۱۵ ایستگاه باران‌‎سنج برخط گلستان به بهره‌برداری رسید

گرگان - ایرنا - همزمان با افتتاح سراسری چند طرح در اقصی نقاط کشور و با حضور ویدئو کنفرانسی وزیر راه و شهرسازی ۱۵ ایستگاه باران‌‎سنج برخط در ۱۰ شهرستان استان گلستان با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

استاندار گلستان روز یکشنبه در این مراسم با اشاره به خرید تجهیزات سامانه راداری، خواستار شتاب در ساخت ابنیه این سامانه در استان شد.

هادی حق شناس اظهار داشت: با توجه به بارش های شدید و بروز حوادث گذشته مانند سیل پارسال، استان گلستان نیازمند ایستگاه سیار هواشناسی است.

مدیرکل هواشناسی گلستان هم در این مراسم با اشاره به بهره برداری از ۱۵ ایستگاه برخط باران سنج و افزایش توان پایش بارشی در این استان گفت که گلستان از نظر تعداد ایستگاه‌‎های باران سنجی برخط در رتبه نخست کشور قرار دارد.

نور بخش داداشی اظهار داشت : با توجه به ویژگی خاص اقلیم گلستان و ثبت بارش های نقطه و رگباری ناشی از فعالیت ابرهای جوششی، این مراکز آن‌لاین کمک موثری در صدور هشدارهای کوتاه مدت در مواقع بروز سیل خواهد کرد.

وی بیان کرد: این ایستگاه ها در سرشاخه های حوزه های آبریز مناطق سخت گذر گلستان مکان یابی شده و از طریق آن، مقدار و شدت بارش‌ها بصورت ۲۴ ساعته به مرکز اطلاعات ارسال و پردازش می شود.

به گفته وی استان گلستان پیش از این دارای ۱۳ مرکز باران سنجی برخط و ۱۴۰ مرکز ایستگاه هواشناسی بود.

گلستان از استان های سیل خیز کشور محسوب می شود و در سالیان گذشته سیل های مخرب بسیاری باعث جان باختن ده‌ها نفر و خسارت چند صد میلیارد ریالی به استان شد.

سیل پارسال گلستان، آخرین نمونه از سیل های مرگبار این استان است که ۴۸ هزار میلیارد ریال خسارت بر جای گذاشت و جان ۱۱ نفر را گرفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها