کوچ عشایر ورامین به مراتع جنوبی دشت این شهرستان آغاز شد

تهران- ایرنا- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: با صدور پروانه چرا برای ۲۲۳ بهره‌بردار شهرستان ورامین، کوچ پائیزه این افراد به مراتع جنوبی دشت ورامین آغاز شد.

«اصغر سپه‌وند» روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفت:همه ساله همزمان با آبان‌ماه، عشایر کوچنده دشت ورامین وارد مراتع جنوبی شهرستان شده و به مدت ۶۰ روز نسبت به تعلیف دام‌های سبک خود اقدام می‌کنند.

وی افزود:با آغاز فصل چرای پائیزه، ۳۳ هزار واحد دامی عشایر دشت ورامین ، وارد مراتع این شهرستان شده و تا اوایل دی‌ماه در این منطقه حضور خواهند داشت.

وی تصریح کرد:با توجه به شرایط جوی مناسب و بارش‌ نزولات جوی در بهار امسال، وضعیت پوشش گیاهی مرتع برای تعلیف دام‌ها مناسب است.

سپه‌وند گفت: مراتع جنوبی دشت ورامین با مساحت ۱۹۰ هزار هکتار بین سه استان تهران، قم و سمنان واقع شده ولی مدیریت این مراتع با شهرستان ورامین است که با حضور عوامل منابع طبیعی، چرای دام مدیریت می‌شود.

وی اظهار کرد: در مدیریت چرای مراتع، گروه‌های کنترل دام متشکل از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی در مبادی ورودی مراتع جنوبی مستقر شده و نسبت به کنترل پروانه چرای بهره‌برداران اقدام کرده و از ورود زودهنگام دام به این مراتع جلوگیری می‌کنند.

وی افزود: مراتع جنوبی ورامین هرساله در دو فصل بهار و پاییز میزبان حدود ۳۳ هزار واحد دامی سبک است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ورامین گفت: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف و تصرف در حوزه عرصه منابع طبیعی، مراتب را با استفاده از شماره تلفن ۱۵۰۴ ، به اطلاع یگان حفاظت منابع طبیعی برسانند.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =