دوتار سازان مازندران بیمه می‌شوند

ساری - ایرنا - معاون هنری سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران گفت که دوتار سازان این استان از طریق صندو بیمه هنرمندان ، بیمه می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران ، سیدعلی علوی افزود : با رایزنی‌های انجام شده، فرصتی ایجاد شد تا تولیدکنندگان دوتار مازندرانی را در زمره بیمه شدگان قرار دهیم.

وی با اشاره به اهمیت حفظ میراث فرهنگی و هنری مازندران ، گفت : تمامی هنرمندانی که تخصص ساخت و تولید دوتار مازندرانی را دارند، می‌توانند برای ثبت نام در بیمه هنرمندان، مشخصات خود شامل نام و نام خانوادگی، شماره ملی، شماره تلفن و منطقه فعالیت خود را به شماره ۰۹۱۱۲۲۴۱۵۵۸ از طریق پیام رسان واتس آپ ارسال نمایند.

علوی افزود : همچنین قصد داریم که طی رایزنی‌های بیشتر با صندوق بیمه هنرمندان، در آینده‌ای نزدیک نسبت به بیمه نمودن سایر سازندگان سازهای بومی مازندران نیز اقدام کنیم.

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران سید جلال محمدی را پیگیر امور بیمه‌ای سازندگان دوتار مازندرانی معرفی و اعلام کرد که وی از طریق شماره تلفن همراه اعلام شده، پاسخگوی هنرمندان دوتارساز است.

دوتار که ظاهری مشابه سه تار دارد با شکمی گلابی شکل و دسته ای نسبتا دراز از دو سیم تشکیل شده و معمولا به فاصله چهارم و پنجم نسبت به هم کوک می شوند. طول دسته دوتار حدود 56 الی 60 سانتی متر و طول کامل ساز حدود 88 تا 92  سانتی متر است. وسعت صدا دهی ساز به طور کلی از دو تا سل بالای حامل است.

دوتار را با انگشت و بدون مضراب و با شیوه های مضرابی مختلف می نوازند. این ساز محلی بوده و در سایر مناطق ایران با اختلاف های جزئی متداول است.

در واقع دوتار ، شناخته شده ترین آلت موسیقی در مازندران به شمار می رود و از دیرباز نقش برجسته ای در موسیقی مازندران داشته است. ویژگی خاص دوتار و فراهم بودن امکانات اولیه ی ساخت آن و به عبارتی سادگی ساختمان دوتار منطقه مازندران درد کنار گسترش آموزشگاه های موسیقی در استان و اقبال علاقه مندان زیاد به یادگیری این ساز سبب شده تا افراد متعددی به ساخت این ساز روی آورند. با این کار جمعی از سازندگان دوتار در مازندران خودشان نوازنده و خواننده بوده و هستند ، ولی بیشتر آنها تنها در ساخت این ابزار موسیقی نقش دارند و همواره با مشکل بیمه مواجه بوده اند.

دوتار مازندران از یک کاسه ی طنینی یک تکه و صفحه ای صاف هر دو از جنس چوب توت و دسته ای از جنس چوب گردو ساخته می شود. اگر چه ابعاد این ساز بسته به سبک نوازندگی و خوانندگی خنیاگران مشهور مازندران متفاوت است ، ولی مازندرانی ها عمدتا دوتار را با خوانندگانی چون مرحوم نظام شکارچیان ، صفی الدین محمدی ،  ارزمون شکارچیان ، محمدرضااسحاقی ، نصیر شیردل ، قلی گرگانی ، مسلم فهیمی ، محمد مهدی نوزری عباسی و خوانندگان و نوازندگان دیگر می شناسند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =