۱۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۴۵
کد خبرنگار: 1465
کد خبر: 84095457
۰ نفر

برچسب‌ها

نماینده مجلس: صنعت گردشگری مهریز رو به تحول است

یزد- ایرنا- نماینده حوزه انتخابیه مهریز در مجلس شورای اسلامی گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در عرصه گردشگری شهرستان وجود دارد که با حمایت دولت و مشارکت بخش‌خصوصی این صنعت که رو به تحول است، تقویت می‌شود.

محمدرضا صباغیان عصر یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نقش صنعت گردشگری در شرایط عادی در ایجاد اشتغال و توسعه منطقه افزود: تاکنون بودجه‌های مناسبی برای گسترش گردشگری منطقه اختصاص یافته است.

وی بدون اشاره به میزان بودجه‌ ادامه داد: سند توسعه مهریز بر مبنای امور فرهنگی و گردشگری تعریف شده است و بدون شک برای رونق هرچه بیشتر آن بر حسب نیاز با همکاری مسوولان محلی موارد پیگیری و اقدام لازم به عمل می‌آید.

نماینده مردم شهرستان های مهریز، ابرکوه، خاتم، بهاباد  و بافق در مجلس به اهمیت ایجاد زیرساخت ها و طرح‌های بازآفرینی در منطقه اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص تاکنون با همکاری بخش‌خصوصی در شهر و روستاهای منطقه کارهای مهمی صورت گرفته است .

صباغیان اظهار کرد: به خاطر اهمیت موضوع زمینه و ضرورت فعالیت بیشتر در مهریز وجود دارد که باید برای تحقق طرح‌ها و توسعه صنعت گردشگری بیش از گذشته تلاش مضاعف به عمل آید.                     

در اسناد مکتوب ، شکل‌گیری مهریز را به مهرنگار دختر انوشیروان ساسانی منسوب می‌ دانند و در روزگاران پیشین «مهرگرد» و سپس « مهریجرد» نامیده شد.

محدوده جغرافیای تاریخی مهریز را می‌توان یکی از کهن‌ترین محل استقرار سکونتگاه های منطقه مرکزی ایران بیان کرد.

سنگ‌ نگاره‌های پهنه کوه « ِاِرنان » مربوط به دوران پیش از تاریخ، یافتن خشت‌هایی از دوران مادها در سکونتگاه اشکانی غربالبیز، آثار یک دخمه بسیار کهنه در پلنگ کوه نزدیک مهریز که گویای سکونت زرتشتیان در سده‌های بعد از اسلام در آنجاست.
همچنین نشانه‌های سکونت در روزگار کهن به ویژه دوران پیش از اسلام در محدوده شهر باستانی « فرافر» همگی اسناد موجود بر تأکید سابقه دیرینه استقرار و زندگی در مهریز دارد .

شهرستان مهریز دارای آثار تاریخی و گردشگری متعددی است از آن جمله می‌توان از باغ پهلوان ‌پور، چشمه غربالبیز، کوه ریک، کاروانسرای زین‌الدین، قلعه سریزد، سرو کهنسال، زیارتگاه پیرنارکی و سایر آثار نام برد.

مهریز ۶۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که تاکنون ۱۰۱ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری  در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =