسر استان برای مشارکت در برنامه‌های توسعه و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی از سوی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با عنوان طرح پاییزه و غیره و تجلیل از ناشران و نویسندگان پیشکسوت هم از برنامه های هفته کتاب در مازندران است.

زارع همچنین از اجرای جشنواره‌های کتابخوانی در سه بخش گروهی، خانوادگی و فردی در قالب روزنامه، کتاب، نمایش خلاق، نقاشی، داستانک‌نویسی، اجرای طرح چالش کتابخوانی، ارائه خلاصه‌ای از کتاب خوانده شده توسط اعضای خانواده به صورت ویدئو به عنوان دیگر برنامه هفته کتاب یاد کرد و گفت که جایزه ویژه خانواده کتابخوان هم از سوی نهادهای متولی اهداء خواهد شد.

وی اجرای پویش کتابخوانی توسط اعضاء خانواده در دورهمی خانوادگی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضبط و نشر آن، اجرای پویش هر خانه یک کتابخانه، اجرای پویش کتابخوانی برای سالمندان به‌صورت مجازی و مسابقه ایده برتر ترویج خواندن در جامعه را هم از دیگر برنامه‌های تاثیرگذار و مناسب در حوزه ترویج کتابخوانی در ایام هفته کتاب اعلام کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره تاثیرگذاری این برنامه‌ها در شرایط کرونایی حاکم برجامعه ، گفت : شیوع بیماری کرونا در کشور در عین تهدید، می‌تواند فرصتی برای افزایش سرانه مطالعه باشد. شاید بیشترین دلیل دوری از کتاب و مطالعه در جامعه فعالیت‌های روزمره کاری یا تفریحاتی بوده‌ که خارج از محیط خانه انجام می‌گرفت و رقیب جدی برای مطالعه بوده‌است.

وی افزود : شیوع این بیماری و اهمیت قرنطینه خانگی، فرصتی برای افزایش سرانه مطالعه در جامعه شده‌است. مدیرت ارشاد نیز از این قاعده مستثی نیست و با توجه به ارتباط با طیف وسیعی از جامعه و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری که در اختیار دارد، می‌تواند موثرترین نهاد در این حوزه باشد.

زارع  با اشاره به برنامه‌هایی که موجب مشارکت بیشتر مردم در برنامه‌های هفته کتاب می‌شود، عنوان کرد: معرفی آثار و ارائه کتاب به مخاطبان و علاقمندان به فعالیت‌های فرهنگی از سوی نهادهای فرهنگی، ارائه بسته‌های فرهنگی و کتاب‌های مختلف به صورت رایگان یا با قیمت‌های ارزان به علاقمندان فرهنگ کتاب و کتابخوانی با تعامل نهادهای فرهنگی برای واگذاری کتاب، برگزاری جشنواره‌های مختلف، مسابقات متفاوت و جذاب برای خانواده‌ها از جمله قصه‌خوانی و کتاب‌خوانی در فضای مجازی از جمله اقدامات و برنامه‌هایی است که برای مشارکت بیش از پیش مردم در ایام هفته کتاب باید مورد توجه قرار بگیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =