۱۲ آبان ۱۳۹۹،‏ ۸:۱۱
کد خبرنگار: 2304
کد خبر: 84095332
۲ نفر

برچسب‌ها

مشکل روغن حل می‌شود اما با چه قیمتی؟

تهران- ایرنا- اظهارنظر بازاریان و مسئولان استان تهران نشان می‌دهد که طی روزهای آینده مشکل کمبود روغن به خصوص روغن پخت‌وپز در بازار حل می‌شود اما مردم نگرانی‌هایی در مورد قیمت عرضه آن دارند و مسوولان هم به دنبال عرضه این کالا با قیمت مصوب دولتی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای هستند.

به گزارش ایرنا گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از بازار تهران نشان از آن دارد که هنوز کمبودهایی در بازار روغن وجود دارد؛ موضوعی که به تایید مسئولان هم رسیده است اما در این میان بحثی که بازاریان با طرح آن، ابراز نگرانی می‌کنند، موضوع قیمت و بهای روغن‌های جدیدی است که تا آخر هفته جاری وارد بازار می‌شود.

طی روزها و هفته‌های اخیر، مردم با موضوع کمبود یا نبود روغن مایع به ویژه روغن پخت‌وپز مواجه شدند و این مساله با توجه به نوسان نرخ‌ها در بازار، به نگرانی آنان نسبت به کاهش موجودی کالا در انبارها دامن زد.

کمبود روغن در بازار از سوی دیگر بسیاری از شهروندان را تشویق به مراجعه به فروشگاه‌ها، بازار و انبارهای عرضه‌کننده روغن برای تهیه این کالا کرد و در نتیجه به کاهش بیش از پیش موجودی آن در بازار منجر شد.

خبرنگار ایرنا برای بررسی این وضعیت و دریافت نظر بازاریان به سراغ آنان رفت و با پاسخ مشترک «روغن در بازار نیست، اگر هم پیدا شود، با قیمتی دو تا سه برابری است» مواجه شد.

یکی از فروشندگان عمده روغن مایع خوراکی در بازار مولوی به خبرنگار ایرنا گفت: روغن مایع در بازار به ندرت یافت می‌شود، روغن جامد هم اگر باشد با قیمت چندین برابری وجود دارد.

وی اضافه کرد: از یک ماه قبل با وجود درخواست از شرکت‌های عرضه‌کننده برای تامین روغن، با جواب رد مواجه شدیم اما به تازگی گفته‌اند که تا آخر هفته بناست در بازار توزیع شود.

یکی دیگر از فروشندگان اعلام کرد: نزدیک به ۲ ماه است که پیگیر دریافت روغن هستم اما از هیچ‌کدام از شرکت‌های توزیع‌کننده، پاسخی دریافت نکرده‌ام و از چند هفته قبل روغن موجود در انبارم تمام شده است.

این فروشنده این موضوع را هم خاطر نشان کرد که روغن مایع در فروشگاه‌های زینجیره ای وابسته به دولت پیدا می‌شود ولی بین بازاریان و بنکداران توزیع نشده است.

به گفته وی بناست از روز دوشنبه هفته جاری یعنی امروز، جریان توزیع روغن مایع خوراکی در بازار با قیمت و تعرفه جدید نیز آغاز شود.

فروشنده دیگری که به موجودی روغن جامد به صورت محدود و با وزن‌های بالای پنج کیلوگرم اشاره کرد هم ادامه داد: اکنون روغن جامد ۱۷ کیلویی را نزدیک به ۲۷۰ هزار تومان و روغن‌های پنج کیلویی را بالای ۱۵۰ هزار تومان می‌فروشم.

وی افزود: گفته‌اند تا آخر این هفته روغن مایع وارد بازار می‌شود اما با قیمت جدید، روغنی که پیش از این هر کیلوی آن را ۹ هزار تومان می‌خریدم، بناست با قیمت ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان به دستم برسانند.

این سخنان میان همه عرضه‌کنندگان و فروشندگان «روغن در بازار تهران مشترک بود که روغن نیست، تا آخر هفته با قیمت جدید وارد بازار می‌شود و قیمت جدید دو تا سه برابر نرخ‌های قبلی خواهد بود.»

مشاهده خبرنگار ایرنا نشان می‌دهد در این میان قفسه‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای هنوز روغن دارد اما روغن مایع آفتابگردان در این قفسه‌ها کمتر دیده می‌شود؛ البته مسئولان فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز اعلام کرده‌اند که روغن به میزان کافی در انبارها موجود است.

روغن در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با نرخ مصوب عرضه می‌شود

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: شرکت بازرگانی دولتی ایران با همکاری انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران، روغن خام را تهیه کرده‌ و آن را برای تبدیل به روغن نیمه‌خام در اختیار کارخانه‌های مجاز قرار داده‌ و اولویت پخش با فروشگاه‌های زنجیره‌ای مجاز با قیمت مصوب دولتی است.

«یدالله صادقی» افزود: چهار هزار و ۸۰۰ تن روغن خام بینِ واحدهای تولیدی این استان جهت مصرف خانواده‌ها، توزیع و سه هزار و ۳۰۰ تن دیگر نیز برای مصرف واحدهای صنعتی در اختیار آنان قرار داده شد.

وی ادامه داد: مشکل روغن نباتی مصرفی خانواده‌ها و واحدهای صنعتی مانند صنف قنادان در استان تهران با توجه به ورود بیش از هشت هزار تن روغن خام به چرخه تولید و توزیع و تبدیل آن به روغن نیمه‌خام در چند روز آینده در این استان رفع می‌شود.

«صادقی» با بیان اینکه پنج کارخانه روند تبدیل روغن‌خام به روغن نیمه‌خام در استان تهران را انجام می‌دهد، افزود: شبکه تولید و توزیع این کالا در استان زیر نظر بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان انجام می‌شود و با متخلفان به صورت جدی برخورد خواهد شد.

اکنون باید منتظر ماند و دید که تا آخر هفته جاری روغن مایع خوراکی در بازار با چه نرخ و تعرفه‌ای بناست توزیع شود و آیا برخی از افراد با سوء‌استفاده از فضای موجود، فرصت گرانفروشی در بازار آزاد را خواهند داشت یا خیر؟

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها