مرمت کاروانسرای شور در خراسان جنوبی آغاز شد

بیرجند - ایرنا - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از آغاز مرمت و بازسازی کاروانسرا (رباط شور) در شهرستان فردوس خبر داد.

علی شریعتی منش روز یکشنبه به رسانه‌ها اظهار داشت: این بنا مربوط به دوره قاجاریه است و از جمله کاروانسراهای ارزشمند استان به شمار می‌رود که بر اثر عوامل طبیعی آسیب دیده و بخش‌هایی از آن تخریب شده است.

وی افزود: سردر ورودی، هشتی، شاه نشین، حیاط، حجره‌های پیرامون حیاط و اصطبل از جمله فضاهای این کاروانسرا است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی گفت: فعالیت مرمت و بازسازی این کارونسرا آغاز شد و در نخستین اقدام آواربرداری، استحکام‌بخشی و بازسازی دیوارهای فروریخته در برنامه عمرانی این بنا قرار دارد.

وی بیان کرد: کاروانسرای شور در مسیر شهر فردوس به بشرویه قرار دارد و تاکنون بیش از یک میلیارد ریال در این بنا هزینه شده است.

کاروانسراها و رباط‌های برون شهری از جمله بناهای تاریخی فرهنگی محسوب می‌شوند که معمولا در مسیرهای کاروانی با اهداف مشخص و بیشتر توسط حاکمان یا بانیان خیراندیش ساخته و وقف شدند.

در دوران متاخر اسلامی یکی از مهمترین محورهای مواصلات کاروانی از خراسان جنوبی عبور می‌کرده که کاروانسرای تاریخی شور از این جمله است.

استان مرزی و کویری خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان فردوس در ۱۹۵ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =