اعتقاد به وحدت و تقریب، لازمه تحقق تمدن نوین اسلامی است

گنبدکاووس - ایرنا - رییس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور با تاکید برضرورت تلاش همگانی رهبران، حاکمان، مسوولان و مردم جوامع اسلامی برای تحقق ایده تمدن نوین اسلامی که توسط مقام معظم رهبری مطرح شده گفت که اعتقاد به وحدت و تقریب، لازمه تحقق این ایده جهانی است.

حجت الاسلام نورعلی دیلم روز شنبه در نشست "آینده پژوهی وحدت مسلمین و تمدن اسلامی در قرن جدید" در دانشگاه پیام نور گنبدکاووس اظهار داشت: وحدت امت اسلامی صرف نظر از اینکه یک دستور قرآنی است، موضوعی عقلانی نیز به شمار می رود که با توجه به دسیسه‌ها و توطئه‌های دشمنان علیه کشورهای اسلامی، همواره باید مورد توجه رهبران، حاکمان و مسلمانان جهان قرار داشته باشد.

وی تقویت جبهه مقاومت و پیروزی آن را از دیگر ملزومات تحقق تمدن نوین اسلامی دانست و افزود: حمایت از همه مظلومان فارغ از نژاد و مذهب به عنوان سیره مورد تاکید نبی مکرم اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) در دستورکار جمهوری اسلامی قرار دارد.

حجت الاسلام دیلم با تاکید بر ضرورت حمایت از مظلومان جهان اضافه کرد: اندیشمندان و نخبگان حوزوی و دانشگاهی در جهان اسلام باید با انجام تحقیقات پژوهشی و آسیب شناسی، راهکارهای مناسب تحقق تمدن نوین اسلامی را ارائه کنند.

وی همچنین با یادآوری بیانیه موسوم به گام دوم انقلاب که سال ۹۷ توسط مقام معظم رهبری صادر شد، گفت: تلاش برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی یکی از تاکیدات ایشان در این بیانیه است که تحقق آن و بازگشت به دوران اوج شکوفایی علمی امت اسلام، به مشارکت همه کشورهای اسلامی نیاز دارد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۴ بهمن سال ۹۷ در بیانیه‌ای مهم و راهبردی به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و ورود جمهوری اسلامی به فصل جدیدی از زندگی، به تبیین ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در ۴۰ سال گذشته و برکات خیره‌ کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت پرداختند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این بیانیه ضمن بیان هفت توصیه به جوانان ایرانی از جمله علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی، خواستار توجه آنان به این موضوع شدند.

رییس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور همچنین از راه‌اندازی "دفتر تقریب" در تمامی مراکز دانشگاهی گلستان طی هفته وحدت امسال خبر داد و گفت: مساله وحدت و تقویت آن که در رفتار و سیره عملی نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار (ع) وجود داشت، از نیازهای امت اسلامی است.

امام جمعه گنبدکاووس نیز در این نشست با تبریک سالروز ولادت پیامبر اسلام (ص)، امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت، آینده پژوهی را یک رشته علمی جدید در علوم اجتماعی دانست و گفت: کار این رشته، ترسیم و ارائه نگاه علمی نسبت به وضعیت آینده جوامع اسلامی و دنیای غرب با انجام مطالعه، پژوهش و تحقیق درباره وضعیت فعلی این جوامع و موضوعات مبتلا به آنها است.

حجت الاسلام محمود ترابی افزود: اگرچه حاکمیت آینده جهان با توجه به وعده خداوند متعال در قرآن کریم، متعلق به اسلام و مسلمانان است و این وعده محقق خواهد شد اما رشته آینده پژوهی باید با نگاه علمی و آماری این موضوع را برای مردم تبیین کند.

رییس دانشگاه پیام نور گنبدکاووس هم در ابتدای این نشست با تبریک هفته وحدت و تقارن آن با روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، گفت: رمز پیروزی انقلاب مردم ایران وحدت بود و براین اساس استکبار جهانی سال‌هاست تلاش می کند به آن خدشه وارد کند.

رضا یازرلو با محکوم کردن اقدام رییس جمهوری فرانسه در حمایت و تایید مطالب توهین آمیز به ساحت نبی مکرم اسلام(ص) افزود: این اقدامات از سوی سران کشوری که خود را مهد آزادی و دموکراسی می‌دانند و دل ۲ میلیارد مسلمان را به درد آورده است، جای تاسف دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha