ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، باید به فکر منافع ملی خودمان باشیم

تهران- ایرنا- «مهدی ذاکریان» استاد روابط بین‌الملل با اشاره به اینکه آمریکا پدیده‌ای ثابت در نظام بین‌الملل با منافع دائمی، اهداف بلندمدت و خیز برای قدرتمندی همیشگی است، کنشگری دولت بعدی آمریکا را هم در راستای منافع ملی این کشور دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران هم باید فارغ از پیروزی بایدن یا ترامپ، در راستای منافع ملی خود سیاست‌ورزی کند.  

«مهدی ذاکریان» تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی و استاد روابط بین‌الملل روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا در مورد نتیجه انتخابات آمریکا و رویکرد دولت آتی واشنگتن در قبال کشورمان اظهار داشت: نباید منتظر تغییر رویکرد کلان دولت آمریکا بود. رویکرد کلی آمریکایی‌ها تغییری پیدا نمی‌کند. آمریکایی‌ها همواره دنبال منافع خودشان هستند. این، رویکرد کشورهای مقابل آمریکا است که باید تغییر پیدا کند تا با توجه به تحولات آمریکا، منافع ملی خودشان هم تامین شود.

ذاکریان این تفکر که منتظر بمانیم ببینیم نتیجه انتخابات کشور مورد نظر به نفع ما رقم می‌خورد یا نه را تفکری مربوط به کشورهای عقب‌افتاده دانست و تصریح کرد: کسی به نفع ما کار نمی کند، نه روسیه نه چین و نه آمریکا. ببینید منافع ملی ما چیست و چه چیزهایی می‌خواهیم، سیاست‌های خودمان را بر مبنای همان منافع تعیین کنیم و بر مبنای آن در دنیا عمل کنیم.

ذاکریان در پاسخ به این انگاره که سیاست دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در برابر ایران یکی نیست گفت: البته که پیروز شدن ترامپ یا بایدن در رویکرد دولت آمریکا تفاوت ایجاد می‌کند، ولی آنچه مهمتر است این است که ما در برابر این رویکردها باید چه واکنشی نشان دهیم. اینکه منتظر باشیم ببینیم که ترامپ یا بایدن بیاید، باید بدانیم هیچکدام علیه منافع ملی آمریکا کاری نمی‌کنند. هم ترامپ و هم بایدن در راستای قدرتمندی بیشتر آمریکا عمل خواهند کرد. اگر ما این فهم را داشته باشیم که آمریکا پدیده‌ای ثابت در نظام بین‌الملل، با منافع دائمی، اهداف بلند مدت و با خیز برای قدرتمندی دائمی است، آنگاه دنبال ترامپ، یا بایدن یا هرکس دیگری نمی‌گردیم، بلکه دنبال منافع ملی خودمان می‌گردیم.

به گفته ذاکریان، در چنین شرایطی بهترین سیاست برای ایران، تمرکز بر خواست مردم است. حاکمیت باید ببیند مردم چه می‌خواهند، آن را عملی کند. تنها سیاستی راهگشا است که خواسته مردم باشد. مردم در انتخابات ۹۶ با آرای ۲۴ میلیونی، خواسته خود را نشان دادند. مردم با میزان مشارکت خود در انتخابات سال ۹۸ هم مطالبه خود را بیان کردند. پیام مردم داده شده و باید از سوی حاکمیت شنیده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =