شهردار شیراز: شهر پایدار هوشمند، زمینه‌ساز زندگی کیفی برای شهروندان است

شیراز-ایرنا- شهردار شیراز با اشاره به سابقه دیپلماتیک سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند گفت: شهر پایدار هوشمند متکی بر کیفی‌سازی زندگی شهروندان است و این سابقه فرصتی را برای شهرهای دنیا فراهم می‌کند تا پیش از گذشته در زمینه هوشمندسازی و ارتقای کیفیت زندگی شهروندان گام بردارند.

به گزارش ایرنا حیدر اسکندرپور شنبه در جلسه مجازی با دبیرکل سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند افزود: شهرداری شیراز در سال ۲۰۱۸ عضو این سازمان شد و تشکیل دفاتر منطقه ای سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند اقدام مناسبی برای تمرکززدایی و تسهیم دانش شهرهای عضو بوده است.

وی گفت: ایجاد این دفاتر باهدف حرکت به سوی شهر هوشمند پایدار است اما پیشنهاد می کنم با توجه به زمینه فعالیت سازمان، خوشه‌های موضوعی متعددی تشکیل شود که اعضا با پیوستن به خوشه مدنظر خود، اقدام به تبادل تجربه و ایده کنند و حتی رویدادهای مرتبطی را در این زمینه برنامه ریزی و برگزار کنند.

شهردار شیراز اضافه کرد: تشکیل خوشه‌های فعالیت می‌تواند بصورت تخصصی تر و متمرکزتر دانش مرتبط را در اختیار اعضا قرار دهد.

برخی از خوشه های پیشنهادی اسکندرپور عبارت از  زیرساخت های شهر هوشمند، شهر هوشمند و محیط زیست، دولت الکترونیک و ارتباطات با شهروندان با هدف شفافیت هر چه بیشتر بودند.

همچنین در این دیدار مجازی شهردار شیراز از تلاش های «کیونگ یوول لی» دبیر کل سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند که برای توسعه هوشمند شهرها انجام داده است قدردانی کرد.

دبیرکل سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند نیز در این دیدار شیراز را یکی از اعضای فعال این سازمان دانست و از مدیریت این شهر بابت این فعالیت‌ها قدردانی کرد و گفت:  این سازمان تمایل دارد خدمات خود را به شیراز ارائه دهد.

«کیونگ یوول لی» با بیان اینکه پیشنهاد شهردار شیراز در خصوص ایجاد دفاتر تخصصی بررسی خواهد شد، افزود: کارشناسان دو طرف به تبادل نظر و ایده برای دست یابی به مدل اجرایی ایده آل در این خصوص خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه وبینار واکنش بهداشتی و کارگاه محرک دو برنامه پیش روی سازمان جهانی شهرهای هوشمند است، افزود: شهرهای عضو می توانند به صورت آنلاین در این دو برنامه شرکت و شهر ایده آل و شاد خود را طراحی کنند.

دبیرکل سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند اضافه کرد: در ماه آتی جلسه هیات اجرای این سازمان برگزار می شود و از مدیریت شهری شیراز برای حضور در این اجلاس دعوت می کنم که مطمئنا ایده های خوبی در این جلسه ارایه خواهد شد.

سازمان جهانی شهرهای پایدار هوشمند (WEGO) در سال ۲۰۱۰ تاسیس شد و اکنون  ۱۵۷ شهر و ۴۳ سازمان و موسسه عضو آن هستند و شیراز نیز در سال ۲۰۱۸ به عضویت این سازمان درآمد.

 شهر  هوشمند چارچوبی است که عمدتاً از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای توسعه، گسترش و ترویج شیوه‌های توسعه پایدار و با هدف رفع چالش‌های رو به رشد شهرنشینی، ایجاد شده است.

بخش بزرگی از این چارچوب، شبکه هوشمند از اشیای متصل و ماشین‌هایی است که اطلاعات را با استفاده از فناوری بی‌سیم انتقال می‌دهند.

برنامه‌هایی، اطلاعات را در لحظه دریافت، تجزیه و تحلیل و مدیریت می‌کنند تا به شهرداری‌ها، شرکت‌ها و شهروندان کمک کنند برای بهبود کیفیت زندگی خود تصمیمات بهتری بگیرند. مردم برای ارتباط با اکوسیستم‌های یک شهر هوشمند، از راه‌های مختلفی همچون تلفن‌های هوشمند، ابزارهای هوشمند قابل حمل، اتومبیل‌ها و خانه‌های هوشمند، استفاده می‌کنند. یکپارچه سازی اشیا و داده‌ها با زیرساخت‌های فیزیکی و خدمات شهری، می‌تواند هزینه‌ها را کاهش و پایداری را بهبود دهد. جوامع می‌توانند روشهای توزیع انرژی را بهبود بخشند، جمع آوری زباله را ساده‌تر کرده و باعث کاهش ترافیک و حتی بهبود کیفیت هوا شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =