سیاه و سفیدهای تنها تیم لیگ برتری فوتبال بانوان آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- فوتبال بانوان به عنوان رشته ای نوپا در کشور و آذربایجان غربی، موفقیت ها و کاستی هایی طی سال های اخیر داشته که سیاه و سفیدهای تنها تیم لیگ برتری فوتبال بانوان استان را تشکیل می دهند و البته محرکی برای حرکت رو به جلوی این تیم هستند.

به گزارش ایرنا، لیگ برتر فوتبال بانوان سال‌هاست در کشور در حال برگزاری است و بعد از تیم‌داری کوتاه‌مدت شهرداری، سازمان همیاری شهرداری‌های آذربایجان‌غربی تیم‌داری در فوتبال بانوان را طی این مدت در آذربایجان غربی برعهده گرفت.

در نزدیک به هفت سال تیم‌داری همیاری، فوتبال بانوان ارومیه ملی‌پوشانی را نیز به تیم‌های ملی معرفی کرده که از این میان می‌توان به مریم یکتایی، هدیه حسن‌زاده، سمیرا محمدی، مینا یوسفی، سحر محمدزاده، نگار آیرم و مهناز شاه‌مرادی اشاره کرد.

با این حال علی‌رغم حمایت سازمان همیاری، مشکلاتی در فوتبال بانوان وجود دارد که از جمله می‌توان به حمایت کم رسانه‌ای از این رشته، نبود اسپانسر و حامی مالی و مشکلات مالی اشاره کرد.

انجام تمام کارهای اداری فوتبال بانوان به صورت رایگان

حسین نیرویار دبیر هیات فوتبال آذربایجان‌غربی در مورد حمایت‌های هیات از نماینده فوتبال استان گفت: در راستای کمک به فوتبال بانوان و نماینده لیگ برتری استان، هیات فوتبال هیچ رقمی بابت سه درصد حق قراردادها از بازیکنان و کادرفنی و همچنین حق انتقال بازیکن را دریافت نمی‌کند.

وی گفت: همچنین تمام هزینه‌های برگزاری مسابقه اعم از کمیته داوران و سرپرست مسابقات نیز دریافت نمی‌شود.

بدهی باشگاه به بازیکنان تقریبا صفر شده است

مدیرعامل سازمان همیاری آذربایجان‌غربی در این خصوص گفت: چندی قبل تیم فوتبال بانوان را در قالب باشگاه فرهنگی ورزشی ثبت کردیم تا به صورت حرفه‌ای‌تر تیم‌داری کنیم.

حسین پزشکیان افزود: تمام مطالبات تیم فوتبال بانوان جز بخشی از مطالبات کادرفنی و بخشی از قرارداد فصل گذشته پرداخت شده و این مطالبات نیز بزودی پرداخت می شود تا با تمام اعضای تیم تسویه حساب کرده‌باشیم.

وی اضافه کرد: از امسال، تمرینات و جذب بازیکنان زودتر آغاز تا با شرایط بهتری در لیگ حضور پیدا کنیم.

با واگذاری خانه جوان، مشکل زمین حل شد

افسانه هاشمی سرپرست باشگاه همیاری آذربایجان‌غربی گفت: با حمایت حسین پزشکیان مدیرعامل سازمان همیاری، مجوز باشگاه حرفه‌ای را دریافت و نسبت به سال‌های گذشته، جذب بازیکنان و تمرینات زودتر آغاز شد.

وی گفت: برنامه ما استعدادیابی از بانوان فوتبالیست استان و جوان‌گرایی است و بنا داریم برای سال‌های آینده فوتبالیست‌هایی از استان به فوتبال ایران معرفی کنیم.

وی درخصوص مشکل زمین برای فوتبال بانوان گفت: با واگذاری فرهنگسرای جوان به سازمان همیاری، زمین چمن مجموعه در اختیار تیم فوتبال بانوان قرار گرفته و تمرینات نیز صبح و ظهر در حال برگزاری است.

مدیریت همیاری در سال‌های گذشته ضعیف بود

سمیرا محمدی بازیکن سابق تیم ملی و باشگاه همیاری که این فصل به نماینده البرز در لیگ برتر پیوسته، در مورد مشکلات فوتبال بانوان گفت: من سال‌های زیادی در تیم همیاری آذربایجان‌غربی حضور داشتم و متاسفانه به دلیل ضعف مدیریتی و نداشتن رغبت برای حضور در جمع مدعیان و بالانشینان، هیچ‌گاه شاهد کسب نتایج خوبی در این تیم نبودیم و تلاش مجموعه برای سقوط نکرده و ماندن در لیگ برتر بوده و همواره بازیکنان این تیم نیز با برای مطرح شدن و درخشش به تیم‌های دیگر پیوسته‌اند.

وی ادامه‌داد: در یکی از سال‌ها نیز تا مرز انحلال و خروج از تیم‌داری در فوتبال بانوان رفتیم که با تلاش بازیکنان و صحبتی که با استاندار آذربایجان غربی داشتیم، تیم حفظ شد و با این حال شاهد برخی بی‌احترامی‌ها در این خصوص بودیم که باعث شد چند بازیکن و من به تیم‌های دیگر برویم.

وی اضافه کرد: متاسفانه بودجه مربوط به فوتبال بانوان بدلیل مدیریت ناصحیح به درستی خرج نمی‌شد با این حال خوشحالم با حضور مدیرعامل جدید سازمان، شرایط تیم همیاری بهتر شده و امیدوارم شاهد روزهای خوبی برای فوتبال بانوان شهر ارومیه و استان آذربایجان‌غربی باشیم.

ممنوعیت حضور رسانه‌ها در فوتبال بانوان، اسپانسرها را فراری می‌دهد

هدیه حسن‌زاده که ۸ سال در تیم لیگ برتری همیاری آذربایجان‌غربی حضور داشته و یک بار به عنوان پدیده لیگ برتر انتخاب و ۲ سال نیز در اردوهای تیم ملی حضور داشته، در مورد مشکلات فوتبال بانوان گفت: مهم‌ترین بحث درخصوص این رشته، ممنوعیت حضور رسانه‌ها به‌خصوص عکاسان است که مانع رسانه‌ای شدن فوتبال بانوان و دیده شدن رشته می‌شود و این اتفاق سبب فرار حامیان مالی و جذب نشدن اسپانسرها شده است.

وی ادامه داد: بحث نبود چمن تمرین و مسابقه و تمرین در زمین کوچک چمن مصنوعی در فصل زمستان و در حساس‌ترین هفته‌های لیگ و بحث نبود رختکن مناسب برای تعویض لباس‌ها مشکلاتی است که در طول برگزاری مسابقات با آن مواجه بودیم.

بازیکن تیم همیاری آذربایجان‌غربی اضافه کرد: در طی چند فصل گذشته، همیاری با حمایت خود زمینه را برای حضور در لیگ برتر ایجاد کرده با این حال نبود حامیان مالی و بی‌توجهی سایر دستگاه‌ها مشکلات زیادی برای بازیکنان و تیم ایجاد کرده و با توجه به اینکه این تیم سالهاست در لیگ برتر کشور حضور دارد و از این حیث یکی از اتفاقات خوب ورزشی استان بوده، حل مشکلات می‌تواند زمینه را برای عملکرد بهتر تیم محیا کند.

حمایت همیاری از فوتبال بانوان، به‌تنهایی کافی نیست

مینا یوسفی بازیکن سابق فوتبال بانوان گفت: من از سال ۹۱ به‌مدت ۷ سال برای تیم همیاری آذربایجان‌غربی به میدان رفتم و حتی در دوران مصدومیتم با وجود شکستن دست و پارگی رباط صلیبی نیز بازی کردم و به اردوی تیم ملی نیز دعوت شدم.

وی افزود: متاسفانه به فوتبال بانوان توجه زیادی نشده و باید برای فعال‌تر شدن این رشته و حضور حامیان ورزشی بیش از پیش به آن توجه شود.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین ضعف فوتبال بانوان، مشکلات مالی بوده که حامیان مالی کمتری به سراغ ورزش بانوان بالاخص فوتبال می‌آیند و این وضعیت باید با توجه بیشتر رسانه‌ها مرتفع شود ضمن اینکه بانوان فوتبالیست نیز کم نام و نشان‌تر از آقایان هستند و با توجه به جامعه و خانواده‌ها به سختی به این سمت سوق پیدا می‌کنند.

مینایی ادامه داد: با وجود حمایت همه‌جانبه سازمان همیاری از فوتبال بانوان، مشکل چمن و اختصاص ندادن زمین به بانوان برای تمرین و همچنان کمبود لباس مشکلات دیگری است که برای بانوان وجود دارد و برای رفع مشکلات فوتبال بانوان حمایت سازمان همیاری به تنهایی کافی نیست و باید سایر ارگان‌ها و مسوولان نیز زمینه را فراهم کنند.

وی افزود: باید زمینه برای دیده شدن فوتبال بانوان فراهم شود و درخصوص حضور رسانه‌ها کمی آزادانه تر برخورد شود تا شناخت بیشتری از فوتبالیست‌ها شود.

تیم همیاری شهرداری های آذربایجان غربی با همه فراز و نشیب ها به فکر موفقیت در فصل پیش روی مسابقات امسال است که البته امیدها نیز برای موفقیت امسال این تیم، بسیار بیشتر  از گذشته به نظر می رسد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha