فلسطین خواستار بازگرداندن یک اثر باستانی توسط صهیونیستها شد

تهران - ایرنا - «منیر آناستاس» سفیر دائم «تشکیلات خودگردان فلسطین» در «یونسکو» از سازمان ملل خواسته تا به رژیم اشغالگر برای بازگرداندن یک اثر باستانی مسروقه توسط صهیونیست‌ها از کرانه باختری، فشار وارد آورد.

به گزارش امروز (شنبه) خبرگزاری فلسطینی «وفا»، این اثر باستانی که یک حوضچه تعمید مربوط به دوره بیزانس است، در ماه ژوئیه گذشته توسط ارتش رژیم صهیونیستی از منطقه «تقوع» در جنوب شرقی «بیت لحم» به سرقت رفت.

آناستاس در مصاحبه با رادیو «صدای فلسطین» اعلام کرد که کمیته کشورهای عضو کنوانسیون ممنوعیت و ممانعت از واردات، صادرات و انتقال غیرقانونی اموال فرهنگی برای گفت وگو در مورد چندین مساله از جمله انتقال غیرقانونی آثار باستانی توسط مقامات اشغالگر اسرائیلی از اراضی فلسطینی‌ها، تشکیل جلسه دادند.

روز ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر ماه) سربازان رژیم صهیونیستی با استفاده از یک لیفتراک این حوضچه قدیمی سنگی را که به قرن ۵ و ۶ میلادی باز می‌گردد را از شهر تقوع سرقت کردند. گفته می‌شود که این حوضچه تعمید سنگی به وزن تقریبا ۸ تن بخشی از یک کلیسای محلی در دوره بیزانس بوده است.

این حوضچه پیش از سرقت توسط قاچاقچی‌های ناشناخته با یک لیفتراک در سال ۲۰۰۰، مدت زمان طولانی در محل یک کلیسای باستانی در شهر توقع قرار داشته است. در سال ۲۰۰۲، شهرداری توقع موفق به بازگرداندن این حوضچه و قرار دادن آن در مجاورت ساختمانی (مکان ساخت یک موزه محلی) شد.     

این اثر باستانی هزار و ۵۰۰ ساله مسروقه یکی از سه حوضچه غسل تعمید نادر از جنس سنگ رسی است. دو مورد دیگر شامل حوضچه غسل تعمید در کلیسای «مهد» در «بیت لحم» می‌شود که اخیر کشف شده و دیگری متعلق به کلیسای «بیت جبرین» است.

رژیم صهیونیستی از حوزه باستانشناسی به عنوان یک ابزار برای مالکیت جعلی بر فلسطین از جمله کرانه باختری استفاده می‌کند تا یک مشروعیت مذهبی و تاریخی به اشغالگری‌های خود در سرزمین‌های اشغالی بدهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =