دومین نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان تهرانی مجازی برگزار می‌شود

تهران-ایرنا-مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران گفت: دومین دوره نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان پایتخت در شرایط شیوع بیماری کرونا با عنوان «تهران شهری که من دوست دارم از پشت پنجره خانه‌مان ببینم» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از اداره کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران، «مجتبی دانشور» با اشاره به شیوع بیماری کرونا در کشور و تغییر روال برگزاری نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های جمعی نهادها و سازمان‌های مختلف اظهارداشت: ما امسال فراخوان برگزاری نمایشگاه «تهران شهری که دوست دارم» را دیرتر اعلام کردیم چرا که امیدوار بودیم شرایط تهران از لحاظ همه‌گیری بیماری کرونا تغییر کند.
وی گفت: سال گذشته با کمک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران در مدارس و مراکز کانون کارکاه‌هایی را برای کودکان و نوجوانان برگزار کردیم.
دانشور افزود: در این کارگاه‌ها معلمان و مربیان در خصوص شهر و حس تعلق به شهر توضیحاتی را مطرح کردند و خروجی این جلسات هم آثاری بود که به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران بیان کرد: برای وضعیت فعلی کشور و نبود امکان برگزاری کارگاه‌های موردنظر برای کودکان و نوجوانان باید نمایشگاه امسال را به گونه‌ای دیگری برگزار می‌کردیم بنابراین تصمیم گرفتیم که با تغییر نام این نمایشگاه آن را وارد روند عملیاتی کنیم.
وی اظهارداشت: بر همین اساس هم موضوع مسابقه سال ۹۹ را «تهران شهری که من دوست دارم از پشت پنجره خانه‌مان ببینم» قرار دادیم؛ شیوع ویروس کرونا، مدارس و تمامی فعالیت‌های جمعی کودکان و نوجوانان را تعطیل کرد بنابراین باید موضوعی برای امسال انتخاب می‌شد تا کودکان و نوجوانان بتوانند حال و هوای شهر خود را، از پشت پنجره خانه‌هایشان ترسیم کنند.
دانشور گفت: با وجود تمامی کاستی‌های موجود ما برآن بودیم تا نمایشگاه امسال را حتما برگزار کنیم بنابراین سایت و سامانه‌ای را به نشانی farhangi.tehran.ir تعیین کردیم و علاوه بر فراخوان عمومی از پتانسیل‌های سامانه «شاد» دانش‌آموزی نیز استفاده کردیم و از کودکان و نوجوانان خواستیم تا متناسب با گروه سنی‌شان در این نمایشگاه شرکت کنند.
به گفته وی، هدف مدیران شهری از برگزاری نمایشگاه امسال توجه به دیدگاه‌های کودکان در راستای تقویت روحیه امید و پویایی برای حفظ رشد و سلامت جسم و روان آنان و احترام به دیدگاه‌های کودکان و نوجوانان به خصوص در دوره شیوع بیماری کرونا است.
مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران افزود: ایجاد فرصت برای به تصویرکشیدن رویاها، تخیلات، احساسات و حالات درونی کودکان و نوجوانان و دریافت نقطه نظرات آنان نیز از دیگر اهداف برگزارکنندگان نمایشگاه نقاشی کودکان و نوجوانان در حوزه شهری است که با وجود شرایط فعلی شهر تهران، به صورت مجازی برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه یکی از شاخص‌های اصلی شهر دوستدار کودک ارتباط با کودکان و نوجوانان و اخذ نظراتشان در مورد مسائل شهری است، اظهارداشت: در مسابقه نقاشی که سال گذشته برگزار شد ما از کودکان و نوجوانان خواستیم دیدگاه‌های خود از شهری که دوست دارند در آن زندگی کنند را نقاشی کرده و برای ما ارسال کنند که بیش از ۹هزار اثر برای دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
«دانشور» گفت: با تحلیل محتوای آثار ارسالی، ما به نتایج جالبی دست پیدا کردیم، به عنوان مثال در آثار بسیار زیادی دوچرخه به چشم می‌خورد که این به معنای آن بود که کودکان و نوجوانان به فضاهای بازی که بتوانند در آنها آزادانه حرکت کنند نیاز داشتند؛ این موضوعی بود که کودکان در مصاحبه‌های حضوری نیز به آن اشاره داشتند.
به گفته وی، آثار ارسالی بسیار خلاقانه و زیبا بودند و در نهایت از میان حجم عظیم نقاشی‌های رسیده به دبیرخانه جشنواره، ۱۴۰ اثر که متشکل از آثار منتخب رده‌های سنی بود در قالب نمایشگاه متمرکز هفته کودک، به نمایش درآمد.
 مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران افزود: در دو مرحله هم نمایشگاه‌های شهری را برگزار کردیم و آثار برگزیده بر روی بیلبوردها و فضاهای شهری اکران شد تا کودکان و نوجوانان ما با تماشای آثار خود بر روی سازه‌های شهری از میزان اهمیت دیدگاه‌هایشان برای مدیران شهری آگاه شوند.
براساس این گزارش، فراخوان دومین مسابقه نقاشی کودکان پایتخت با عنوان «شهری که من دوست دارم از پشت پنجره خانه‌مان ببینم» توسط اداره‌کل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با مشارکت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در «هفته ملی کودک» برای رده سنی ۴ تا ۱۴ ساله منتشر شد.

علاقه‌مندان می توانند برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، آثار خود را به صورت الکترونیک تا ۳۰ آبان از طریق نشانی farhangi.tehran.ir ارسال کنند.  پس از انتخاب آثار برتر اصل نقاشی به دبیرخانه جشنواره ارسال می‌شود. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۹۶۰۲۱۷۴۴-۰۲۱ تماس بگیرند.

امسال هم مانند سال گذشته قرار است با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران آثار برتر در سطح شهر اکران شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =