تامین نفت سفید برای روستاهای فاقد گاز خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - گازرسانی به روستاهای خراسان جنوبی در سال‌های اخیر شتاب گرفته است و به گفته مسوولان سوخت مورد نیاز روستاهای فاقد گاز همچنان تامین می‌شود.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه خراسان جنوبی گفت: مشکلی در تامین نفت سفید روستاهای استان در صورت تایید شرکت گاز مبنی بر برخوردار نبودن از گاز نداریم.

قربانعلی مردانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سامانه جدید تجارت آسان برای ثبت هرگونه درخواست فرآورده‌های نفتی از بخش‌های مختلف مصرف در نظر گرفته شده است که از سال‌های گذشته عملیاتی شده و در حال اجراست.

وی بیان کرد: روستاییان برای دریافت نفت سفید باید درخواست خود را در این سامانه به ثبت برسانند و در صورت تایید شرکت گاز مبنی بر عدم برخورداری روستاییان از نعمت گاز مشکلی در اختصاص سهمیه نفت به روستاییان نداریم.

مردانی گفت: همچنین در راستای حل مشکلات مردم در سال جاری کارشناسان این شرکت برای ثبت نام دریافت نفت مردم در مناطق محروم مستقر شدند و نسبت به ثبت‌نام الکترونیکی آنان اقدام کردند.

وی گفت: در سال‌های گذشته به فرمانداری‌ها، دهیاران و بخشداران ابلاغ شده که نسبت به ثبت‌نام مردم در سامانه برای دریافت سهمیه نفت اطلاع‌رسانی شود و قبل از فصل زمستان نسبت به تامین سوخت خود به صورت الکترونیکی اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی خراسان جنوبی اظهار داشت: شرکت گاز روستاها و نقاط مسکونی فاقد گاز را به ما اعلام می‌کند و نقاطی که هنوز گاز نرفته اگر تاییدیه شرکت گاز را بگیرند می‌توانند از نفت استفاده کنند.

مردانی بیان کرد: کالابرگ نفت سفید در کار نیست و دریافت نفت سفید از طریق ثبت‌نام در سامانه الکترونیکی انجام می‌شود و در توزیع سوخت سفید هیچ مشکل و کمبودی در استان نداریم و وضعیت خوبی داریم.

گاز و نفت در روستای صولابست 

بتازگی مطلبی در برخی سایت‌های خبری و فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه علمک گاز به یکی از روستاهای خراسان جنوبی رسانده شده ولی هنوز گاز در لوله‌ها جاری نیست و طبق مصوبه‌ای به روستاهایی که گازکشی شدند دیگر نفت نمی‌دهند. 

معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری سربیشه گفت: در روستای صولابست این شهرستان مشکل گازرسانی نداریم و گاز در شبکه روستا وجود دارد.

غلامرضا فراشی افزود: تاکنون اکثر مردم این روستای ۵۶ خانواری برای دریافت امتیاز گاز اقدام کردند.

وی گفت: درخصوص تعداد کمی از مردم که هنوز نسبت به گازکشی خانه‌های خود اقدام نکردند هم مصوبه‌ای داریم که به این افراد تا اسفندماه امسال سهمیه نفت سفید تعلق می‌گیرد.

وی عنوان کرد: افرادی که نسبت به گازکشی منازل خود اقدام نکردند می‌توانند به صورت اینترنتی در سامانه جدید تجارت آسان ثبت‌نام و در صورت تایید شرکت گاز نسبت به دریافت نفت سفید اقدام کنند.

براساس آخرین آمار رسمی بیش از ۹۵۱ روستای استان خراسان جنوبی از گاز طبیعی بهره‌مند هستند که از این تعداد، ۲۱۵ روستا  در ۱۱ سال قدمت شرکت گاز خراسان جنوبی تا هفته دولت سال ۱۳۹۶ و تعداد ۷۳۶ روستا در سه سال اخیر (از هفته دولت ۱۳۹۶ تا هفته دولت ۱۳۹۹) به شبکه گاز متصل شده‌اند.

تا یک دهه پیش مردم همه روستاها و حتی بیشتر شهرهای استان خراسان جنوبی به ناچار برای تامین سوخت خانه‌های خود ناچار به تهیه سیلندرهای سنگین گاز یا گالن‌های نفت سفید و ساعات‌ها منتظر ماندن در صف‌های طولانی نمایندگی‌های توزیع بودند.

اگرچه فاز نخست گازرسانی به خراسان جنوبی در آبان ماه سال ۸۶ به بهره‌برداری رسید اما این تازه شروع کار برای رساندن گاز به انبوه ساختمان‌ها در مناطق شهری و روستایی این استان پهناور بود.

روند جهشی گازرسانی در خراسان جنوبی با آمار رسمی بهتر مشخص می‌شود، وقتی بدانیم تا ابتدای دولت یازدهم فقط ۵۸ روستای استان خراسان جنوبی گازرسانی شده بود و تا پایان سال ۹۶ نیز ۴۶ درصد روستاها گازرسانی شد.

ابتدای دولت دوازدهم ۲۱۵ روستای استان از گاز برخوردار بودند و اکنون بعد از سه سال با گازرسانی به ۷۳۶ روستا، این تعداد به بیش از ۹۵۱ روستا رسیده است.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و سربیشه در ۶۶ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها