۱۰ آبان‌ماه و اخبار کرونایی استانها

استانها- ایرنا- کرونا در سایه کم توجهی مردم همچنان یکه تازی می‌کند و این روزها به دغدغه مردم و مسوولان تبدیل شده که با محدودیت های اعمال شده اخیر در استانها امید است تا پیک سوم این بیماری کنترل شود.

شیوع این بیماری در هفته های اخیر به حدی پیش رفت که به ناچار باری دیگر محدودیت های کرونایی در استانها از سر گرفته شد و این هفته نیز تمامی محدودیت‌های اعمال شده در هفته‌های گذشته همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند.

بنا به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از امروز اجرای محدودیت‌های جدید در ۲۵ مرکز استان و ۴۶ شهرستان دیگر اجرا می شود.

علیرضا رییسی بیان کرد که هفته گذشته ۴۳ شهرستان به علت قرار گرفتن در وضعیت بحرانی، در گروه‌های شغلی دو و سه و چهار با محدودیت مواجه شدند که برای یک هفته دیگر این محدودیت‌ها تمدید شد. همچنین با توجه به این‌که الگوی بیماری در استان تهران و البرز شبیه یکدیگر است، مقرر شد مصوباتی که برای استان تهران تصویب می‌شود، همان مصوبات در استان البرز نیز اجرایی شود.

هر چند که مردم به کاهش شیوع این بیماری با محدودیت های جدید امیدوارند، اما امروز نیز متاسفانه با فوت ۳۸۶ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۴ هزار و ۸۶۴ نفر رسید و ۲۷ استان همچنان در وضعیت قرمز کرونا هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از این ویروس افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (دهم آبان ۱۳۹۹) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی،  هفت هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۴۱۷ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶۱۲ هزار و ۷۷۲ نفر رسید.

سیما سادات لاری گفت: خوشبختانه تاکنون ۴۸۱ هزار و ۹۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۱۸۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون چهار میلیون و ۹۲۹ هزار و پنج آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

نگاهی به شرایط کرونایی استانها

مردم پایتخت امروز را با تمدید محدودیت های کرونایی آغاز کردند و تعطیلی پرتردد و ریسک‌پذیر در گروه‌های سه و چهار شهر تهران به مدت یک هفته دیگر تمدید شد و فعالیت صنوف گروه‌های ۱ و ۲ که شامل اصناف ضروری و تامین‌کننده مایحتاج و ارزاق روزانه شهروندان می‌باشد، همچنان مطابق گذشته بلامانع است.

کلیه مراسم عروسی، ترحیم و همایش‌های پایتخت که باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود نیز تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

از استان یزد خبر می رسد که محدودیت های جدید در این استان اعمال خواهد شد و تمامی صنوف، مشاغل و رسته‌های شغلی به جز نانوایان و لبنیاتی ها تا ۱۶ آبان ماه سال جاری مجاز به فعالیت تا ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه عصر هستند و فعالیت بیشتر واحدها صنفی یزد با توجه به شرایط اقلیمی منطقه از ۹ صبح آغاز می شود و تا ساعت ۲۲ ادامه دارد.

همچنین روند بستری شدگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در استان قزوین متاسفانه از تعداد ترخیصی‌ها پیشی گرفته و با توجه به ادامه وضعیت قرمز این بیماری، برای پنجمین هفته متوالی محدودیت‌های بیماری کرونا در سطح استان تمدید و اعمال خواهد شد.

در هشتمین ماه درگیری کشورمان با کرونا،  استان مازندران که بر خلاف برخی استان های همجوار از جمله تهران عبور از پیک سوم را در ۲ هفته اخیر پشت سر می‌گذاشت به یکباره در روزهای اخیر با افزایش آمار بستری بیماران کرونایی به نوعی با پرش بیماران در مراکز درمانی مواجه شد و هم اکنون سطح رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در مردم استان نسبت به دوره دوم کرونا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است.

استان آذربایجان شرقی نیز همانند سایر استانها با این ویروس دست و پنجه نرم می کند و رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در این باره اظهار کرد که تعداد مبتلایان استان، صد برابر فوتی‌های یک روز هستند و متوسط تعداد فوتی‌های ناشی از ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی را در طول هفته جاری ۲۲ نفر است بر این اساس محدودیت های هفته گذشته اعمال می شود و سفرها به جلفا به ویژه در تعطیلی‌های جمعه و یکشنبه هفته گذشته و هفته جاری باعث قرمز شدن وضعیت این شهرها شد و سفر به این شهرستانها اکنون ممنوع شد.

از سویی دیگر؛ محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های اجباری جدید به مدت ۲ هفته از امروز (۱۰ آبانماه) در چهار محال و بختیاری آغاز شد و بر این اساس گروه‌های شغلی شماره ۲، سه و چهار تعطیل می‌شود و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های جدید در گروه شغلی شماره سه و چهار در شهرستان‌های فارسان و بن با وضعیت قرمز و شهرستان‌های سامان، لردگان و خانمیرزا با وضعیت نارنجی اعمال خواهند شد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز از افزایش میزان نمونه‌گیری کرونا در استان خراسان جنوبی خبر داد و گفت: در روزهای اخیر بیش از ۳۰۰ مورد آزمایش روزانه انجام شده و دو علت کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بازگشایی‌ها اماکن عمومی موجب شیوع بیشتر این بیماری در استان شد.

هم اینک بیمارستان آیت الله خوانساری اراک که سایت ارایه خدمات تخصصی به بیماران سرطانی غرب کشور بود نیز به ‌دلیل شیوع بالای کووید ۱۹ به مرکز درمان ویژه مبتلایان کرونا تبدیل شده و  پیرو این تصمیم‌گیری گروه عفونی در این بیمارستان مستقر شده است.

متاسفانه علاوه بر افزایش تعداد مبتلایان، بستری‌ها و فوتی‌های کرونا، مرگ و میر مبتلایان بدون هیچگونه بیماری زمینه‌ای نیز در استان ایلام افزایش یافته که موجب تشدید اعمال محدودیت های صنفی در استان و به دستور ستاد استانی کرونا بسیاری از صنوف با تعطیلی اجباری یا کاهش زمان فعالیت مواجه شدند.

خبرها از اردبیل حاکی از آغاز موج سوم کرونا در استان و تشدید محدودیت هاست و به مدت ۲ هفته برگزاری مراسم در تالارها تعطیل، فعالیت قهوه خانه ها و مجالس ختم ممنوع شد، ضمن اینکه بازرسی ها و گشت‌های بهداشتی در تمام مراکز خدماتی، صنفی و رستوران‌های استان افزایش می یابد.

اهم اخبار کرونایی استانها

۱۴۶ بیمار کرونایی در بخش مراقبت‌های ویژه یزد بستری هستند

روند بستری شدگان کرونا در قزوین از ترخیصی‌ها پیشی گرفته است

نظارت‌های جدی بر اعمال محدودیت‌های کرونایی در خرمدره انجام می‌شود

لزوم رعایت فاصله ایمن در نانوایی‌ها برای در امان ماندن از کرونا

آذربایجان‌شرقی کم‌ترین آمار تعدیل نیرو بر اثر کرونا را دارد

نمونه‌گیری کرونا در خراسان جنوبی افزایش یافته است

بیمارستان آیت الله خوانساری اراک ویژه خدمات‌ به مبتلایان کرونا شد

افزایش مرگ مبتلایان بدون بیماری زمینه‌ای و اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی

۸۵ تالار پذیرایی در کرمانشاه پلمب شد

۱۷۸ واحد صنفی متخلف از ابتدای شیوع کرونا در پاکدشت پلمب شد

تمدید تعطیلی یک هفته‌ای برخی صنوف شهر تهران از امروز

افزون‌بر۴۵ هزار نفر در سیستان و بلوچستان آموزش کرونا دیدند

محدودیت‌های کرونایی در سمنان و محدودیت‌های شدید در شاهرود اعلام شد

کرونا ۵۵ واحد صنفی در اسلام آبادغرب را به تعطیلی کشاند

تعداد بیماران مشکوک به کرونا در یزد به ۸۹۶ نفر رسید

کرونا باز هم خدمات مترو و اتوبوس درون شهری شیراز را متوقف کرد

الگوی سنی ابتلا به کرونا در یزد در حال تغییر است

استاندار: محدودیت‌های کرونایی در قم باید ادامه پیدا کند

کرونا ماموریت های اورژانس البرز را به بالای ۱۷ هزار مورد رساند

کرونا در قصرشیرین رکورد زد

رعایت پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای تولیدی زنجان به ۸۹درصد رسید

افزون‌بر ۶ هزار عدد ماسک در ایرانشهر توزیع شد

وضعیت ۸۹۴ بیمار کرونایی در البرز وخیم است

کنترل کرونا در شهرهای بحرانی کردستان نیازمند اعمال محدودیت‌ است

محدودیت‌های کرونایی در مه‌ولات خراسان رضوی افزایش یافت

گزارش های کرونایی

جهش موج سومی همه‌گیری ویروس کرونا در مازندران

حال ناخوش یزد در روزهای اوج‌گیری کرونا

حال ناخوش یزد در روزهای اوج‌گیری کرونا

میدان‌داری مراکز فاقد مجوز ترک اعتیاد در سایه کرونا

کرونا بیخ گوش ماست

قطار کرونا را با هم از ریل خارج کنیم

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =