پیش‌بینی تولید ۹.۵ میلیون تن سبزی و صیفی در طرح استمرار و بهاره

تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت گفت: تولید بیش از ۹ میلیون و ۴۹۰ هزار تن سبزی و صیفی در قالب طرح استمرار و بهاره در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، « حسین اصغری » افزود: : برنامه کشت محصولات سبزی و صیفی در طرح استمرار و تولید بهاره با توجه به  الگوی کشت و شرایط کرونا طی سال جاری به ۹ استان مستعد گلستان، فارس، بوشهر، هرمزگان، کرمانشاه، خوزستان، سیستان و بلوچستان، ایلام و جنوب کرمان بر اساس تفاهمنامه ای ابلاغ شده است.

وی اظهارداشت: برای تحقق برنامه کشت، هماهنگی در میزان تولید و زمان عرضه محصولات با هدف تامین بازار داخلی و صادرات و جلوگیری از تولید بیش از نیاز یک محصول و پیامدهای ناشی از آن تلاش کرده ایم از بخش خصوصی، تشکل ها، صنوف و سازمان مرکزی تعاون روستایی کمک بگیریم.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت درباره برنامه طرح استمرار و تولید بهاره سیب زمینی و پیاز در سال زراعی جاری تصریح کرد: امسال کشت سیب زمینی در سطح ۲۲ هزار و ۶۰۰ هکتار با تولید نزدیک به ۷۲۰ هزار تن و کشت ۲۴ هزار و ۷۵۰ هکتار پیاز با تولید بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن در قالب طرح استمرار و تولید بهاره به ۹ استان مذکور ابلاغ شده است.

اصغری، برنامه کشت گوجه فرنگی را ۵۱ هزار و ۸۵۰ هکتار با پیش بینی تولید دو میلیون و ۳۵۰ هزار تن و کشت خیار را ۲۲ هزار و ۷۸۰ هکتار با پیش بینی تولید ۶۸۲ هزار تن عنوان کرد.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت با اشاره به این که در این برنامه کشت ۵۲ هزار و ۸۴۰ هکتار هندوانه و ۱۹ هزار و ۴۹۰ هکتار خربزه به استان های مستعد ابلاغ شده است، گفت: برآورد می شود از این سطوح به ترتیب یک میلیون و ۸۳۰ هزار تن هندوانه و ۵۷۰ هزار تن خربزه برداشت شود.

اصغری افزود: در قالب طرح استمرار و تولید بهاره، کشت سایر سبزیجات را در سطح ۷۲ هزار و ۶۵۰ هکتار با تولید یک میلیون و ۹۶۰ هزار تن و سایر محصولات جالیزی در سطح ۱۰ هزار و ۱۵۰ هکتار برنامه ریزی شده که در صورت تحقق تولید ۲۸۰ هزارتن از این محصولات را خواهیم داشت.

وی ادامه داد: برای تامین بذرهای مورد نیاز کشاورزان از ابتدای امسال برنامه ریزی ها انجام شده و این نهاده به میزان کافی در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی در همین حال از کشاورزان خواست برنامه های ابلاغی کشت را در حوزه سبزی و صیفی رعایت کنند و اجازه ندهند که تغییرات قیمتی یک محصول در یک دوره کوتاه مدت، آنها را به سمت کشت آن محصول سوق دهد و برنامه کشت  از تعادل خارج شود.

وی بر کیفیت محصولات تولیدی تاکید کرد و گفت: کشاورزان باید تلاش کنند برای صادرات سبزی و صیفی به دلیل شرایط کرونا و قوانین و قواعدی که بازارهای هدف جدید تدوین کرده است، علاوه بر کمیت، کیفیت این محصولات را بر اساس استانداردهای ملی و جهانی حفظ کنند.

اصغری درباره کشت قراردادی در حوزه سبزی و صیفی افزود: برخی از محصولات مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی و ارقام فلفل که صنایع فرآوری آن در کشور فعال هستند و همچنین بعضی از محصولات صادراتی که بر اساس سفارش نوع کالا تولید می شوند در قالب کشت قراردادی هستند.

به گزارش ایرنا، طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی، تولید ۲۷ میلیون تن سبزی و صیفی در سطح ۸۳۰ هزار هکتار اراضی با اولویت نیاز داخل انجام می شود به طوری که در این بخش نه تنها کشور نیازی به واردات ندارد بلکه بخشی از تولیدات به کشورهای هدف صادر می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =