عکس هوایی بیش از یک میلیون هکتار اراضی کردستان گرفته شد

سنندج - ایرنا - مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: عکس هوایی یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار اراضی این استان برای اجرای سند راهبری طرح کاداستر گرفته شده است.

پیمان ملکی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اجرای طرح کاداستر و صدور اسناد برای اراضی کشاورزی اظهار داشت: این طرح در راستای اجرای قانون جامع حدنگار کشور پس از رفع تداخل اراضی پلاک‌ها و تفکیک اراضی محدوده پلاک - روستا به ۲ نوع ملی و غیرملی از سال ۱۳۹۶ آغاز شده است.

وی افزود: تاکنون عکسبرداری هوایی یک میلیون و ۷۵۰ هزار هکتار از اراضی صورت گرفته و قرارداد نقشه برداری قطعات زمین‌های کشاورزی و جمع آوری اطلاعات توصیفی و مالکیتی کشاورزان و بهره برداران در ۳۱۰ پلاک - روستای استان به مساحت ۳۲۱ هزار هکتار نیز با مهندسین مشاور منعقد شد.

ملکی یادآور شد: از این میزان اطلاعات مربوط به نقشه برداری زمینی، تفکیک قطعات اراضی کشاورزی، جمع آوری اطلاعات توصیفی بهره برداران، استخراج سوابق اجرای قوانین و مقررات اصلاحات ارضی، خالصه، کشت موقت و غیره ۱۲۰ پلاک - روستا به مساحت ۱۰۰ هزار و ۷۰۰ هکتار به پایان رسیده و اطلاعات مربوطه نیز در سامانه کاداستر کشور ثبت شده است.

وی اضافه کرد: در راستای اجرای تفاهم نامه بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، مصوبات ابلاغی برای فاز اول صدور اسناد اراضی کشاورزی ۱۰ پلاک استان شامل هر شهرستان یک پلاک انتخاب و به اداره کل ثبت اسناد و املاک کردستان اعلام شده است.

کردستان با داشتن بیش از یک میلیون و ۲۲۰ هزار هکتار زمین قابل کشت مرغوب و مستعد دیم و آبی، یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی کشور است، این استان دارای ۴۳ هزار هکتار باغ است که سالانه ۳۳۰ هزار تُن انواع میوه در آن تولید و برداشت می‌شود.

میزان کل تولید محصولات بخش کشاورزی استان کردستان سه میلیون تُن است که وزارت کشاورزی در نظر دارد با توسعه فعالیت‌های مختلف این میزان را به حدود پنج میلیون تن در سال برساند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha