همه‌گیری ویروس کرونا تبدیل به آزمون انسانیت شد

تهران- ایرنا- نایب رییس شورای فدراسیون روسیه با اشاره به تبدیل شدن همه‌گیری ویروس کرونا به نوعی آزمون انسانیت، گفت: باید با طراحی اقدام‌های مشترک در مبارزه با این بیماری هماهنگ عمل کنیم و در این روند تجارب علمی و پزشکی خود را برای سلامت انسان‌ها به اشتراک بگذاریم.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از ستاد خبری سی‌وچهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، الیاس اوماخانوف/ lyas Umakhanov در وبینار منطقه آسیای مرکزی و قفقاز (ترکیه، روسیه و گرجستان) گفت: رویدادهایی که در سال جاری رخ داد اهمیت همکاری اسلامی را پیش از پیش در راستای مبارزه با فقر و رنج مردم کم برخوردار جوامع بشری نمایان کرد.

به علت محدودیت‌های ایجاد شده و بسته شدن مرزها به خاطر انتشار ویروس کرونا، مراسم و سفرهای زیارتی و دینی به میزان قابل توجهی محدود یا کاملا تعطیل شد و در برخی کشورها نیز مراسم های دعا و نیایش های دسته‌جمعی کاملا تعط یا بسیار محدود شد و مسلمانان با محدودیت های بسیار اعیاد مذهبی از جمله عید فطر و قربان را برگزار کردند و با تاسف بسیار این بیماری بسیاری مومنان و روحانیان جوامع دینی و اسلامی را از میان ما برد. 

وی ادامه داد: همه‌گیری ویروس کرونا به نوعی تبدیل به آزمون انسانیت شد، جوامع ما بیش از پیش متحد شدند، کمک های مردمی بیشتر شد و وجوه مردمی برای کمک به نیازمندان به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد. بسیاری دیگر به صورت داوطلبانه برای کمک به سوی نیازمندان و بیماران شتافتند. ماموریت خداپسندانه و عام المنفعه مسلمانان مراکز اسلامی و روحانیت به بسیاری از انسان ها کمک کرد تا سلامت خود را حفظ کنند و از دوران سخت بیماری هرچند با مشکلات عدیده اما به سلامت عبور کنند.
نایب رییس شورای فدراسیون روسیه تاکید کرد: کرونا به یک چالش بزرگ برای همه کشورها تبدیل شده است. باید با طراحی اقدام های مشترک در مبارزه با بیماری کرونا هماهنگ عمل و در این روند از همه همراهان حمایت کنیم. تجارب علمی و پزشکی خود را برای حفظ بشریت و سلامت انسان ها با یکدیگر به اشتراک بگذاریم تا بتوانیم ثبات اجتماعی و اقتصادی که در کشورها دچار آسیب جدی شده را تقویت کنیم.
اوماخانوف یادآور شد: اطمینان دارم تولید انبوه واکسن ضد کرونای تولید روسیه می‌تواند به جوامع بشری برای عبور آرام از کنار این بیماری خطرناک کمک کند. تا کنون بسیاری کشورهای دنیا علاقمندی خود را برای خرید واکسن روسی ابراز کرده اند و همکاری دو و چندجانبه علمی و پزشکی برای انتقال واکسن روسی در جریان است.
وی افزود: در این شرایط بی‌ثباتی، همکاری اقتصادی و مشارکت دولت ها بیش از پیش اهمیت یافته است. نمایندگان مجلس هم باید در این روند نقش فعال داشته باشند و نقش تاثیر گذار خود را به نمایش بگذارند.
نایب رییس شورای فدراسیون روسیه بیان کرد: امروزه ما در کنار روش نظامی مبارزه با تروریسم نیازمند روش آموزشی، روشنگری و ایدئولوژیک نیز هستیم. روش دوم ماهیت اسلام را به عنوان دین صلح و محبت نشان می‌دهد و بر اصول اساسی اسلام که همانا همیاری، همبستگی جوامع اسلامی، حفظ وحدت و تحکیم صلح و توافق بین مذهبی است تاکید می‌کند.

فدراسیون روسیه اهمیت فوق العاده ای برای همگون سازی روابط بین ادیان در کشور همچنین توسعه روابط بین سازمان های دینی و دولت قائل است. در تمام سطوح حکومت از رییس جمهور تا دو مجلس حاضر و روسای ادارات محلی و استانی شوراهای تعامل با سازمان ها و انجمن های مذهبی و دینی دایر شده اند. خود سازمان ها و انجمن های دینی و مذهبی شورای بین ادیان را داخل روسیه و در کشورهای مشترک المنافع دایر کرده اند. این شوراها نقش مهمی در پیشبرد گفت وگو و تعامل بین نمایندگان ادیان مختلف و بین جامعه و حکومت دارند.

سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی از پنجشنبه مصادف با ۱۲ ربیع الاول به صورت مجازی آغاز به کار کرد و قرار است طی پنج روز تا دوشنبه بیش از ۱۶۷ شخصیت برجسته جهان اسلام از ۴۷ کشور و  همچنین ۱۲۰ سخنران داخلی به صورت وبیناری پیرامون موضوع های کنفرانس به ویژه همکاری های اسلامی در مواجهه با مصایب و بلایا با رویکرد کرونا سخنرانی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =