انتخاب قطر برای میانجی‌گری در گفت و گوهای صلح افغانستان

کابل - ایرنا - گذشت نزدیک به دو ماه از گفت و گوی بی نتیجه میان هیات نمایندگان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، موجب شد دو طرف بدنبال یک تسهیل کننده برای گفت و گوها باشند که طبق گزارش های رسیده هر دو گروه، قطر را برای این انجام این نقش پذیرفته‌اند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری صدای افغان (آوا) امروز شنبه اعلام کرد که گروه طالبان پیشنهاد داده است دولت قطر به عنوان تسهیل کننده روند صلح پذیرفته شود و هیأت دولت افغانستان هم آن را پذیرفته است.

این رسانه افغان نوشت که عضو هیأت مذاکره ‌کننده که خواست نامش فاش نشود، تائید کرده است که قطر بین هیأت‌های مذاکره‌کننده پیام‌هایی را مبادله خواهد کرد.

خبرگزاری آوا افزود که قطری‌ها تاکنون چندین نشست جداگانه با هیأت‌های مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان داشته‌اند و این روند ادامه دارد.

برخی منابع خبری به نقل از یک عضو هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان  نوشته اند که دو طرف پس از رایزنی نقش قطر را به عنوان میانجی یا تسهیل کننده توافق پذیرفته‌اند.

حدود ۲ ماه از آغاز مذاکرات صلح بین افغان‌ها در دوحه قطر می گذرد اما دو طرف تاکنون نه تنها به هیچ پیشرفتی در باره دستور کار مذاکرت دست نیافته اند بلکه این اختلاف‌ها به شکل های جدیدی همچنان ادامه دارد.

گفته می شود که گروه طالبان تاکید دارد توافقنامه این گروه با آمریکا مبنای مذاکرات بعدی باشد و نیز مذهب حنفی بعنوان مرجع حل اختلاف‌ها قرار گیرد اما هیات نمایندگان دولت افغانستان موافق این امر نیستند. به نظر کارشناسان این دو مورد همچنان مانع اصلی پیشرفت این مذاکرات هستند.

اکنون دو طرف پذیرفته اند قطر به عنوان میانجی و تسهیل کننده گفت و گوها باعث نزدیکی آنها شود تا بتوانند بر موارد اختلاف فائق آیند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

سرخط اخبار جهان