افزایش قیمت ها روند تجهیز اراضی کشاورزی ساوه به سامانه های آبیاری مدرن را کُند کرد

ساوه - ایرنا - رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت:گران شدن لوله و سایر لوازم مرتبط با سیستم های آبیاری قطره ای و تحت فشار، قیمت تمام شده برای اجرای این شبکه ها در هر هکتار از اراضی کشاورزی را حدود ۲ برابر افزایش داده و این مساله باعث کم رغبتی کشاورزان و کندی روند اجرای سامانه های مذکور در این شهرستان شده است.

«حسن شریفی» روز یکشنبه به ایرنا، ‌ گفت: در حالیکه تا قبل از گرانی های اخیر با ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیون ریال امکان اجرای سامانه آبیاری تحت فشار در یک هکتار زمین کشاورزی وجود داشت اما افزایش قیمت ها باعث شده اکنون این رقم به مرز ۴۰۰ میلیون ریال برسد.
وی افزود: یارانه اعطایی دولت برای هر هکتار آبیاری تحت فشار و موضعی حدود ۱۷۰ میلیون ریال است و کشاورزان باید مابه التفاوت این رقم را از جیب پرداخت کنند که همین وضعیت سبب کند شدن روند توسعه سامانه های مدرن آبیاری در اراضی کشاورزی این شهرستان شده است.
به گفته او، از مجموع ۱۳۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی ساوه، ۵۵ هزار هکتار قابلیت تجهیز به سیستم های آبیاری تحت فشار و قطره ای را دارند و تاکنون از این مقدار بیش از ۹ هزار هکتار شبکه آبیاری نوین در سطح شهرستان احداث شده است.

 شریفی اظهار داشت: افزایش ۲ برابری قیمت لوله و سایر تجهیزات مرتبط با اجرای سامانه های آبیاری تحت فشار در یکسال اخیر دلیل اصلی ناتوانی کشاورزان برای روی آوردن به استقرار و استفاده از این شبکه است و در این رابطه لازم است یارانه پرداختی دولت به مرز ۳۵۰ میلیون ریال افزایش یابد.

رعایت الگوی کشت متناسب با منابع آبی ساوه در دستور کار است


رئیس جهاد کشاورزی ساوه در مورد برخی انتقادات نسبت به کشت ارقام آب بَر در این شهرستان که از حیث منابع آبی سطحی و زیرزمینی وضعیت چندان مناسبی ندارد، گفت: سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی ساوه در دهه ۷۰ در مجموع ۸۶ هزار هکتار بود که از این سطوح سالانه ۳۵۰ هزار تن انواع محصول تولید می شد.
وی ادامه داد: با تدابیر اتخاذ شده از جمله رعایت برنامه الگوی کشت، اکنون مجموع سطح زیر کشت باغی و زراعی شهرستان ساوه به ۶۵ هزار هکتار کاهش یافته در حالی که راندمان تولید و برداشت محصول به طور متوسط به ۶۵۰ هزار تن در سال افزایش یافته است.
وی گفت: در برنامه کشت سالهای اخیر به ارقام پربازده که دوره رشد کمتری دارند با توجه به وضعیت منابع آبی شهرستان روی آوردیم.
شریفی در مورد کشت ذرت که از نگاه برخی کارشناسان مورد نقد است،  توضیح داد: امسال هشت هزار هکتار ذرت در ساوه کشت شد که دوره رشد کوتاهتر و در نتیجه نیاز آبی کمتری دارند.
وی افزود: ارقام ذرتی که اکنون در ساوه کشت می شود با ‌۱۰ سال پیش متفاوت است و دوره رشد آن به ۹۰ روز کاهش یافته در حالیکه سالهای قبل ذرت در بازه زمانی ۱۲۵ روزه به مرحله برداشت می رسید و این مسأله نشان می دهد که آب کمتری صرف رشد این محصول می شود.
رئیس اداره جهاد کشاورزی ساوه گفت: حدود پنج سال پیش ذرت به صورت سنتی و ثقلی در این شهرستان کشت می شد که در هر هکتار حدود ۱۷ هزار متر مکعب آب مصرف می کرد اما با ارقام جدید و متناسب با الگوی کشت، اکنون این میزان مصرف برای هر هکتار به ۶ هزار و ۵۰۰ مترمکعب کاهش یافته است و به طور متوسط در هر هکتار نیز ۶۵ تن محصول تولید می شود.

شهرستان ساوه دارای افزون بر ۱۳۵ هزار هکتار اراضی کشاورزی و سطوح باغی است که ظرفیت تولید سالانه تا ۶۵۰ هزار تن انواع محصولات را دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =