یک‌هزار و ۲۰۰ نفر در طرح توسعه مشاغل خانگی استان اردبیل ثبت‌نام کردند

اردبیل - ایرنا - معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: تاکنون یک‌هزار و ۲۰۰ متقاضی در طرح ملی توسعه مشاغل خانگی استان ثبت‌نام کردند.

به گزارش ایرنا ، بهرنگ کوهی روز یکشنبه در جلسه هم‌اندیشی با اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش، قالی و تابلو فرش تزیینی و بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان استان اظهارداشت: هدف از اجرای این طرح فرهنگ‌سازی و ترویج مشاغل خانگی، خوداشتغالی متقاضیان، ارتباط مستقیم صاحبان کسب و کار خانگی با بازار، ایجاد و توسعه برند ملی روستایی و معرفی فرصت‌های نو و کارآفرینانه است.

وی این طرح فرصت خوبی برای برندسازی، ارتقای کیفیت محصولات و استانداردسازی فروش محصولات پیشران‌ها و متقاضیان فراهم می‌کند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان متولی اصلی طرح، درصدد ساماندهی این حوزه از طریق توانمندسازی متقاضیان است.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی اردبیل با بیان اینکه با شیوع ویروس کرونا، مشاغل خانگی را می‌توان از جمله مشاغل پایدار در نظر گرفت، تصریح کرد: امیدواریم با بهره‌مندی از ظرفیت‌ اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش، قالی و تابلو فرش تزیینی و بنیاد تعاون و توسعه کارآفرینی زنان در هدایت و توانمندسازی متقاضیان بتوانیم زمینه اتصال به بازار را فراهم و گامی موثر در راستای توسعه اشتغال استان برداریم.

وی تولیدات چرم دست‌دوز، قالی‌بافی، بافندگی تابلو فرش، خیاطی لباس، رودوزی سنتی، گلیم بافی، بسته‌بندی‌ عسل، تولیدکننده گیاهان دارویی، ویرایشگر متون، مترجمی، برنامه‌نویسی و انیماتور را از اولویت‌های شغلی قابل ثبت‌نام در استان اردبیل ذکر کرد.

او با اشاره به اینکه شناسایی متقاضیان و فرصت و مزیت‌های هر منطقه اولین فاز اجرایی این طرح بود که در استان اردبیل به صورت کامل انجام گرفت، افزود: فاز دوم این طرح توانمندسازی متقاضیان و مشاوره است که پس از تکمیل ثبت‌نام با همکاری اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام خواهد شد.

کوهی ادامه داد: متقاضیان در این طرح باید دارای شرایط لازم از جمله داشتن ۱۸ سال سن تمام، بومی بودن، نداشتن اشتغال تمام وقت و بیمه کارفرمایی باشند و در عین حال نیز می‌توانند در ۲ سطح متقاضی کار و پیشران ثبت‌نام کنند.

معاون آموزشی جهاد دانشگاهی استان اردبیل افزود: اجرای این طرح ارتقای مدیریت کسب و کارهای خانگی از طریق پیوند با بنگاه‌های بالادستی، تشکیل شبکه، خوشه سازی و برندسازی را به دنبال خواهد داشت.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف استان اردبیل نیز گفت: این اتحادیه خدمات آموزشی و تولیدی فرش دستبافت را به شرکت‌های تعاونی فرش ارائه می‌کند.

سوره شکوهی افزود: اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف استان آماده همکاری با جهاد دانشگاهی استان اردبیل در اجرای طرح ملی توسعه مشاغل خانگی است.

وی با اشاره به اینکه تولید فرش دستبافت از ظرفیت‌های استان است، اضافه کرد: این اتحادیه می‌تواند با همکاری جهاددانشگاهی از موازی‌کاری این حوزه در استان جلوگیری کند و به صورت منسجم در جهت ارتقای کیفیت محصولات و ایجاد اشتغال پایدار گام بردارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها