هزاران نفر علیه قانون ممنوعیت سقط جنین در لهستان تظاهرات کردند

تهران- ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد پس از ممنوعیت سقط جنین در لهستان هزاران نفر در ورشو بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی علیه این حکم را برگزار کردند.

به گزارش ایرنا، این تظاهرات جمعه برگزار شد و هزاران نفر از سراسر کشور برای حضور در این تجمع خود را به ورشو رسانده بودند.

این تظاهرات در حالی برگزار شد که بدلیل شیوع کرونا اجتماع بیش از پنج نفر در لهستان ممنوع است.

دیوان عالی لهستان که بر قوانین و عملکرد دولت نظارت دارد، روز پنجشنبه (اول آبان) اعلام کرد که سقط جنین در این کشور، حتی در مواردی چون رشد ناقص جنین نیز بر خلاف قانون اساسی و ممنوع است. حکم تازۀ دیوان عالی لهستان در خصوص ممنوعیت سقط جنین، با سیاست‌های حزب کاتولیک و محافظه کار و ملی‌گرای حاکم موسوم به «قانون و عدالت» منطبق بوده که دارای گرایش‌ها و موضع گیری‌های افراطی مذهبی است.

بر اساس حکم دیوان عالی لهستان، سقط جنین در این کشور تنها در مواردی مجاز است که جان مادر در خطر باشد و یا اینکه زن در پی تجاوز جنسی یا ارتباط جنسی با محارم، باردار شده باشد؛ اما حتی اگر جنین ناقص باشد، امکان سقط جنین وجود نخواهد داشت.

معترضان به تصمیم دیوان عالی لهستان، بر این باورند که قانون تازۀ ممنوعیت سقط جنین، زندگی زنان باردار زیادی را به خطر می‌اندازد زیرا آنها مجبور می‌شوند تا به شیوه‌های غیرقانونی سقط جنین متوسل شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

سرخط اخبار جهان