نخست‌وزیر عراق: انتخابات پارلمانی آینده زمان تغییر در کشور است

بغداد - ایرنا - نخست‌وزیر عراق امروز (شنبه) با اشاره به بازگشایی میدان «التحریر» و پل «الجمهوری» در مرکز بغداد پس از گذشت یکسال گفت: انتخابات پارلمانی زودهنگام آینده زمان تغییر در کشور است.

به گزارش ایرنا، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق در واکنش به بازگشایی میدان التحریر و پل الجمهوری در مرکز بغداد که از یکسال پیش به خاطر تحصن معترضان بسته شده بود، افزود که انتخابات آزاد و سالم همان زمان تغییرات عمده در آینده کشور است.

وی همچنین از همکاری جوانان معترض عراقی برای بازگشایی میدان التحریر و پل الجمهوری تقدیر کرد.

میدان التحریر و پل الجمهوری به عنوان کانون اعتراضات یکسال گذشته در بغداد، امروز (شنبه) بازگشایی شد. دولت این میدان و پل الجمهوری مشرف به آن را به دنبال استقبال ضعیف از فراخوان‌ها برای از سرگیری اعتراضات در اول و ۲۵ اکتبر گذشته (دهم مهر و چهارم آبان ماه ۹۹) بازگشایی کرد.

گشایش این منطقه که از آن به عنوان قلب تپنده اعتراضات اجتماعی یکساله در عراق یاد می‌شد، به دنبال برچیده شدن خیمه‌های تحصن یکساله در این منطقه در نتیجه شکست فراخوان‌ها برای از سرگیری اعتراضات در ۲۵ اکتبر گذشته، صورت گرفت.

شدت اعتراضات یکساله در عراق در بازه زمانی اکتبر ۲۰۱۹ تا فوریه ۲۰۲۰  بود که منجر به استعفای دولت «عادل عبدالمهدی» و در نتیجه شکل‌گیری دولت الکاظمی شد.

در طول اعتراضاتی که از اول اکتبر ۲۰۱۹ (نهم مهرماه ۹۸) آغاز شد، در این منطقه خیمه‌های تحصن کنندگان برپا بود و دولت منطقه پیرامون میدان التحریر و پل الجمهوری را با دیوارهای سیمانی بسته بود و تردد خودرو در این مناطق ممنوع بود.

در دوره اخیر اعتراضات که ۲۵ اکتبر گذشته برگزار شد، با وجود اینکه نیروهای امنیتی سلاح گرم همراه نداشتند، اما برخی از معترضین با نارنجک‌ها و بمبهای دست‌ساز در این پل به نیروهای دولتی حمله کردند.

بر اثر این درگیری‌ها در پل الجمهوری و «سنک» (همجوار میدان تحریر) دهها تن از نیروهای امنیتی زخمی شدند.

فراخوان گسترده برای از سرگیری اعتراضات در ۲۵ اکتبر تنها به یک روز منحصر شد و در روز دوم، اعتراضات فروکش کرد و در نتیجه شکست این فراخوان‌ها اغلب گروه‌های مرتبط با اعتراضات، اقدام به برچیدن خیمه‌های تحصن یکساله در این منطقه کردند، امری که به دولت عراق اجازه داد تا با برداشتن دیوارهای سیمانی، تمامی خیابان‌های ورودی به این منطقه را بازگشایی کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =