رییس شورای شهر مشهد: کمک مستقیم به کودکان کار آسیب‌زاست

مشهد- ایرنا- رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: کمک مستقیم به کودکان کار جنبه حمایتی ندارد و آسیب‌زاست که باید در فضای عمومی اطلاع‌ رسانی شود.

محمدرضا حیدری روز شنبه در جلسه کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد در جریان بررسی طرح "سایه‌بان مهر و حمایت از کودکان کار" افزود: ساماندهی کودکان کار و اجرای طرح سایه‌بان مهر باید استمرار داشته باشد.
وی ادامه داد: تلاش‌ها باید به گونه‌ای باشد تا کار کودکان در معابر عمومی به بهترین شکل مدیریت شود و تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: پیوند طرح با مردم از دیگر الزامات برای اجرای موفق آن است، نیکوکاران خوش‌نام می‌توانند مردم را به این عرصه دعوت کنند تا مانع از کمک مستقیم به کودکان کار شوند.
وی افزود: پای کار بودن دستگاه‌های مختلف و دستگاه قضایی در این خصوص قابل تقدیر است و اگر این فعالیت‌های خیرخواهانه و عام‌المنفعه‌ با مردم پیوند بخورد، به نتیجه مطلوبی خواهیم رسید.

لزوم ایجاد قرارگاه فرماندهی
شهردار مشهد نیز در این نشست گفت: برای ساماندهی آسیب‌های اجتماعی به خصوص متکدیان، کودکان کار و معتادان متجاهر نیازمند یک قرارگاه فرماندهی جهت هماهنگی بین دستگاه‌های متولی هستیم.
محمدرضا کلائی افزود: اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها در خصوص آسیب های اجتماعی باید به صورت یک منظومه باشد، نمی شود در برنامه ریزی‌ها بحث معتاد متجاهر باشد، اما کودک کار و زن آسیب دیده در آن دیده نشود.
وی ادامه داد: از ابتدای دوره مدیریت شهری و شورای پنجم بیش از ۲۰ اقدام سخت افزاری و نرم افزاری، از احداث اردوگاه نگهداری و درمان معتادان متجاهر تا ایجاد زیرساخت‌ها و نهادهای پایدار مانند تشکیل خیران شهریار انجام شده است.
شهردار مشهد گفت: اکنون زمانی است که باید اقدامات انجام شده را نظیر پروژه های شهر همگان، شهر دوستدار کودک، کودکان کار و پروژه خیران شهریار پایدار کنیم.
وی افزود: در این میان باید مصوبه شورای اسلامی شهر در خصوص تشکیل بانک اطلاعاتی معتادان متجاهر و متکدیان را به عنوان نخ تسبیح که این اقدامات و پروژه‌ها را به هم متصل کند، ببینیم.
کلائی ادامه داد: برای هماهنگی بین بخشی به یک قرارگاه و فرماندهی نیاز داریم که در آن دستگاه قضایی، سمن ها و نهادهای متولی پیگیری کننده موضوعات اجتماعی و خیران حضور داشته باشند، نقش معاونت فرهنگی و حوزه اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این میان بسیار مهم است، زیرا باید در چارچوب این قرارگاه، اقدامات را هماهنگ کند.
وی گفت: در موضوع کودکان کار باید حوزه اجتماعی شهرداری به شدت پای کار باشد، انتظار می رود این حوزه برای این کار یک الگوی جدید از همکاری دستگاه‌های مختلف ارائه دهد.
شهردار مشهد افزود: باید ظرف چند ماه آینده در خصوص وضعیت معتادان متجاهر، متکدیان و کودکان کار به نقطه امنی برسیم که برای تحقق آن به یک ساختار مستقر قابل کنترل و دارای پروژه، جهت رسیدن به اهداف عینی نیاز داریم.

دستگیری پنج سردسته مرتبط با کودکان کار

معاون دادستان مشهد نیز در این نشست گفت: توانمند سازی کودکان کار دارای اهمیت بسیار است.
نیره عابدین‌زاده با تاکید بر اینکه باید برای رفع مشکل این کودکان چاره اندیشی شود افزود: نباید حمایت بی‌جا از این افراد صورت گیرد، حمایتهای بی حد و مرز و احساسی سبب وارد آمدن آسیب به کودکان می‌شود.
وی ادامه داد: یک الگوی حمایتی و قضایی برای حمایت از این کودکان در نظر گرفته ایم.

معاون دادستان مشهد گفت: در حال حاضر مجرمانی شناسایی شده‌اند که این اقدام برای آنها به شغل تبدیل شده است و ما با افرادی که درآمدهای بسیار از کار کودکان به دست می آورند، مواجه بودیم و تمامی پولی که کودکان در طول روز به دست می آوردند تحویل سردسته این افراد می شد و مقدار اندکی به عنوان دستمزد به کودکان پرداخت می‌گردید.
وی افزود: تاکنون در این خصوص پنج نفر دستگیر شده‌اند و در حال حاضر در زندان هستند و برای آن ها قرارهای وثیقه سنگین در نظر گرفته شده ‌است.
عابدین زاده ادامه داد: تعداد دیگری از این افراد سودجو نیز شناسایی شده‌اند که پیگیر دستگیری آنها هستیم.

اجرایی شدن طرح سایه‌بان مهر

رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد نیز در این نشست گفت: اجرای طرح ساماندهی کودکان کار با عنوان "سایه‌بان مهر" از روند مناسبی برخوردار است.

محمد محسن مصحفی افزود: به دلیل وضعیت اقتصادی و شیوع ویروس کرونا تعداد افرادی که به عنوان کودک کار در معابر و تقاطع ها فعال هستند، افزایش قابل توجهی پیدا کرده که این موضوع حساسیت زیاد ایجاد کرده است.
وی ادامه داد: در این میان شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط وظایفی دارند که باید انجام دهند، اما واقعیت این است که به دلیل نبود هماهنگی مناسب میان دستگاه‌های متولی، طرح‌هایی که پیش از این مطرح شده نیز به نتیجه نرسیده است.

رییس سازمان اجتماعی و فرهنگی شهرداری مشهد گفت: دغدغه ای که دادگستری در خصوص کودکان کار دارد برای ما غنیمت است که منجر به این خواهد شد که دستگاه های مختلف موظف شوند، وظایف خود را انجام دهند.
وی افزود: طرح سایه‌بان مهر در راستای ساماندهی کودکان کار حدود یک هفته است که با همکاری دادگستری، شهرداری و بهزیستی در حال انجام است و مقرر شده است این طرح تا زمانی که شرایط کودکان کار به وضعیت مطلوب برسد ادامه داشته باشد.
معاون شهردار مشهد ادامه داد: با وجود اینکه موانع بسیار در سر راه وجود داشت این طرح به شکل مطلوبی پیش رفته است.
وی گفت: جمع آوری کودکان کار از چهارراه ها و معابر توسط شهرداری انجام می‌شود که با توجه به حساسیت های شورای شهر و شهردار در این خصوص، تاکید شده است مسایل رفتاری و فرهنگی در زمان جمع آوری و انتقال کودکان به محل های تعیین شده رعایت شود. علاوه بر آن برنامه ریزی های لازم برای توانمند سازی کودکان در کنار خانواده ها نیز انجام می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =