تولید ۲۰ هزارتن آبزی‌پروری قراردادی ماهی قزل آلا در دو سال آینده

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران پیش بینی کرد: آبزی پروری قراردادی در بخش ماهی قزل آلا ظرف دو سال آینده به ۲۰ هزار تن برسد.

به گزارش روز یکشنبه وزارت جهاد کشاورزی، « عیسی گلشاهی » با بیان اینکه اکنون دو هزارتن آبزی پروری قراردادی تنها در بخش ماهی قزل آلا داریم افزود: انعقاد این قراردادها میان مزارع داخلی پرورش ماهی قزل آلا و برخی صادرکنندگان کشور و همچنین نمایندگانی از کشورهای خریدار صورت گرفته است.

وی درباره امکان آبزی پروری قراردادی در مورد سایر گونه های ماهی تولید داخل اظهارداشت: نمونه هایی از ماهیان پرورش یافته در دریا، ماهی سیبس استخرهای خاکی و میگو برای کشورهای مختلف ارسال شده که اگر مورد تایید قرار بگیرد وارد آبزی پروری قراردادی خواهند شد.

گلشاهی با بیان این که در آبزی پروری قراردادی، تکلیف فروش قبل از پرورش ماهی مشخص می شود، تصریح کرد: از مزیت های آبزی پروری قراردادی این است که ماهی با کیفیت، کمیت، سایزبندی و نکات فنی مورد نظر خریدار، پرورش می یابد و در زمان تعیین شده در اختیارش قرار می گیرد و پرورش دهنده هم از فروش حجم مشخصی از محصول خود با قیمت تثبیت شده و در یک دوره زمانی معین اطمینان پیدا می کند.

وی گفت: آبزی پروری قراردادی، وضعیت صادرات آبزیان را دارای پشتوانه و قابل پیش بینی می کند.

مدیرکل دفتر بهبود و کیفیت، فرآوری و توسعه بازار آبزیان سازمان شیلات ایران درباره دیگر مزیت های آبزی پروری قراردادی اشاره کرد و گفت: این شیوه تولید و فروش به بعضی از مزارع پرورشی که ظرفیت خالی دارند و یا به دلایلی از جمله کمبود نقدینگی، کار پرورش ماهی انجام نمی دهند، کمک می کند وارد عرصه تولید شوند.

وی افزود: کشورهایی که متقاضی و خریدار ماهی قزل آلای ما هستند یا نمی توانند وارد عرصه تولید این گونه ماهی شوند و یا ورود آنان به این عرصه به کُندی پیش می رود و از این رو انتظار داریم طی چند سال آینده با توجه به مزیت های آبزی پروری قراردادی، تولید یه این شیوه در کشور افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته (۱۳۹۸) یک میلیون و ۲۸۰ هزار تن محصولات شیلاتی از محل صید و آبزی پروری در کشور تولید شد که با وجود تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تراز تجاری این بخش از ۴۴۰ میلیون دلار عبور کرد.

اکنون کشور با تولید سالانه  ۱۸۰ هزارتن ماهی قزل آلا در آبهای شیرین و شور رتبه نخست تولید این نوع ماهی را در دنیا دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

سرخط اخبار اقتصاد