محدودیت‌های جدید در سه شهرستان خراسان جنوبی اعمال می‌شود

بیرجند - ایرنا - سرپرست استانداری خراسان جنوبی گفت: بیرجند، طبس و قاینات در استان خراسان جنوبی از جمله شهرستان‌های دارای محدودیت در فهرست جدید ستاد ملی مقابله با کرونا هستند.

ناصر خوش خبر روز شنبه اظهار داشت: در مصوبات نشست امروز ستاد ملی کرونا، ۴۶ شهرستان‌ جدید نام برده شد که از روز چهارشنبه این هفته شامل محدودیت‌های گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ خواهند شد و سه شهرستان استان خراسان جنوبی در این فهرست هستند.

وی افزود: براساس این مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، محدودیت‌های قبلی همچنان به قوت خود باقی است و قابل تمدید نیز خواهد بود.

رییس ستاد استانی مدیریت کرونا خراسان جنوبی تصریح کرد: در شهرستان‌هایی که امروز در فهرست محدودیت‌ها معرفی شده‌اند، ممنوعیت فعالیت گروه‌های شغلی سه و چهار شامل مدارس، دانشگاه‌ها، زبانسراها و سایر آموزشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، موزه‌ها، سینما، تئاتر و مراکز مشابه، آرایشگاه‌ها، مصلاها، مساجد و سایر اماکن ایجاد می‌شود.

وی گفت: طبق این مصوبه برگزاری مراسم، همایش‌ها، فعالیت باشگاه‌های ورزشی، قهوه‌خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و چایخانه‌ها نیز ممنوع است.

خوش خبر افزود: برخی فروشگاه‌ها شامل رده‌های شغلی ۲ از جمله پاساژها، مراکز خرید، مراکز تمرین و مسابقات ورزشی، قنادی‌ها، آبمیوه فروشی‌ها، مراکز تهیه و طبخ غذا، بنگاه‌های خرید و فروش خودرو، فروشگاه‌های لوازم خانگی، تزیینات داخلی ساختمان، عکاسی‌ها، مشاوران املاک،  فرش فروشی‌ها، فروشگاه‌های کیف و کفش، خیاطی‌ها، خراطی‌ها، مراکز فروش لوازم آرایشی و بهداشتی نیز شامل محدودیت‌های جدید می‌شوند.

وی بیان کرد: تمامی بخش‌های عمومی و غیر دولتی مکلفند اسامی بیماران مبتلا یا مشکوک به کرونا را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز پس از برگزاری چهل و دومین جلسه این ستاد که به ریاست رییس جمهوری برگزار شد، از اجرای محدودیت‌های جدید در ۲۵ مرکز استان و ۴۶ شهرستان دیگر براساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

علیرضا رییسی ادامه داد: هفته گذشته در ۴۳ شهرستان به دلیل قرار گرفتن در وضعیت بحرانی، محدودیت‌هایی در گروه‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ اعمال شده بود و این محدودیت‌ها به مدت یک هفته دیگر تمدید شد.

وی گفت: همچنین مقررات و محدودیت‌های سختگیرانه برای ۴۶ شهرستان جدید در رده‌های شغلی ۲، ۳ و ۴ به مدت یک هفته اعمال می‌شود که با توجه به شرایط استان‌ها قابل تمدید است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ۲۵ مرکز استان که در آنها از روز چهارشنبه (۱۴ آبان) به مدت ۱۰ روز محدودیت در گروه‌های شغلی ۳ و ۴ ایجاد می‌شود شامل استان‌های البرز، خراسان رضوی، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، فارس، خوزستان، کردستان، اصفهان، قم، مرکزی، خراسان جنوبی، اردبیل، کرمانشاه، بوشهر، هرمزگان، یزد، لرستان، خراسان شمالی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، همدان، زنجان، سمنان و کرمان و تهران است.

پاساژها، مراکز خرید، مال‌های بزرگ و تجاری، تمرین و انجام مسابقات ورزشی، مساجد و مصلاها، قنادی و شیرینی فروشی‌ها، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری (این مراکز برای فعالیت به صورت بیرون بر، مشکلی ندارند)، آرایشگاه‌های مردانه، بازار فروش خودرو، مراکز شماره‌گذاری خودرو، فرش، موکت، فرش ماشینی، اسباب بازی فروشی‌ها، فروشگاه‌های لوازم خانگی در عمده فروشی و خرده فروشی‌ها، مراکز چاپ دیجیتال و فعالیت‌های مرتبط با آن، تزیینات داخلی ساحتمان، کادو فروشی‌ها در عمده فروشی و خرده فروشی، پارچه فروشی‌ها، عکاسی‌ها، آژانس‌های مشاور املاک، پرده سراها، فروش مبلمان در عمده فروشی و خرده فروشی، فروش کیف و کفش، فروش لوازم التحریر، خیاطی، خرازی، فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی از جمله مصادیق گروه شغلی ۲ هستند.  

خراسان جنوبی که اوایل شهریور امسال با افزایش بیماران تنفسی در این استان به وضعیت هشدار بازگشته بود، بیش از یک ماه و نیم است که جزو استان‌های در وضعیت قرمز قرار دارد.

پیش از این محدودیت‌های ۱۰ گانه که از سه هفته قبل به شهرهای با وضعیت قرمز خراسان جنوبی بازگشت، با تایید ستاد ملی مبارزه با کرونا یک هفته دیگر تا شانزدهم آبان ماه تمدید شد.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و براساس آخرین وضعیت مخاطره شیوع کرونا، هفت شهرستان‌ این استان از جمله بیرجند در وضعیت قرمز (خیلی پرخطر) و چهار شهرستان در وضعیت نارنجی (پرخطر) هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =