برداشت چغندرقند از مزارع نقده ۱۰ درصد افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی نقده با اشاره به اینکه باتوجه به بارندگی مناسب برداشت چغندرقند از مزارع نقده نسبت به مدت مشابه سال قبل تاکنون ۱۰ درصد بیشتر شده، گفت: تاکنون ۱۲۰ هزار تُن چغندرقند از مزارع این شهرستان برداشت شده و روند برداشت محصول تا اواسط آذرماه ادامه دارد.

سیدکریم ابراهیم‌زاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سه هزار و ۱۴۴ هکتار زمین زراعی در این شهرستان زیر کشت چغنرقند رفته که تاکنون از ۵۵ درصد این مقدار برداشت انجام شده است.

وی ادامه داد: با این آمار پیش‌بینی می‌شود حدود ۲۷۰ هزار تُن محصول از این مزارع برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: قیمت خرید تضمینی محصول چغندرقند برای سال جاری ۶ هزار و ۳۰۰ ریال با عیار ۱۶ درصد تعیین شده است.

ابراهیم‌زاده اظهار داشت: برداشت این محصول از شهریور سال جاری در این شهرستان آغاز شده و تا یک‌ماه آینده ادامه دارد.

وی افزود: کشاورزان می‌توانند محصولات خود را با توجه به ظرفیت مرکز خرید این شهرستان به صورت مقطعی به کارخانه قند نقده تحویل دهند.

وی ادامه داد: تاکنون ۶۲ هزار تُن چغندرقند برداشت شده از مزارع نقده به کارخانه قند این شهرستان تحویل شده و باقی به مراکز اطراف تحویل داده شده است.

مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای آن از مواردی است که باید رعایت و اجرایی می‌شود.

چغندرقند و سیب ۲ محصول مهمی است که آذربایجان‌غربی دارای رتبه‌های اول کشور در این بخش است.

اکنون پنج کارخانه قند در آذربایجان‌غربی فعال است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول چغندرقند، معادل ۳۶ درصد تولید این محصول در کشور را فرآوری می‌کنند که بخش عمده این محصول در جنوب آذربایجان‌غربی تولید می شود.

آذربایجان‌غربی سالانه ۲۴۰ هزار تن شکر معادل ۳۶ درصد تولید کشور را استحصال می‌کند.

چغندرقند گیاهی است ۲ ساله از تیره اسفناج که به صورت گیاهی یک ساله زراعت می‌شود، این محصول در آب ‌وهوای کوهستانی از رشد و کیفیت خوبی برخوردار است و سازگاری وسیعی به شرایط محیط متنوع دارد، به سرما و گرما نسبتا مقاوم است تحمل خشکی را دارد و به شوری خاک نیز مقاوم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =