مدیر حوزه‌ها خواستار تدوین اصول صلح حداکثری در جهان شد

قم - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه ضمن تبیین ۲ گانگی رفتار غرب در مواجهه با مساله آزادی خواستار تدوین اصول بین المللی برای تامین صلح حداکثری از رهگذر احترام به باورهای دینی و شخصیت های مورد تکریم مذهبی از طریق تعامل و همکاری مشترک نهادهای بین المللی و اسلامی شد.

به گزارش عصر یکشنبه مرکز خبر حوزه آیت الله علیرضا اعرافی در آغاز جلسه شورای معاونان مرکز مدیریت حوزه های علمیه به تحلیل و تبیین مواضع اسلام و علما و مراجع دینی در خصوص هتک حرمت نبی مکرم اسلام(ص) پرداخت و اظهار داشت: گروه های مختلف در جهان اسلام این حرکت زشت و ناپسند را محکوم کردند و حوزه، علما و مراجع تقلید نیز  به این حرکت که تحت عنوان آزادی بیان انجام شده است، اعلام موضع نمودند.

وی افزود: آنچه باید مورد تاکید قرار گیرد این است که ما به عنوان حوزه و جهان اسلام، آزادی بیان و نقد و گفت و گوی علمی را محکوم نمی کنیم، چرا که همه می دانند حوزه های علمیه شیعی، همیشه مهد گفت و گوی علمی و نقد و بررسی بوده اند اما آنچه در این قصه مورد محکومیت قرار رفته است اهانت و توهین است.

مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان کرد: هر منطق و عقل سلیم می پذیرد که توهین و اهانت درست نیست به ویژه اگر متوجه شخصیت های بزرگ باشد از چند جهت این کار یک حرکت زشت است و در دایره آزادی بیان نیست، بلکه آزادی توهین و اهانت است و هم اینکه اهانت به یک شخصیت بزرگ است و نیز اینکه این کار اهانت به کسی است که به همه بشریت و انسانیت حق دارد.

امام جمعه قم افزود: این اقدام، اقدامی است که می تواند جنگ و نزاع و درگیری را در عالم تشدید و صلح را تضعیف کند و ما از موضع صلح و تعامل میان ادیان می گوییم که نباید به شخصیت های آسمانی توهین صورت گیرد.

 اعرافی با ابراز تاسف از دفاع شخصیت های سیاسی و به اصطلاح برجسته جهان غرب از این گونه توهین ها تاکید کرد: مکرون رئیس جمهور فرانسه باید بداند که در جهان اسلام منفورترین آدم است که از این توهین دفاع کرده است، البته کارهای تند و زشت داعش مسلکی، مورد تایید بزرگان و شخصیت ها و مراجع ما نیست.

وی افزود: انتظار می رود که مجامع بین المللی پروتکل هایی را تعریف کنند که مانع از این توهین هایی بشود که باعث جنگ و نزاع شود شایسته است کار مشترکی با مجامع بین المللی صورت گیرد که این کارهای زشت را جلوگیری کنند.

مدیر حوزه های علمیه همچنین با اشاره به سیاست یک بام و دو هوای غربی ها تصریح کرد: شخصیت هایی که از این حرکت های زشت دفاع می کنند در هلوکاست و مسائل کشور خودشان با کمال تاسف موضع  می گیرند و کسی جرات نمی کند علیه خودشان یا مقدساتشان چیزی بگوید.

اعرافی گفت: لازم است دستگاه های ادیان دیگر همکاری کنند تا در مقابله با این گونه کارهای ناشایست به یک اجماع بین المللی برسیم.

وی افزود: ما در هفته وحدت قرار داریم و ضمن تبریک موالید گرامی این ماه باید همه فِرق بدانیم که پیامبر(ص) رمز وحدت و نماد تمدن اسلامی است و ما در سایه آن چهره نورانی به همکاری و هم افزایی اقدام کنیم.

اعرافی یادآور شد: ما اهل بیت را باید فراتر از تشیع به معنای خاص قرار دهیم و این محور باید مورد توجه باشد و اینکه ما در شرایطی قرار داریم که این تفرق ها می تواند لطمه بزرگی به کرامت انسان بزند و قطعا باید در مبانی کلامی و فلسفی و فقهی و کلامی تمدن سازی و تعامل با مذاهب کار بیشتری انجام دهیم نباید به جنگ و نزاعی در جهان اسلام دامن بزنیم و این آموزه ای است که بزرگان یاد ما دادند.

امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه به تازگی گفته است کشورش کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اسلام (ص) را بار دیگر منتشر خواهد کرد، همین امر موجب شد که هشتگ "تحریم کالاهای فرانسوی" در کشورهای عربی به ترند اول تبدیل شود و بسیاری استفاده از این کالاها را ممنوع کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =