درخت مسکن در هرمزگان با تدبیر و امید به بار می نشیند

بندرعباس - ایرنا-ساخت مسکن یکی از اهرمهای کاهش قیمت درجامعه بوده که دولت ها برای رفاه وآسایش مردم انجام می دهند، در همین راستا دولت تدبیر امید هم برای تداوم این حرکت گام اساسی برداشته که مسوولان امیدوارند در سال پایانی به بار بنشیند.

درسالهای گذشته طرح مسکن مهر بسیاری از مردم دراین استان با کمترین هزینه خانه دار کرد ولی شماری از افراد هم با وجود اینکه هزینه زیادی کرده ولی صاحب خانه نشدند که سختی و تکمیل این واحدهای مسکونی بر دوش دولت یازدهم و دوازهم قرار گرفت.

دولت از یک سو تلاش کرده که مسکن ملی را توسعه دهد و مردم صاحب خانه شوند و از سوی دیگر مشکلات طرحهای مسکن دولت قبلی را میراث دار شده که هنوز هم این واحدهای مسکونی بواسطه گرانی مصالح و ناتوانی افراد درآورده ساخت نیمه تمام مانده است.

واقعیت این است که سهم استاندار هرمزگان در نتیجه بخشی طرح های حوزه مسکن در استان بسیار پررنگ بوده و شاهد آن نیز نشست ها و تصمیم سازی ها در کنار نظارت و پیگیری و تاکید مداوم وی بر این حوزه است که تمام این موارد در گفته های نماینده عالی دولت در استان قابل رهگیری است.

اقدام ملی مسکن در سبد اجرای محلی 

طرح اقدام ملی مسکن یکی از مواردی است که در بُرِش استانی مورد توجه قرار گرفته و استاندار هرمزگان با اشاره به اجرای این طرح در استان اظهار داشت: طی سه مرحله بیش از ۲۲ هزار نفر در این طرح در استان ثبت نام کردند که تاکنون بر اساس پایش های انجام شده از این تعداد، هفت هزار و ۷۰۰ نفر واجد شرایط شناخته شده اند.

فریدون همتی در نشست ستاد بازآفرینی شهری و شورای مسکن استان هرمزگان گفت: افراد واجد شرایط در این طرح که پیامک دریافت کرده‌اند، باید فوری نسبت به افتتاح حساب بانکی و واریز سهم ابتدایی (۴۰۰میلیون ریال)اقدام کنند تا ساخت این واحدهای مسکونی آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان های استان، تامین زمین و آماده سازی نقشه ها جهت اجرای طرح اقدام ملی ساخت مسکن انجام شده و آغاز عملیات ساخت و ساز منوط به واریز مبلغ اولیه از سوی افراد واجد شرایط است.

طرح مسکن ملی با هدف ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی  در کشورتا پایان سال ۱۴۰۰ در دستور کار قرار گرفته است وهدف از اجرای این طرح خانه‌دار کردن بخشی از جامعه است که واحد مسکونی ملکی در اختیار ندارند.

به متقاضیان  یک میلیاردریالی وام با بهره ۱۸ درصد پرداخت می‌شود و آورده اولیه هر فرد باید ۳۰۰ میلیون ریال باشد.

آغاز ساخت ۴۹۳۲واحد مسکن درقالب طرح اقدام ملی در هرمزگان

در راستای کاهش قیمت مسکن و شکسته شدن حباب آن عملیات اجرایی چهارهزار و ۹۳۲ واحد مسکن در هرمزگان در قالب طرح اقدام ملی به صورت ویدیو کنفرانسی با حضور حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان در ۱۷ آبان ماه جاری آغاز شد.

استاندار هرمزگان دراین باره گفت:همزمان با دستور رییس جمهوری در ۲۵ استان کشور، عملیات اجرایی ۱۵۷هزار واحد مسکونی طرح اقدام ملی در قالب تفاهم‌نامه آغازشد که سهم استان درحال حاضر چهار هزار و ۹۲۳ واحد بوده که سه هزار و ۷۰۰ واحد آن دربندرعباس درحال ساخت است.

همتی، در مراسم آغاز عملیات اجرایی طرح مسکن ۷۶۸ واحدی در شهرک پیامبراعظم(ص) بندرعباس افزود: این طرح در مدت ۳۰ ماه و با زیربنای ۹۰ مترمربع برای هر واحد، طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته احداث می‌شود.

وی ادامه داد: میزان آورده متقاضیان در این طرح ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون ریال است و مابقی آن از طریق تسهیلات بانکی فراهم شده که به متقاضیان پرداخت می‌شود

وی بیان داشت: سه هزار واحد مسکونی دیگر نیز در قالب طرح اقدام ملی ساخت مسکن در شهر بندرعباس احداث خواهدشد و برای دیگر شهرستان‌های استان نیز پیش بینی واگذاری زمین به افراد متقاضی صورت گرفته تا بتوانند شروع به ساخت مسکن کنند.

یک هزار و ۳۰۴ واحد مسکن مهر در هرمزگان به بهره برداری می رسد

همتی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به آماده سازی شماری از واحدهای مسکن مهر، گفت: تا شهریورماه امسال یک هزار و ۳۰۴ واحد مسکن مهر در استان به بهره برداری می رسد و یک هزار و ۵۳۸ واحد دیگر تا پایان امسال مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: بیش از هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر نیز در قالب پنج تعاونی در استان، دارای مسائل حقوقی و پرونده در دستگاه قضایی هستند که امیدواریم با تسریع در رسیدگی به پرونده این واحدها و حل مشکلات آنها، این واحدهای مسکن مهر تکمیل شوند.

توسعه در شرایط تحریم هم ادامه دارد

استاندار هرمزگان نیز در این مراسم ضمن اعلام آمادگی استان برای ساخت بیش از ۷هزار واحد مسکونی در راستای سیاست های رئیس جمهوری و دولت اظهار داشت: بر خلاف تصور اشتباه دشمنان، تحریم نه تنها موجب عقب نشینی ملت ایران از خواسته هایش نشده، بلکه مسیر توسعه و پیشرفت در همین شرایط نیز ادامه یافته است.

فریدون همتی ضمن قدردانی از همراهی و صبوری مردم در چالش های اقتصادی یادآور شد: در حالی که فروش نفت ایران به زیر ۳۰۰هزار بشکه در روز رسیده، خواسته های مردم مانند دوران فروش ۲میلیون بشکه نفت در روز است که این توقع انگیزه مسئولان برای تلاش را بیشتر کرده است.

وی اضافه کرد: در همین شرایط از انتقادها در صورتی که سازنده باشند و به افزایش امیدواری مردم کمک کنند، استقبال می کنیم.

نماینده عالی دولت در استان در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: حدود ۴۲درصد از مساحت شهر بندرعباس بافت فرسوده است که نزدیک به ۲۵۰هزار نفر در آنها زندگی می کنند و امیدواریم بخشی از بافت های فرسوده با استفاده از ظرفیت ۷هزار واحد مسکونی جدید بازسازی شود.
اعتبار ۱۹۴۶میلیارد تومانی برای ساخت ۷هزار خانه

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان نیز اعتبار مورد نیاز برای ساخت حدود ۷هزار واحد مسکونی جدید در استان را ۱۹۴۶میلیارد تومان اعلام کرد که حدود ۱۵۰۰میلیارد تومان از این اعتبار از طریق مشارکت بخش خصوصی تامین می شود.

به گفته آرش رضایی دولت حدود ۴۰۰میلیارد تومان از راه تامین زمین و دیگر مجوزها و زیرساخت ها در این طرح مشارکت می کند.

وی ادامه داد: حدود ۳هزار واحد مسکونی از خانه های جدید در بافت های فرسوده خواهد بود و ۳۵۰۰واحد مسکونی نیز در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰۰هزار نفر ساخته خواهد شد و حدود ۴۰۰واحد نیز در شهر جدید علوی پیش بینی شده که این شهر را متحول خواهد کرد.

مدیرکل راه و شهرسازی خاطرنشان شد: فعالیت های خوبی در امور زیربنایی در استان انجام شده که ساخت حدود ۶۰۰کیلومتر بزرگراه بخشی از این فعالیت هاست.

مسوولان حضوری مشکلات مجتمع‌های مسکن مهر را رصد کنند

فرماندار حاجی‌آباد از مسوولان اداره راه و شهرسازی و هم‌چنین شهرداری این شهرستان خواست با حضور در مجتمع‌های مسکن مهر مشکلات مردم در این مجتمع‌ها را پیگیری و رصد کنند.

حمید جهانگیری دوشنبه شب درنشست بررسی مشکلات مسکن‌های مهر شهر حاجی‌آباد با اشاره به ساخت و سازهای غیرقانونی در مسکن های مهر افزود: برخی از ساخت‌وسازهای غیرمجاز، خدمات‌رسانی در مواقع بحرانی به ساکنان را با مشکلاتی مواجه می کند لذا مسوولان در حوزه‌های مرتبط با مسکن مهر باید از این مجتمع‌ها حضوری بازدید کنند.

وی ادامه داد: برخی از مشکلات موجود مانند تعیین نشدن حریم و محوطه‌سازی متوجه متولیان ساخت و ساز در زمان وقت است که باید با بازنگری دوباره مشکلات موجود رفع شود.

فرماندار حاجی‌آباد گفت: ساکنان در این مجتمع‌ها نباید با اقدامات غیرقانونی، خدمات‌رسانی به سایرین را با مشکل مواجه کنند.

جهانگیری فراهم کردن امکانات و زیرساخت‌های لازم برای خدمات‌رسانی عمومی را ضروری دانست و افزود: با متخلفان باید برخورد قانونی صورت گیرد تا در خدمات‌رسانی برای سایر ساکنان مشکلی ایجاد نشود.

وی ضمن قدردانی از تلاش‌های سپاه، شهرداری و شورای شهر حاجی‌آباد مبنی بر برگزاری کارفرهنگی در برخی مسکن‌های مهر، شروع این فعالیت‌های فرهنگی در محلات را فرصت ارزشمندی برای نهادینه کردن قوانین در بین ساکنان این مجتمع‌ها دانست.

۱۳۰۴ واحد مسکن مهر هرمزگان نیاز به انشعال آب و برق دارند

مدیرکل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان گفت:یک هزار و ۳۰۴ واحد مسکونی تعاونی‌های مسکن مهر در هرمزگان نیاز به انشعاب آب و برق دارند که در صورت تامین آن‌ها، تا پایان شهریورماه قابل واگذاری می‌شوند ، همچنین  یک هزار و ۵۷۰ واحد دیگر نیز تا پایان سال جاری به اتمام خواهد رسید.

هادی ابراهیمی ادامه داد: افزون‌ بر یک هزار و ۳۲۸ واحد مسکن مهر نیز دارای مسائل و مشکل‌ها حقوقی و پرونده در دستگاه قضایی هستند که امید می‌رود با تسریع در رسیدگی به پرونده آن‌ها، مسائل و مشکل‌ها حل و این واحدهای تکمیل شوند.

وی یادآور شد: پرداخت نشدن حق انشعاب توسط برخی تعاونی‌ها و اجرا نشدن شبکه‌های آب و فاضلاب توسط شرکت آبفا از مشکل‌هایی است که برخی تعاونی‌های مسکن مهر با آن روبه‌رو هستند و اُمید می‌رود شرکت آب و فاضلاب برای رفع آن‌ها همکاری لازم را با این تعاونی‌ها داشته باشد.

از مجموع ۲۹ هزار تعاونی مسکن مهر هرمزگان، ۲۵ هزار  واحد تکمیل و به متقاضیان تحویل شده است.

خرید و فروش امتیاز مسکن ملی ممنوع است

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان گفت: واگذاری و انتقال امتیاز مسکن ملی به غیر، تحت هر یک از عنوان‌های حقوقی، غیرمعتبر و ممنوع است و بر اساس مقررات پیگرد قانونی دارد ، ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد.

 آرش رضایی اظهارداشت: خرید و فروش آن غیرقانونی است و ثبت نام در سامانه به معنای عضویت یا تخصیص واحد نیست.

وی ادامه داد: چه بسا پس از بررسی شرایط قانونی فرد ثبت‌نام کننده غیرواجد شرایط تشخیص داده شود و به این ترتیب مدارک آن از جمله کد رهگیری فاقد هرگونه ارزش است، لذا خرید و فروش آن فقط باعث از بین رفتن سرمایه خریدار می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان هم‌چنین واگذاری امتیاز واحدهای طرح ملی مسکن را ممنوع دانست و افزود: ‌امتیاز این قبیل افراد باطل می‌شود.

به گفته رضایی، در صورت مبادرت به واگذاری امتیاز به غیر، علاوه بر اقدام قانونی علیه افراد متخلف، امتیاز آن‌ها باطل و افراد خریدار نیز از هیچ حقوقی بهره‌مند نخواهند شد.

وی ابرازداشت: برگه پرینت ثبت‌نام اولیه طرح اقدام ملی مسکن ارزش معاملاتی ندارد و خرید و فروش آن غیرقانونی است.

با آغاز رونمایی از طرح اقدام ملی مسکن از ۱۸ آبان در ۱۰ استان کشور این طرح وارد فرایند ثبت نام از متقاضیان شده است.  

متقاضایان خرید خانه در این طرح می‌توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir مدارک خود را بارگذاری کرده و از شروط مندرج در این طرح با خبر شوند. 

متقاضیان با ادغام دو طرح صندوق پس‌انداز مسکن یکم و اقدام ملی مسکن، متقاضیان خرید خانه می‌توانند در طرح ساخت ۴۰۰ هزار واحدی خانه (طرح اقدام ملی) صاحبخانه شوند.

۴۴۵۴ واحد مسکن در هرمزگان در حال ساخت است

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان  با اشره به اهمیت ساخت مسکن در کاهش قیمت ها گفت: ۴ هزار و ۴۵۴ واحد مسکن مهر در استان هرمزگان در حال ساخت است که حدود ۵۰ درصد از این واحدها در ماه‌های پایانی سال آماده بهره برداری خواهد بود.

آرش رضایی افزود: هم‌چنین تا پایان امسال ۲ هزار و ۵۶۳ واحد مسکن مهر در این  استان به بهره‌برداری می‌رسد و یک‌هزار و ۸۸۴ واحد مربوط به تعاونی‌های مسکن مهر در هرمزگان نیز دارای پرونده حقوقی در دادگستری هستند.

وی ادامه داد: برای رفع مشکل این تعاونی‌ها، نشستی با رییس کل دادگستری و دستگاه‌های مربوطه برگزار می‌شود تا به سرعت به پرونده‌های آنها رسیدگی و مشکلات این واحدها رفع شود.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان در خصوص اعطای تسهیلات مسکن مهر طرف قرارداد بانک صادرات نیز گفت: با توجه به تایید نشدن و پرداخت تسهیلات تا سقف ۴۵۰ میلیون ریال شده است بانک عامل نسبت به پیگیری موضوع و دریافت مجوز افزایش تسهیلات اقدام کند.

رضایی افزود: با توجه به برنامه احداث سالن ۶ هزار نفری در محدوده ورزشگاه خلیج فارس در قبال هزینه اجرای طرح، ۱۰ هکتار از اراضی بلوار امام حسین(ع) شناسایی و به مجری واگذار می‌شود.  

اقدام ملی مسکن قدمی مقتدرانه برای شکستن حباب قیمت خانه در هرمزگان

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان ضمن تشریح آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در استان، این طرح را قدمی مقتدرانه از سوی دولت دوازدهم برای شکستن حباب قیمت خانه و مجبور کردن بخش خصوصی به عرضه آن با سود منطقی و منصفانه دانست.

آرش رضایی در گفت وگوبا ایرنا اظهار داشت: هم اکنون بخشی از سازندگان خانه در استان و به ویژه شهر بندرعباس، این املاک را با سود ۸۰تا ۱۰۰درصدی، یعنی ۲ برابر قیمت تمام شده می فروشند.

وی در جریان حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی و گفت و با رییس و خبرنگاران ایرنا افزود: در طرح اقدام ملی مسکن، مردم با قیمت تمام شده و بدون سود صاحبخانه می شوند و فروشندگان و سازندگان مسکن در بخش غیر دولتی هم ناچار به کاهش قیمت خواهند شد.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان اظهارداشت: تاکنون نزدیک به ۲۵هزار نفر در هرمزگان برای این طرح ثبت نام کرده اند که در مراحل مختلف پایش و تطبیق با شرایط قانونی، بین ۵۰تا ۶۰درصد این افراد حذف می شوند.

رضایی ادامه داد: پس از تکمیل مدارک و طی شدن مراحل قانونی، تعداد ثبت نام موثر به حدود ۳هزار و  ۷۰۰نفر رسیده که ۲هزار و ۳۰۰ نفر از آنان برای دریافت وام، اقدام به گشایش حساب کرده اند.

وی، میزان وام پیش بینی شده برای متقاضیان را حداقل یک میلیارد ریال و محل اجرای طرح در بندرعباس را شهرک پیامبر اعظم(ص) اعلام و اضافه کرد:دولت در این طرح با استفاده از سهم آورده مردم و تسهیلات بانکی خانه سازی کرده و آن را با هزینه تمام شده و بدون سود، به آنان واگذار می کند.

وی، از این طرح به عنوان راهکاری پایدار و درازمدت برای جلوگیری از صعود قیمت مسکن در ۱۰سال آینده نام برد.

بندرعباس در بن‌بست

این کارشناس و مسوول حوزه مسکن هرمزگان یکی از دلایل افزایش قیمت خانه در بندرعباس را محدودیت برای گسترش شهر کمبود زمین دانست.

به گفته رضایی از هفت هزار هکتار مساحت شهر بندرعباس، حدود چهار هزار هکتار آن بافت های فرسوده، مناطق حاشیه نشین و سکونتگاه های غیررسمی است.

وی استقرار و تراکم صنایع در غرب، محدود شدن به دریا در جنوب و شرایط جغرافیایی و ناهمواری ها در قسمت شمالی را از عوامل محدودکننده شهری در مرکز استان دانست.

مدیرکل راه و شهرسازی هرمزگان تاکید کرد: تنها نقطه مناسب برای توسعه شهر بندرعباس بخش شرقی است که ساخت جاده ساحلی بندرعباس میناب، بخشی از برنامه توسعه شهری محسوب می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha