مهدویت را بومی‌سازی نکنیم

تهران- ایرنا- یک کارشناس حوزه مهدویت معتقد است موضوع مهدویت فقط مربوط به ایران نیست بلکه یک جریان جهانی است و نباید این موضوع را بومی‌سازی کنیم.

حجت الاسلام حسین عباسعلی‌پور به خبرنگار معارف ایرنا گفت: همانگونه که بارها امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب فرمودند انقلاب اسلامی زمنیه ساز آمدن منجی و حضرت مهدی (عج) بوده و شکی در آن نیست. مبانی و رویکرد امام (ره) و بزرگان انقلاب این بود که این انقلاب به عنوان یک جریان، زمینه ساز در ظهور حضرت باشد. بنابراین موضوع ظهور منجی از مسائل اساسی انقلاب بوده و هست و رهبر  معظم انقلاب فرمودند بی شک این انقلاب در تعجیل امر ظهور موثر بوده است و حضرت امام (ره) نیز با تعابیر مختلفی تاکید داشتند که این انقلاب در رسیدن به منجی آخرالزمان موثر است.

مدیر بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (عج) استان تهران با بیان این نکته که اصل انقلاب یک جریان زمینه ساز آخرالزمانی است، اضافه کرد: اگر بخواهیم این زمینه سازی را ارزیابی کنیم که انقلاب چقدر موفق بوده، نباید فقط مسائل اقتصادی و فرهنگی داخل کشور را ببینیم بلکه باید به صورت کلان آن را بررسی کنیم ببینیم. مثلا  جریان مقاومت یکی از جدی ترین مسائل در حوزه زمینه سازی ظهور امام زمان است.

عباسعلی پور ادامه داد: ما در روایات مهدوی (عج) مسائلی همچون سرزمین های دیگر اسلامی در مهدویت را داریم. این کشورها گرفتار جریان انحرافی و خطرناک نابودکننده اسلامی بودند و انقلاب اسلامی توانست این جریان‌ها را مدیریت کند. سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان سرباز و سردار مهدوی در جریان مقاومت نقش‌آفرینی کرد و این  موضوع از زایش های انقلاب اسلامی است.

نباید مهدویت را بومی‌سازی کنیم. چون مهدویت فقط مربوط به ایران نیست و نمی توانیم بگوییم اختصاص به ایران دارد. چون معتقدیم مهدویت یک جریان جهانی است. لذا وقتی می خواهیم موضوع مهدویت را ببینیم باید اتفاق‌های جهانی را تحلیل کنیم.

این کارشناس حوزه مهدویت با استناد به آیه پنج سوره قصص گفت: حاکمیت مهدوی در واقع حاکمیت مستضعفان است و امروز انقلاب اسلامی ایران پرچمدار حمایت از مستضعفان و پرچمدار مبارزه با جریان استکبار در جهان و اینها همان شاخصه های زمینه سازی انقلاب اسلامی ایران است.

وی ادامه داد: در نگاه کلان باید بگوییم انقلاب اسلامی ایران در جریان زمینه سازی در جغرافیای سیاسی جهان موثر بوده است ولی درون خودمان به اندازه ای که بتوانیم در رفتارها و نظام‌سازی های خود یک رویکرد زمینه سازی ظهور باشد، باید قبول کنیم نسبت به مسائل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی درون کشور غفلت شده است.

عباسعلی پور اضافه کرد: وقتی برنامه های پنج ساله توسعه یا چشم انداز ۲۰ ساله یا برنامه های توسعه ای با نگاه آینده پژوهی در کشور تدوین می شود، مثلا وقتی می گوییم ایران در سال ۱۴۰۰ در فلان رتبه علمی منطقه ای و جهانی قرار می گیرد، می توانیم در بحث زمینه سازی مواردی را لحاظ کنیم؛ هر چند ممکن است این برنامه ها نیز حاکم بر زمینه سازی ظهور باشد ولی این ها نکاتی است که در مسائل داخلی غفلت شده است ولی اگر کلان نگاه کنیم و مهدویت را بومی ایرانی نکنیم، انقلاب اسلامی در زمینه سازی ظهور تاکنون موفق عمل کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =