تداوم روند کاهشی سطح تراز آب دریای خزر

تهران - ایرنا - مدیر مرکز مطالعات دریای خزر گفت: روندکاهشی سطح تراز آب دریای خزر همچنان ادامه دارد که علت آن به کاهش ورودی آب رودخانه‌های اصلی مرتبط است

«سیده معصومه بنی هاشمی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: گرچه هنوز اطلاعات ایستگاه های مختلف دریای خزر به دلیل اینکه تازه سال آبی به پایان رسیده به طور کامل جمع آوری نشده، اما بررسی اطلاعات موجود نشان داد میزان کاهش شدید سطح تراز آب دریای خزر اندکی، کمتر شده است.

وی ادامه داد: سطح تراز آب دریای خزر در سال آبی۹۸-۹۷ حدود ۱۵ سانتیمتر کاهش یافته بود که سال گذشته، اندکی کمتر شده است.

بنی هاشمی خاطرنشان کرد: مطالعه صورت گرفته نشان داد دوره کاهشی اخیر ارتباط زیادی با تغییر اقلیم رخ داده در کل حوضه آبریز دریای خزر دارد.

مدیر مرکزمطالعات دریای خزر گفت: ۲۵ درصد حوضه آبریز دریای خزر در خاک کشورمان قرار دارد و عمده آن در کشورهای همسایه شمالی این دریا است، بنابراین هر فعل و انفعالی در این حوضه آبریز صورت گیرد در برآیند کلی سطح تراز آب دریا اثرگذار است.

بنی هاشمی میزان ورودی رودخانه ها به دریا، میزان بارش در سطح دریا و دمای سطح آب که هدررفت و تبخیر آب را به دنبال دارد را از عوامل مهم اثرگذار بر تراز سطح آب دریای خزر برشمرد.

وی ادامه داد: مجموع این عوامل که می توان گفت نماینده مولفه های موثر بربیلان آبی دریای خزر هستند، نشان دهنده وضعیت سطح تراز این دریا محسوب می شوند.

مدیر مرکز مطالعات دریای خزر ورودی آب رودخانه های داخل خاک کشورمان به دریای خزر را ناچیز برشمرد که اثر چندانی هم بر تراز آب آن ندارند.

بنی هاشمی موثرترین ورودی آب به این دریا را رودخانه های بزرگی همانند ولگا دانست و ادامه داد: میزان ورودی این نوع رودخانه ها اثر مستقیم بر سطح تراز آب دریای خزر دارند.

به گزارش ایرنا، مردادماه امسال سرپرست مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر گفت: سطح تراز آب دریای خزر با افت شدید روبه‌رو شده که کاهش ورودی رود ولگا و افزایش دما از مهمترین عوامل این کاهش است.

بنی‌هاشمی افزود: کاهش سطح تراز آب دریای خزر به کاهش ورودی سایر رودخانه‌های اصلی نیز مرتبط است، چرا که میزان آب این رودخانه‌ها در دوره اخیر کاهش زیادی داشته‌اند.

دریاچه خزر بزرگترین دریاچه جهان است که به همین دلیل آن را دریا می‌نامند.

دریای خزر یا دریای کاسپین از شمال به روسیه، از جنوب به ایران، از غرب به جمهوری آذربایجان و از شرق به جمهوری‌های ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha