معاون استانداری فارس: بانک‌ها سپرده‌های مردم را در این استان سرمایه‌گذاری کنند

شیراز- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس، با اشاره به اینکه به دنبال رساندن نسبت سپرده‌گذاری به سرمایه‌گذاری بانک‌ها به بالاترین حد ممکن در استان هستیم گفت: خواسته ما از سیستم بانکی استان این است که سپرده‌های مردم استان در همین استان هزینه و سرمایه‌گذاری شود.

ظفر افشون، عصر شنبه در آیین افتتاح نخستین شعبه از سوپرمارکت مالی در شیراز افزود: مردم استان فارس به سیستم بانکی و موسسه‌های مالی و اعتباری اعتماد دارند و انتظار ما این است که بانک‌ها ۸۰ تا ۹۰ درصد این سپرده‌ها را در استان سرمایه‌گذاری کنند.
وی ادامه داد: البته برخی بانک‌ها و موسسه‌های مالی و اعتباری  خصوصی فعال در استان در توجیه علت عدم استفاده از سپرده‌ها در سرمایه گذاری می‌گویند که سپرده‌های مردم نزد آنها امانت است و باید این سپرده‌ها را در جایی سرمایه‌گذاری کنیم که بتوانیم علاوه بر اینکه انتظارات سپرده‌گذاران را تامین کنیم، هر زمان که آنها برای دریافت سپرده خود مراجعه کردند بتوانیم آن را بازپس دهیم.
او اظهار داشت: البته دولت هم معتقد است که این پول‌ها باید در کانال تولید قرار گیرد.
افشون، با اشاره به اینکه تولید در کشور ما بانک محور شده اضافه کرد: در زمان سرمایه‌گذاری فرد بخشی از سرمایه مورد نیاز را تامین می‌کند انتظار دارد که برای تامین مابقی از تسهیلات بانکی استفاده کند که این نگاه خوبی نیست.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس گفت: اینکه فرد همه سرمایه گذاری را منوط به کمک بانک کند در نهایت به توقف آن فعالیت و ورشکستگی منتهی خواهد شد.
افشون افزود: لذا توصیه می‌کنیم که کسانی وارد سرمایه‌گذاری شوند که حداقل بتوانند ۶۰ درصد رقم مورد نیاز را خودشان تامین کنند.
او اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته ۸۰ درصد سرمایه توسط سرمایه‌گذار تامین می شود و فقط ۲۰ درصد را انتظار دارد که به شکل تسهیلات دریافت کند در حالی که در کشور ما این نسبت برعکس است و فرد ۲۰ درصد آورده دارد و توقع دارد که ۸۰ درصد مابقی را سیستم بانکی تامین کند.
وی، در خصوص ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان هم گفت: حوزه گردشگری، معدن، راه‌آهن و آزادراه از جمله بخش‌هایی است که امکان سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها در استان فراهم است.

به دنبال ایجاد زیرساخت‌ها متناسب با رشد بازار سرمایه هستیم
مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن هم گفت: به دنبال این هستیم تا متناسب با رشد و توسعه بازار سرمایه، زیرساخت‌ها را نیز ایجاد کنیم و توسعه دهیم.
محمودرضا خواجه نصیری افزود: ۸۰ درصد کسانی که به لحاظ تعدادی در بورس ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند با سرمایه‌ای کمتر از ۵۰ میلیون تومان وارد شده‌اند که باید در کنار افتخاری که به فراگیر شدن بازار سرمایه می‌کنیم، متناسب با این زمینه فراهم شده، کار و فعالیت هم داشته باشیم.
وی ادامه داد: امروز بانک‌ها تنها فعالیتی که دارند این است که پول مردم را سپرده‌گذاری می‌کنند و به آنها باز می‌گردانند در حالی که در بازار سرمایه صدها خدمت برای ارائه به تمام افراد با هر نیاز و درجه ریسک‌ پذیری داریم.
او اضافه کرد: اقتضای بزرگ شدن بازار سرمایه این است که در گام نخست به توسعه زیرساخت ارائه خدمات مالی به مشتریان بازار سرمایه فکر کنیم.
مدیر عامل شرکت تامین سرمایه تمدن گفت: امروز کارگزاران و نهادهایی هستند که چند صد میلیارد تومان در سال کارمزد به دست می‌آورند که اینها باید برای توسعه بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند، آنها کارمزد را از مردم می‌گیرند و باید جایی ایجاد کنند که مردم بتوانند مراجعه کرده و پاسخ‌ سوالات خود را دریافت کنند.
خواجه نصیری افزود: در شرایطی که اقتضاء می‌کند بازارسرمایه رشد کند، زیرساخت‌های خدمتی آن هم باید افزایش یابد و این مسئولیت اخلاقی بر عهده تمام نهادهای مالی است که کارمزد دریافت می‌کنند.

سوپرمارکت مالی آماده ارائه خدمات متنوع است
مدیرعامل مرکز سرمایه‌گذاری آنلاین (آی بی شاپ) هم گفت: این سوپر مارکت مالی آماده ارائه خدمات مختلفی در خصوص صدور کد بورسی، سرمایه‌گذاری، کارگزاری، سبد گردانی اختصاصی، مشاوره و بیمه به سرمایه‌گذاران است.
میثم فدایی افزود: تاکنون در ۱۱ شهر کشور از جمله شیراز این سوپرمارکت مالی ایجاد شده و راه‌اندازی شعبه دوم این مرکز در استان فارس در شهر لار را نیز در دستور کار داریم.
وی ادامه داد: هم‌اینک افزون بر ۵۰ هزار نفر از سرمایه‌گذاران در شعبه شیراز عضویت دارند که سرمایه‌گذاری‌ ۱۵۰ نفر از آنها بیش از یک میلیارد تومان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =