۳۳ قنات شهرستان سربیشه مرمت و بازسازی شد

بیرجند - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سربیشه گفت: ۳۳ رشته قنات با اعتبار سه میلیارد و ۳۲۱ میلیون تومان در این شهرستان مرمت و بازسازی شد.

مریم جوادی بایگی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد قنات به متراژ هشت هزار و ۵۴۰ متر از سه سرفصل ملی، ماده ۱۰ مدیریت بحران و استانی در فصل زراعی - آبی گذشته بازسازی شد.

یک سال آبی در ایران از اول مهر شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: با مرمت این قنوات به صورت میانگین حجم آبدهی قنوات نیم تا یک لیتر بر ثانیه افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در شهرستان سربیشه ۷۷۱ رشته قنات با تخلیه سالانه ۲۴.۳ میلیون مترمکعب آب وجود دارد افزود: بارندگی‌های مناسب سال آبی گذشته باعث شده که دبی آب برخی قنوات افزایش یابد.

جوادی بایگی همچنین از اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در سطح بیش از هزار هکتار از اراضی این شهرستان مرزی در مدت یادشده خبر داد و گفت: امسال هم از محل اعتبارات ملی اجرای هزار و ۴۵ هکتار سامانه نوین آبیاری در دست اجراست که از این مساحت یک هزار و چهار هکتار طرح آبیاری کم فشار و ۴۱ هکتار آبیاری تحت فشار است.

وی ادامه داد: با اجرای این طرح‌ها ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب در مصرف آب بخش کشاورزی شهرستان صرفه‌جویی خواهد شد.

وی اظهار داشت: اجرای طرح‌های آبیاری نوین باعث کاهش شدید هدررفت آب در بخش کشاورزی می‌شود و در مجموع به صورت میانگین راندمان آب در آبیاری تحت فشار ۹۰ درصد و آبیاری کم فشار ۷۰ درصد است. 

مرکز شهرستان سربیشه در ۶۶ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha