وظایف علما در بلایا دعوت جامعه به همیاری است

تهران - ایرنا - نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با تشریح وظایف علما در زمان بلایا و مصائب گفت: نقش علما در مسائل بحرانی ایجاد روشنگری آگاهانه، آرامش روانی، تعاون و همیاری مومنانه در مسائل مختلف اجتماعی است.

به گزارش ایرنا سازمان حج و زیارت، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب روز گذشته(شنبه) درسومین روز برگزاری سی و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در وبینار «نقش دانشمندان و نخبگان مسلمان در مواجهه با بلایا و مصائب» با طرح این پرسشی که علما در زمان وقوع بلایا و مصائب در برابر مردم چه وظیفه ای برعهده دارند؟ گفت: عالم مثل کعبه است همانطور که کعبه دارای جایگاه راهبردی برای انسان است فقها و علما نیز دارای مقام راهبردی برای جوامع اسلامی هستند، پیامبر اکرم(ص) در حدیثی می‌فرمایند: «فقها رهبران دین هستند و باید مردم را راهنمایی و همواره بر معرفت خود بیافزایند.»
وی افزود: نقش علما، روشنگری آگاهانه و برقراری آرامش روانی در جامعه است، در آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران امام خمینی(ره) بدون لحظه ای درنگ با ایفای همین نقش، به مردم روحیه دادند و پس از آن با یک برنامه‌ریزی حکیمانه موفقیت و پیروزی برای کشور حاصل شد، همین امر را می توان از مصادیق امر به معروف دانست.
نماینده ولی‌فقیه در امورحج و زیارت تعاون و همیاری در تمام حالات را از دیگر وظایف عالمان دینی برشمرد و تصریح کرد: وقتی از پیامبر(ص) سوال می کنند «احب الناس إِلَی اللَّه - محبوبترین مردم نزد خداوند کیست ؟ رسول اکرم(ص) فرمودند: آن کسی که نفعش از همه بیشتر به مردم برسد محبوب خداوند است»، در سوره صف از مبارزین پولادین به عنوان محبوبین درگاه خداوند یاد شده و در این سخن پیامبر (ص) همیاران اجتماعی محبوب خداوند برشمرده شده اند. در آیات قرآنی نیز به این نکته اشاره شده است. برخی در آیه 31 سوره مریم «مبارکه» را اینگونه تفسیرکردند که نفع، سود و بهره‌مندی به جامعه برسد.
حجت‌الاسلام والمسلمین نواب با تاکید بر این موضوع که در سختی‌ها و مصائب علما باید جامعه را آرام کنند، یادآور شد: فردی که نفعش به جامعه می‌رسد ثواب و پاداش‌اش نزد خداوند بسیار زیاد است، از جمله مواردی که در این رابطه وارده شده است ثواب حج و عمره و دو ماه روزه مقبول است. در حدیثی نیز آمده است «خداوند برای فردی که نفعش به بندگان می‌رسد دو فرشته می‌گمارد تا حاجات و نیازهای او را برآورده سازند و برایش طلب مغفرت کنند». 
وی همچنین تعاون و همیاری مومنانه درمسائل اجتماعی را ازدیگر وظایف عالمان دینی عنوان کرد و گفت: درحالی که در ابتدای شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم که در برخی کشورها مردم به فروشگاه ها هجوم بردند اما درکشورهای اسلامی مردم از آنچه نیاز نداشتند بخشش می‌کردند، نقش علما نقش حمایت‌گری و نظارتی است و از این طریق است که مردم خود وارد عرصه می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جامعه