حمام تاریخی شیشوان عجب شیر احیا می‌شود

تبریز-ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان شرقی گفت: حمام تاریخی شیشوان در شهرستان عجب شیر احیا و مرمت می‌شود.

احمد حمزه زاده روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: پروژه عملیات حفاظت و مرمت حمام تاریخی روستای شیشوان شهرستان عجب ‌شیر یکی از اقدامات مهم میراث فرهنگی استان است که در راستای صیانت از مواریث تاریخی در منطقه جنوب غرب استان تداوم دارد.

وی ادامه داد: فاز نخست عملیات احیا و مرمت حمام تاریخی شیشوان از امسال آغاز شده و با نظارت متخصصان معاونت میراث فرهنگی استان در حال اجرا است.

حمزه زاده اظهار داشت: طی این فاز از عملیات، اقداماتی نظیر استحکام‌بخشی حمام، مرمت دیوارهای باقی‌مانده، اجرای پایه‌های سربند، اجرای طاق‌های میان دری و گنبد در سربند، کانال زهکشی در ضلع شرقی حمام، خاک‌برداری و نخاله برداری، اجرای طاق‌ها و مدول اولیه انجام شده است.

وی اضافه کرد: این اداره کل طی سال جاری با نظارت مستمر بر پروژه‌های مرمتی در نظر دارد تا بخش عمده‌ای از عملیات تخصصی و فنی ابنیه تاریخی انجام و برای بهره‌برداری در حوزه‌های فرهنگی و گردشگری آماده سازد.

قدمت بنای حمام تاریخی شیشوان  ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال تخمین زده می شود و بر اساس شواهد موجود، زمان ساخت این بنای تاریخی به دوره قاجار برمی گردد اما شواهد کالبدی، مشخصات معماری و شیوه اجرای ساختمان، گواه از دوره پهلوی اول نیز دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =