آمار سیب سمیرم در گمرک استان اصفهان ثبت نمی‌شود

اصفهان- ایرنا- نماینده سمیرم در مجلس یازدهم گفت: صادرات و حجم تولید سیب درختی این شهرستان از طریق گمرک اصفهان ثبت اما در آمار این استان محسوب نمی‌شود.

اصغر سلیمی روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این اعداد و آمار کلان تولید سیب سمیرم در بندرهای جنوب کشور و به نام سایر استان‌ها ثبت گمرکی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چند ماه قبل مدیر توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی اصفهان در سمیرم گفته بود که سهم صادرات میوه استان در سال گذشته طبق آمار رسمی تنها ۱۳ هزار تُن بوده در حالی که تنها در سمیرم از حدود ۱۹۰ هزار تُن سیب برداشت شده ۲۵ هزار تُن آن به خارج از کشور صادر شده بود.

نماینده سمیرم با تاکید بر اهمیت سخنان همین مقام مسوول در مدیریت جهاد کشاورزی استان که نشان می‌دهد سهم و برند سیب سمیرم در این ملاحظات دیده نمی‌شود، افزود: این موضوع را در نشستی با مدیر گمرک استان، مطرح کرده‌ام و در تهران نیز پیگیری خواهد کرد.

سلیمی به کیفیت بی‌نظیر سیب سمیرم در میان سیب‌های تولیدی سایر نقاط کشور و حتی جهان اشاره کرد و گفت: با وجود حدود ۱۸ هزار هکتار باغ و تولید سالانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تُن سیب، ثبت آمار تولیدی این شهرستان در استان یا بندرهای جنوب کشور منطقی نیست.

وی همچنین به قاچاق کالا از ورودی‌ها و مرزهای کشور اشاره و تصریح کرد: ایست و بازرسی شهید رییسان سمیرم از مهمترین گلوگاه‌های توقیف کالای قاچاق کشور است که آمار بالای کشف و ضبط در آن نشان از کنترل و نظارت نامطلوب مرزها دارد.

وی با تاکید براینکه جلوی قاچاق را باید در مرزها گرفت، خاطرنشان کرد: مراقبت‌های سنگین و سخت در مرزها ضروریست تا مانع ورود کالای قاچاق از جنوب به شهرستان سمیرم شود.

رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سمیرم نیز در باره ثبت آمار گمرکی به خبرنگار ایرنا گفت: ثبت میزان تولید محصول یک موضوع است اما حجم محصولی که برای صادرات وارد گمرک می شود موضوع دیگری است.

به گفته ذبیح‌الله نوابی، اینکه آمار صادرات یک محصول مانند سیب در گمرک اصفهان یا استان هرمزگان ثبت شود از حیث عوارض مالی تفاوتی برای هر کدام از استان‌ها ندارد چرا که هزینه‌های گمرک به خزانه دولت واریز می‌شود.

وی تصریح کرد: این موضوع نیز باید از طریق مدیران ارشد استانی و ملی حل شود تا ثبت صادرات محصولات هر استان در همان استان صورت بگیرد و در مرحله خروج کالا از مرز، آمار هر استان به تفکیک مشخص باشد.

احمد تیموری، مدیر جهاد کشاورزی سمیرم چندی پیش گفته بود: امسال حدود ۲۰۰ هزار تُن سیب از ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکار باغ در مجموع هر چهار بخش سمیرم برداشت می‌شود.

سردخانه‌های بزرگ چند هزار تُنی توسط ۲ بازرگان بزرگ میوه در سمیرم احداث شده که هر سال بخش عمده‌ای از سیب‌های درختی باغداران این منطقه را نرخگذاری کرده و می‌خرند.

همچنین بتازگی احداث سردخانه بزرگ ۱۴ هزار تُنی دیگری نیز توسط همین تاجران در جنوب سمیرم آغاز شده که پیشرفت زیادی داشته است.

شهرستان سمیرم در حوضه آبریز کارون بزرگ و شهید عباسپور دارای ۳۴ هزار هکتار زمین زراعی و باغی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل‌ طبیعی است.

این شهرستان حاشیه دنا و زاگرس میانی، با افزون بر ۹۰ هزار جمعیت عشایری و ثابت در ۱۶۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =