مدیران حقوقی بازوی قوی دانشگاه‌های علوم پزشکی در محاکم باشند

تهران - ایرنا - معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باید هر چه زودتر مستندات املاک دانشگاه های علوم پزشکی تعیین تکلیف شده و با ثبت در سامانه، رصد و پایش اسناد در آن صورت گیرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وبدا، طاهر موهبتی در نشست ویدئو کنفرانس معاونین توسعه و مدیران حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار کرد: اکنون که زمینه های برگزاری جلسات از طریق ویدئو کنفرانس فراهم شده، خوب است به بهانه‌ های مختلف از جمله افزایش ارتقای مهارت همکاران، کارگاه ‌های آموزشی، تبادل تجربیات و پایش برنامه ها در دفاتر حقوقی سطح کشور به صورت منظم و در قالب جلسات دو ساعته برگزار شود، همانطور که ما برای روسای دانشگاه ها ماهانه اینگونه جلسات را برگزار می ‌کنیم و به نظرم این جلسات برای کاهش بار مشکلات حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی بسیار مفید است.

وی گفت: مدیران حقوقی باید بازوی قوی دانشگاه های علوم پزشکی در محاکم باشند و در موضوعات حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشکی راهکارهای عملی و حقوقی مدون بدهند، زیرا یکی از مشکلات جدی ما در کشور مهارت است. باید همه مدیران و کارشناسان حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی نسبت به افزایش اطلاعات و مهارت های حقوقی توجه جدی داشته باشند تا مشکلات دانشگاه ها دراین خصوص به حداقل برسد.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های وزیر بهداشت افزود: هیچ پرونده و چالش حقوقی وجود ندارد که حل نشدنی باشد و علت اینکه برخی معادلات و ابتلائات حقوقی ما تا کنون حل نشده اند، این است که ما تلاش هدفمند برای حل آنها نمی کنیم.

موهبتی خاطرنشان کرد: باید مدیران حقوقی پشتوانه و حامی معاونان توسعه دانشگاه های علوم پزشکی باشند و در این راستا کارگاه های حقوقی در حوزه های مختلف برگزار شود و مدیران حقوقی ما به مسائل حقوقی در حوزه قوانین کیفری، آیین دادرسی، قانون مجازات اسلامی، قانون مدنی و سایر قوانین مهم اشراف کامل و دقیقی داشته باشند.

نباید به مصلحت دستگاه اجرایی قانونی زیر پا گذاشته شود

معاون حقوقی مجلس و امور استان های وزیر بهداشت گفت: یکی از وظایف ما صیانت از حقوق دستگاه های اجرایی است و نباید به گونه ای عمل کنیم که حقوق شهروندان تضییع شود و در این مسیر باید توجه داشت قانون و موضوعات حقوقی مصلحت بردار نیست و نباید به مصلحت دستگاه اجرایی قانونی زیر پا گذاشته شود و توجه داشت که معیار قانون است و دوستان به حقوق شهروندی نیز توجه کنند.

موهبتی با بیان اینکه مستند سازی املاک بسیار مهم است، گفت: باید هر چه زودتر اسناد حقوقی در دانشگاه های علوم پزشکی تعیین تکلیف شوند و در این زمینه ما سامانه ای داریم که هیچ استفاده ای از آن نمی شود و باید این سامانه به گونه ای شود که بتوانیم از آن گزارش گیری کنیم و رصد و پایش اسناد در آن صورت گیرد، همچنین اطلاعات تمام اسناد باید به صورت کامل وارد سامانه شوند.  

وی بیان کرد: باید در محاکم حضور فعال داشته باشیم و دغدغه های سازمانی ما جایی باید بروز کند که حق دانشگاه یا وزارت بهداشت را بخواهند به ناحق تضییع کنند و در این مسیر مهم این است دوستان به موقع لایحه بدهند یا طرح دعوا کنند.

تاکید بر احیای اموال وقفی دانشگاه های علوم پزشکی

معاون حقوقی مجلس و امور استان های وزیر بهداشت با تاکید بر احیای اموال وقفی دانشگاه های علوم پزشکی گفت: باید در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب درباره تکریم وقف، اموال وقفی وزارت بهداشت احیا شود و وقف ها در جهت خدمات رسانی بخش های سلامت به مردم جهت دار شود.

موهبتی افزود: مشکلات حقوقی دانشگاه ها باید به درستی به ستاد وزارت بهداشت منعکس شود و رضایت مردم را هم داشته باشیم چرا که رضایت خدا در رضایت مردم است.

همچنین، در این نشست، جواد افشاری سرپرست اداره کل حقوقی و تنظیم مقررات وزارت بهداشت نیز موضوعاتی را در خصوص لزوم مستندسازی املاک دانشگاه‌های علوم پزشکی بیان داشته و با تأکید بر لزوم بهره‌ گیری از فناوری اطلاعات به منظور مدیریت بهینه فرآیندهای موجود در دفاتر حقوقی دانشگاه‌ها از کلیه مسئولان مربوطه خواست همکاری لازم را برای بهبود و ارتقای سامانه جامغ حقوقی وزارت بهداشت صورت دهند.

وی ضمن تأکید بر اهمیت فوق العاده مستندسازی املاک  برای وزارت بهداشت تصریح کرد: دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای نسبت به تکمیل اطلاعات سامانه جامع حقوقی در خصوص املاک داشته باشند.

افشاری خاطر نشان کرد: هرچند تا به حال همکاری دانشگاه‌ های علوم پزشکی کشور با اداره کل حقوقی وزارت بهداشت قابل توجه بوده، لیکن در خصوص نحوه تکمیل اطلاعات سامانه و همچنین اقدامات لازم برای اخذ سند تک برگ هم‌چنان امکان بهبود و ارتقای عملکرد واحدها وجود دارد.

وی ضمن تشکر از همکاری ادارات حقوقی دانشگاه‌های علوم پزشک ابراز امیدواری کرد با افزایش تعامل واحدهای حقوقی دانشگاه‌ ها با اداره کل حقوقی وزارت بهداشت، به سرعت امکان بازنگری و بهبود ساز و کارهای موجود پدید خواهد آمد.

در ادامه برخی مدیران حقوقی دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز نقطه نظرات خود در خصوص تکمیل سامانه اسناد و موضوعات حقوقی دانشگاه را بیان کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =