۱۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۱
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84094116
۰ نفر

برچسب‌ها

۷۵ درصد زندانیان خلخال مرتبط با مواد مخدر هستند

اردبیل_ ایرنا _ دادستان عمومی و انقلاب خلخال گفت: ۷۵ درصد از جمعیت کیفری زندان این شهرستان بطور مستقیم با استعمال و یا فروش و توزیع مواد مخدر مرتبط هستند.

به گزارش ایرنا ، آرش جعفری روز شنبه در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر خلخال افزود: بیشترین درصد سرقت‌های این شهرستان نیز توسط افراد معتادی صورت می‌گیرد که برای تامین هزینه خرید مواد مخدر روزانه مورد مصرف خود اقدام به سرقت می‌کنند.

وی خشونت ،از هم‌پاشیدگی بنیان خانواده و افزایش طلاق در کنار سایر آسیب‌های اجتماعی خطرناک را از جمله آثار مخرب و زیان بار اعتیاد در جامعه دانستو گفت: برغم تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش آمار اعتیاد در جامعه راهکارهای گذشته در این امر چندان کارساز نبوده و بنظر می‌رسد که

ریشه‌کنی مواد افیونی از جامعه نیازمند همت بیشتر مسوولان امر ،افزایش راهکارهای پیشگیرانه و همچنین افزایش شدت مبارزه با عوامل تهیه و توزیع مواد مخدر در جامعه است.

وی از به صدا درآمدن زنگ خطر کاهش سن مصرف کنندگان مواد مخدر و رواج مصرف مواد افیونی در بین قشر نوجوان خبر داد و افزود: انتظار از آموزش و پرورش به عنوان نهادی که بیشترین ارتباط را با قشر نوجوان دارد ارائه طرح‌ها و راهکارهای پیشنهادی همراه با شناسایی افراد درگیر شده به مواد مخدر برای نجات جان این افراد است.

جعفری با بیان اینکه علاوه بر کمک به پیشگیری و درمان معتادان از سوی دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر همکاری این اعضا در مبارزه با مواد افیونی بوده و در شرایط فعلی کمترین کار مسوولان درگیر مبارزه با مواد مخدر خلخال ناامن کردن اماکن تهیه و توزیع مواد مخدر و محل‌های مصرف این مواد در اماکن آلوده شهر از جمله اطراف پارک اللرباغی از سوی شهرداری است.

دادستان خلخال بیان اینکه جای معتاد زندان نیست و زندان نمی‌تواند در درمان و بهبود معتادین موثر واقع شده و همچنین نگرش جامعه به معتاد به عنوان یک بیمار است، اظهارداشت: مواد ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر کشور جای معتادان را مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد تعیین کرده و فعالیت تنها یک کمپ بستری و ترک اعتیاد برای معتادین خلخال کافی نیست.

او گفت: نگاه مسوولان اداره کننده کمپ ترک اعتیاد خلخال نباید نگرش درآمدزایی و سرمایه‌گذاری در این بخش باشد و انتظار از گردانندگان این کمپ که در حال حاضر از یک مکان عمومی متعلق به شهرداری سود می‌برند، پرداخت حق و حقوق دولتی به شهرداری و عقد قرارداد استفاده از این محل برای ادامه فعالیت کمپ ترک اعتیاد این شهر است.

وی افزود: معتادان متجاهر فاقد حامی مالی که توان مالی برای بستری در کمپ‌های ترک اعتیاد بخش خصوصی را ندارند باید با معرفی مسوولان دست‌اندرکار به مراکز و کمپ‌های ترک اعتیاد دولتی هدایت و یا هزینه‌های درمان و بهبود آنها از سوی نهادهای حمایتی همچون اداره بهزیستی تامین شود.

دادستان عمومی و انقلاب خلخال با بیان اینکه خطر استعمال داروهای جایگزین مواد مخدر کمتر از مواد افیونی نیست، اظهارداشت: با افزایش نظارت از سوی معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی خلخال نباید اجازه فروش دارو در داروخانه‌ها و یا عطاری‌ها به افراد مختلف بویژه دانش‌آموزان و افراد کم سن و سال جامعه داده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =