چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار با رویکرد جدید برگزار می‌شود

تهران - ایرنا - معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار با شعار «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی اجتماعی و مقاومت اسلامی» و با رویکرد جدید آغاز به کار کرده است.

به گزارش ایرنا از ایثار، نشست خبری چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار روز یکشنبه با حضور سردار یعقوب سلیمانی معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران و سید مرتضی حسینی مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.
سردار سلیمانی در این نشست خبری ضمن تبریک ولادت حضرت رسول گرامی اسلام (ص) گفت: از سوم خرداد تا پایان اسفند ماه سال جاری اربعین دفاع مقدس است و همچنان در چهلمین سالگرد دفاع مقدس به‌سر می‌بریم و تجلیل از جامعه ایثارگری و برنامه‌های مختلف بنیاد در گرامیداشت یاد و خاطره این عزیزان ادامه دارد.
وی ضمن اشاره به مناسبت‌های پیش‌رو به‌ ویژه سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز و گرامیداشت یاد و خاطره ۳۶ هزار شهید دانش‌آموز هشت سال دفاع مقدس، از اصحاب قلم و رسانه هم برای انعکاس فعالیت‌های فرهنگی قدردانی کرد و افزود: تمرکز فعالیت‌های اصحاب رسانه، قلم و اندیشه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قابل قدردانی و مصداق فعالیت‌های ایثارگرانه است زیرا در مسیر توسعه و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت است. از طرفی اگر فعالیت و تلاشی بدون پیوست رسانه‌ای باشد، در جامعه بی‌اثر و بدون بهره خواهد بود.
سردار سلیمانی به جشنواره ملی فیلم ایثار اشاره کرد و گفت: چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار با شعار «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی اجتماعی و مقاومت اسلامی» و با رویکرد جدید آغاز به کار کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به رسالتی که بنیاد شهید و امور ایثارگران دارد و در کنار سایر دستگاه‌ها متولی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، لازم است به تناسب شرایط امروز هم بتواند مرزها و مباحث فرهنگی را به اثرگذاری بیشتر و پیامدهایی که مورد توجه است، سوق بدهد که چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار هم با همین نگاه و با نوآوری و رویکرد جدید برگزار می‌شود.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید، «توسعه، تعمیق، تکثیر و تداوم فرهنگ ایثار» و «تبیین نقش محور مقاومت در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران» را از محورهای این جشنواره اعلام کرد و افزود: امروز بیشتر از هر روز و شرایط دیگری نیاز به همدلی و وحدت داریم که مشی و تأکید شهدا است و باید پیام خود را با گفتمان رسانه و هنرمندانه منتقل و منعکس کنیم لذا از دیگر اهداف این دوره جشنواره فیلم ایثار «تحکیم ارتباطات و مبادلات فرهنگی با موضوع ایثار و شهادت و همدلی اجتماعی در سطح کشور» است.
وی «تشویق، ترغیب و حمایت فیلم‌سازان به تولید آثار با موضوع ایثار و شهادت، ایثار و همدلی اجتماعی و ایثار محور مقاومت با بهره‌گیری از ابزارهای هنری» و «کشف و حمایت از استعدادهای جوان» را از دیگر اهداف چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار خواند و تصریح کرد: با توجه به جامعه ایثارگر و توانمندی که در تشکل‌های مردمی و بخش‌های مختلف این جامعه وجود دارد، باید بستری فراهم کنیم تا استعدادها و نوآوری آنان به زبان و گفتمان هنر عرضه شود.
سردار سلیمانی همچنین «سبک زندگی اسلامی (ایثارگرانه، همدلی مومنامه)»، «ایثار و اقتصاد مقاومتی، جهش تولید» را با توجه به شرایط حال حاضر جامعه از موضوعات مهم جشنواره در بخش مسابقه خواند و گفت: یکی از مباحثی که می‌تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح گسترده‌ای اثرگذار باشد، بحث فضای مجازی است که با عنوان «ایثار و جنگ نرم در فضای مجازی» از موضوعات این دوره از جشنواره فیلم ایثار پیش‌بینی شده است.
وی «ایثار و امید به زندگی»، «ایثار، امنیت و آرامش اجتماعی» و «ایثار اجتماعی - نقش ایثارگران و بسیج مردمی در مقابله با کرونا و ایثارگران حوزه سلامت» را از دیگر موضوعات بخش مسابقه جشنواره خواند و اضافه کرد: امروز دشمنان ما تمام توانشان را معطوف به ناامید کردن مردم کرده‌اند و ما اگر بتوانیم هنرمندانه و با برنامه‌های جاذب، فیلم‌های کوتاه و... پیشرفت‌های کشور را نشان دهیم؛ فشار دشمن بی‌اثر خواهد شد به همین دلیل یکی از اهداف مهم چهارمین جشنواره فیلم ایثار بحث ایثار و امیدآفرینی است.
 معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ضمن اشاره به «ایثار، محور مقاومت - ایثارگران، شهدای مقاومت، مدافعین حرم و خانواده‌های ایشان- و شهید حاج قاسم سلیمانی و محور مقاومت» به‌ عنوان یکی از موضوعات مهم بخش مسابقه جشنواره گفت: در بخش جنبی این جشنواره هم موضوع «نقش نماز، حجاب و عفاف در ایجاد تفکر ایثارگری» پیش‌بینی شده و هنرمندان علاقه‌مند می‌توانند آثار خود را در ۶ بخش فیلم مستند، فیلم کوتاه داستانی، فیلم کوتاه پویانمایی، فیلم کوتاه داستانی با موضوع ایثار اجتماعی، نماهنگ و ایده، طرح و فیلم‌نامه‌های کوتاه ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع ایثار اجتماعی به جشنواره ارسال کنند.
سردار سلیمانی در بخش پایانی سخنان خود به اختصار به سیاست‌های کلان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران اشاره کرد و مردمی کردن فعالیت‌های فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران و استفاده از موسسه‌های مردم‌نهاد؛ تشکل‌های ایثارگری در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را از اهم این سیاست‌ها اعلام کرد.

در پایان این نشست از تیزر و فراخوان چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار رونمایی شد.

این رویداد هنری ۳۰ دی ماه برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =