زعفران جنوب خراسان رضوی در تربت‌حیدریه خرید حمایتی می‌شود

تربت‌حیدریه- ایرنا- رییس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه گفت: با آغاز اجرای طرح خرید حمایتی، این اداره زعفران تولیدی کشاورزان منطقه جنوب خراسان رضوی را خریداری می‌کند.

نسرین شیبانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طبق دستورالعمل ابلاغی، زعفران نگین کیلویی ۱۳۰ میلیون ریال و زعفران پوشال مرغوب نیز کیلویی ۱۱۰ میلیون ریال از کشاورزان خریداری می‌شود.
وی با بیان این که امسال تنها همین ۲ نوع زعفران از کشاورزان خریداری می‌شود ادامه داد: طرح خرید حمایتی زعفران که از هفته جاری آغاز می‌شود تا پایان آذر ماه ادامه دارد.
رییس اداره تعاون روستایی تربت‌حیدریه در ارتباط با نحوه تسویه حساب با کشاورزان نیز گفت: طبق تصمیم اتخاذ شده ۳۰ درصد بهای محصول تحویلی از کشاورزان پس از تامین اعتبار و از طریق چک لیست ارسالی توسط اداره تعاون روستایی شهرستان‌، به طور مستقیم به حساب زعفرانکاران واریز خواهد شد.
شیبانی با بیان اینکه ۷۰ درصد باقیمانده قیمت محصول نیز به مدت سه ماه نزد تعاون روستایی امانت خواهند ماند افزود: کشاورزان می‌توانند قبل از انقضای این مدت با باز پرداخت پول سازمان و هزینه‌های مترتب بر آن، ‌تمام محصول خود را باز پس گیرند و آن را با قیمت دلخواه در بازار به فروش برسانند.

وی ادامه داد: در غیر این صورت بعد از گذشت سه ماه، ۷۰ درصد باقیمانده محصول زعفران به مالکیت تعاون روستایی در خواهد آمد و وجه آن نیز بعد از تامین اعتبار توسط این نهاد به زعفرانکاران پرداخت می‌شود.

طرح خرید حمایتی زعفران ظرف سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۸ به میزان افزون بر ۲۵ تن انجام شد.
از مجموع نزدیک به ۹۰ هزار هکتار اراضی زیرکشت زعفران استان خراسان رضوی، هشت هزار و ۸۰۰ هکتار آن یعنی معادل ۱۲ درصد استان به اراضی شهرستان تربت‌حیدریه اختصاص دارد.
بیش از ۱۲ هزار نفر بهره‌بردار کشاورزی که معادل ۷۹ درصد نیروی کار تربت‌حیدریه است، در گستره ۹۰ هزار هکتاری زمین‌های کشاورزی و باغی این شهرستان به کشاورزی اشتغال دارند.
یکی از شاخص‌ترین محصولات این شهرستان که در ایران و جهان رتبه نخست را به خود اختصاص داده ‌زعفران است که میزان کشت آن هشت هزار و ۸۰۰ هکتار با میانگین تولید چهار کیلوگرم در هکتار و با تولید سالانه ۳۵ تُن است.
در سطح استان خراسان رضوی ۱۱۷ هزار خانوار به کشت زعفران مشغول هستند که از این میزان بین ۱۴ تا ۱۵ هزار خانوار زعفران‌کاران تربت‌حیدریه هستند. 

هم اکنون به ازای هر هکتار زمین زعفران، ۲۲۰ نفر - روز مشغول کار هستند و در کل ۷۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و ۲ تا سه برابر این رقم، اشتغال غیرمستقیم به دست می‌آید.
میانگین تولید زعفران در استان خراسان رضوی از جمله در تربت‌حیدریه چهار کیلوگرم در هر هکتار است.
مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب مشهد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =