کرونا مجازات الهی نیست

تهران_ ایرنا_ علما و اندیشمندان کشورهای اسلامی در وبینارهای کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با نام "همکاری‌های اسلامی در مصائب و بلایا" سخن گفتند و خاطر نشان کردند که کرونا مجازات الهی نیست.

به گزارش جمعه ستاد خبری سی و چهارمین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی،در ادامه وبینارهای سی و چهارمین دوره از کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، بر استفاده از ظرفیت‌های بهداشتی کشورهای اسلامی و اهمیت همکاری نزدیک کشورهای اسلامی با یکدیگر در تسهیل عبور از پاندمی کرونا تاکید کردند.

استاد دانشگاه کراچی گفت: اکثر کشورهای اسلامی در گروه جهان سوم قرار می‌گیرند، جایی که کمبود شدید نیازھای اولیه وجود دارد، وقتی صحبت از ویروس کرونا می‌شود، می‌بینیم که بسیاری از کشورهای مسلمان به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته اند و از امکانات بهداشتی برای مبارزه با این بیماری مهلک برخوردار نیستند و کشورهای اسلامی برای مقابله با کرونا باید همکاری مشترک داشته باشند.
 زاهد علی زاهد، استاد و رییس سابق دانشکده علوم اسلامی دانشگاه کراچی در این کنفرانس بیان داشت: بسیاری از موارد تحت تأثیر شیوع اپیدمی کرونا، در سراسر جهان قرار گرفته اند. بسیاری از فعالیت های علمی که در سراسر جهان در حال انجام بود قطعاً تحت تأثیر آن قرار داشت.
وی افزود: برای حل ھر مشکل راه حلش را پیدا می‌کنند، برای فعالیت های علمی‌، سمینارها، کنفرانس ها و کارگاه ها یا سایر جنبه های آموزش و تدریس نیز راهکاری دیده شده است و این راه حل داشتن وبینارها و کنفرانس ها برخط به جای سمینارها است.
زاهد بیان داشت: به صورت مجازی فعالیت های علمی تا حدی ادامه می‌یابد، اگرچه به دلیل حضوری نبودن، تمام مزایایی که برای انسان می‌آورد را به همراه ندارد. اما، قطعاً به عنوان یک راه حل پذیرفته شده است.
وی با اشاره به موضوع کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی خاطرنشان کرد: اول از همه، همه گیری ها مثل کرونا در جهان وجود دارد و چنین بلایای طبیعی به شکل ھای مختلف، گاهی زمین لرزه، گاهی طوفان، گاهی باران و سیل به وجود آمده و تعداد زیادی از مردم می‌میرند.
وی افزود: چنین بیماری هایی وجود داشته است که در آن میلیون ها نفر جان خود را از دست داده اند. البته، اگر به پنجاه سال گذشته نگاه کنیم، ویروس کرونا بیماری است که تعداد زیادی از مردم جهان را کشته و تحت تأثیر قرار داده است. بنابراین اولین نکته اساسی را می‌خواهم بیان کنم این است که بلایایی که به شکل بیماری، زلزله، باران و یا به شکل دیگری وجود دارد، مجازات های الهی نیستند.
 زاهد عنوان کرد: بنابراین اولین چیزی که باید فهمید این است که این عذاب نیست، بلکه یک آزمایش انسانیت از طرف خدا است، همچنین یک آزمایش برای کسانی است که از آن رنج می‌برند و یک آزمایش برای کسانی است که تحت تأثیر آن قرار نگرفته اند. چگونه می‌توان به کسانی که با این مشکل درگیر ھستند کمک کرد؟

وی ادامه داد: اگر مجازات به وی تحمیل شود، پس نباید به او کمک کرد، زیرا ما به شخص یا افرادی که پروردگار جهانیان می‌خواهد مجازات خود را بر آن ها تحمیل کنند، کمک خواهیم کرد یا وی را در مجازات رها کرده و فرار خواهیم کرد؟ بنابراین در کشورهایی که این اپیدمی شدید است، وضعیت به همین منوال است، نیاز به کمک است، نیاز به همکاری با آن ها وجود دارد تا بشریت از این بیماری مهلک نجات یابد.
این استاد دنشگاه یادآور شد: درباره امت اسلامی ھم بگویم، ما می‌بینیم که اکثر کشورهای اسلامی در گروه جهان سوم قرار می‌گیرند، جایی که کمبود شدید نیازھای اولیه ، فقر، جهل، بیماری و بیکاری وجود دارد. وقتی صحبت از ویروس کرونا می‌شود، می‌بینیم که بسیاری از کشورهای مسلمان به شدت تحت تأثیر آن قرار گرفته اند و از امکانات بهداشتی برای مبارزه با این بیماری مهلک برخوردار نیستند.

وی افزود: بنابراین نیاز به پیوندی بین جهان اسلام وجود دارد، زنجیره ای که کشورهای مسلمان از طریق آن می‌توانند به یکدیگر کمک کنند، جایی که نیاز به همکاری در زمینه های دیگر، و بهداشت وجود دارد، خیلی ضروری است. اگرچه مرض هیچ مذهبی ندارد و مریضی برای آمدن از کسی اجازه نمی‌گیرد، اما بحث در مورد همکاری در آنجا است که سایر ملل های دیگر جهان وجود دارند. جایی که کشورها با یکدیگر همکاری می‌کنند.
 زاهد تأکید کرد: بنابراین کشورهای مسلمان نیز باید مانند سایر زمینه ها در زمینه آموزش، فرهنگ، سیاست در زمینه بهداشت ھم با یکدیگر همکاری کنند. جنبه دیگری که ما توجه چندانی به آن نمی‌کنیم این است که جهان در علم پزشکی بسیار پیشرفته شده است. در زمان گذشته دانشمندان بزرگ مسلمان بودند، پزشکان بزرگ مسلمان بودند، که کتاب های آن ها بعداً در اروپا آموزش داده شد، در آمریکا خوانده شد و با خواندن آن ها ملت های اروپا، ملت های آمریکا به جلو رفتند. اما آنچه اتفاق افتاد این بود که ملت های مسلمان عقب مانده و غرب جلوتر بود.
وی اضافه کرد: در نتیجه، در حالی که سایر موارد تحت تأثیر قرار گرفتند.

شایسته تبسم، استاد و رئیس بخش روابط بین الملل دانشگاه کراچی در وبینار این کنفرانس بیان داشت: شیوع بیماری کرونا مسئله بسیار مهمی‌در جهان معاصر است و کشورها در حال تنظیم راهبردهای خود برای مقابله با این ویروس که سال گذشته از ووهان شیوع پیدا شد، هستند.
وی ادامه داد: این ویروس حدود ۷۵ درصد جمعیت دنیا، از جمله مسلمانان جهان را درگیر کرده است. علاوه بر فعالیت‌های اقتصادی، تقریباً تمامی‌ادیان و فعالیت‌های مذهبی به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته‌اند. دولت‌های مسلمان نیز ترتیبات سخت‌گیری هایی  جهت کنترل شیوع این ویروس اتخاذ کرده‌اند و اکثریت آن‌ها نمازهای یومیه و در ادامه، نماز جمعه را در مساجد به شدت محدود نمودند.

فاصله گذاری اجتماعی کلید قفل  بحران کروناست
تبسم عنوان کرد: در مرحله بعدی، دولت عربستان سعودی حج عمره را برای خارجی‌ها و نهایتا برای شهروندان محلی محدود کرد. امسال دولت سعودی حج سالانه را به شدت محدود نمود. این همه گیری تمامی دنیا، از ‌جمله دنیای اسلام را با خطری جدی مواجه نموده است. کلید مقابله با شیوع این ویروس فاصله گذاری اجتماعی است که با مشی جمع گرایی اسلام در تعارض است.
وی افزود: در این شرایط، کنفرانس حاضر بسیار به موقع است و قطعا ره آورد مثبتی خواهد داشت، زیرا فقهای اسلام قوانین خاصی تعریف کرده‌اند که می‌توان در شرایط اضطراری و جهت صیانت از جان و جلوگیری از ضرر اقتصادی به کار بست. فقه اسلامی اصول حقوقی مهمی‌را ارائه می‌دهد که در مواقع بحران می‌توان از آن‌ها استفاده نمود، اصولی مانند رفع دشواری و اعمال سعه نظر.
استاد دانشگاه کراچی بیان داشت: علاوه بر این، می‌توان از دستورالعمل‌های اسلامی در خصوص همه گیری که تاریخچه آن به زمان حضرت رسول(ص) برمی‌گردد نیز استفاده نمود تا به دنیای اسلام برای مقابله با چالش‌های مرگبار این ویروس کمک نماییم.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که یکی از موضوعات مهم کنفرانس بحث در مورد وحدت اسلامی است، گفت: وحدت پایه همبستگی اسلامی و انسانی است. مفهوم دینی وحدت راه موثری برای حل مشکل جهان‌شمول درگیری بین انسان‌ها است. اسلام وسیله رهایی از تمامی‌بلایا و مصیبت‌هایی است که به شرایط انسان صدمه می‌زند.
 تبسم اضافه کرد: به اعتقاد من، کشورهای دارای اکثریت مسلمان می‌بایست وظیفه تحکیم روابط همبستگی دوجانبه در این سال سخت، مبادله کارشناسان بهداشت عمومی را به عهده بگیرند.
وی عنوان کرد: انتظارات از این کنفرانس که مباحث بسیار مثبتی را در خصوص چالش‌های گوناگون پیش روی جهان و بالاخص جامعه مسلمین قرار دارد را مورد تاکید قرار خواهد داد، بسیار بالا است و ما ابزارهایی جهت مقابله با شرایط ناشی از این همه گیری را پیشنهاد خواهیم کرد.


دشمن اصلی ما درون ما نیست


رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید با بیان اینکه مسلمانان برای نگھبانی بیت اللہ از ساحل نیل تا خاک کاشغر باید متحد شوند، تصریح کرد: ما باید وابسته به اسلام باشیم، قرآن یک ضابطہ حیات کامل و یک منشور کامل است پس ما چرا دنبال یک نظام دیگری برویم، ما باید بطرف رسول خدا برگردیم.
 مفتی محمد عادل ندوی، رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید، پیش از ظهر امروز طی سخنانی در وبینار منطقه‌ای هندوستان با اشاره به موضوع این وبینار که ظرفیت های جهان اسلام در مواجهه با بلایا و مصائب است، اظهار کرد: موضوع این وبینار خیلی سادہ است و قبلا ھم دربارہ این موضوع حرف ھای زیادی ارائہ شدہ است، این موضوع حساس، سادہ و هم ضروری است.
وی اضافه کرد: در این ایامی کہ قضیہ فلسطین خیلی داغ است، ارمنستان و آذربایجان باھم درگیر ھستند، کل جھان درگیر مسایل آنچنانی است، پرداختن بہ موضوع همکاری‌های جهان اسلام در مصایب و بلایا با رویکرد کرونا نیاز مھم جامعہ اسلامی است.
رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید با اشاره به آیه «وَلَنَبْلُوَنَّکُم بِشَیْءٍ مِّنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِّنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ ۗ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» گفت: قرآن مجید تاکید می کند کہ ما حتما شما را با ترس، گرسنگی و زیان مالی، جانی و کمبود محصولات امتحان می کنیم  و در ھمین ویروس کرونا مشاھدہ کردیم که مردم با گرسنگی مردند، ھزار و پانصد کیلومتر پای پیادہ طی کردند.


وی افزود: این قانون الھی است، قانون الھی ھمین است، خدا امتحان می کند اما در زمان این امتحان الھی ما چطور میتوانیم از این امتحان بیرون بیاییم و با این مشکلات مقابلہ کنیم، راھش را ھم قرآن و سنت بہ ما گفتہ است، خدا می فرماید وَتَعَاوَنُوا عَلَی الْبِرِّ وَالتَّقْوَیٰ در کار ھای نیک و پسندیدہ ھمکاری کنید، چہ مشکل یک کشور مسلمان باشد، چہ مشکل مربوط بہ کل جھان اسلام باشد، ما باید بر این آیات الھی عمل کنیم تا بہ حل مشکلات برسیم.
مفتی محمد عادل ندوی ادامه داد: قضیہ فلسطین یک قضیہ خیلی جدی است و خیلی وقت است کہ صیہونیست‌ھا آنرا اشغال کردہ اند، خباثت‌ھای آنان و ویدیوھای ظلم و جبر و خباثت آنان را ھر روز مشاھدہ می کنیم، و چشم ھای ما گریان می شوند.
وی اضافه کرد: در جھان ۵۷ کشور اسلامی داریم و فلسطین یک کشور مظلوم است، کودکان این کشور مظلومند، زنان آنجا مظلومند، مردان آنجا مظلوم و بی گناہ اند، و بہ سرکردگی آمریکا آنها را بمباران می کنند، آنھا را می کشند، ما وقتی این اوضاع را میبینیم احساس می کنیم کہ نکند مسلمانان تعدادش کم شدہ، اسبابشان کم شدہ، وسایلشان کم شدہ و اسلحہ ندارند.
رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید با بیان اینکه ما باید این را قبول کنیم کہ آن غیرت و حمیت دینی کہ اقتضای امروز است از بین رفتہ یا خیلی کم شدہ است، گفت: مسلمانان اتحادشان از بین رفتہ، ھمہ جا اختلافات بنام مسالک، مذاھب، فرق، زبان، قوم، اقتصاد، تجارت، فامیل و ۔۔۔ زیاد شدہ است و در چنینی شرایطی ما چطور می توانیم مشکلاتمان را حل کنیم.
وی تصریح کرد: ضروری است کہ با توجه به این دستور خداوند « واعتصموا بحبل اللہ جمیعا ولا تفرقوا " باوجود اختلاف در فرق و مذاھب، وسعت در قلب ھا داشتہ باشیم و باھم بنشینیم و مسایل مشترک مان را حل کنیم.
مفتی محمد عادل ندوی با بیان اینکه بین شیعیان و اھل سنت اتحاد و اتفاق باید باشد، افزود: باید سعی کنیم، جد و جھد کنیم، تلاش کنیم، با کمک کلیپ ھا و واتس اپ و فیسبوک اوضاع را درست کنیم، و برای حل این مشکلات یک پلتفرمی درست کنیم کہ پلتفرم مشترک باشد، کہ در آن رھبران ھمہ مذاھب اسلامی حضور داشتہ باشند، از این طریق ما می توانیم مشکلات مان را حل کنیم.
رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید اظهار کرد: دوستان عزیز اوضاع جھان بہ سرعت دارد تغییر می کند، در شرایط کنونی ما باید قدم ھای جدی برداریم، و اتحاد و اتفاق را در دست بگیریم و در شرایط کنونی کسانی کہ دارند دست بہ اختلاف می زنند کسانی کہ دست بہ تفرقہ میزنند ما باید آنھا را بشناسیم و به دیگران ھم بشناسانیم، چون نجات یافتن از مشکلات در این است کہ ما متحد شویم.
مفتی محمد عادل ندوی افزود: وقتی خار در پاشنہ پا فرو میرود ذھن آدم را درگیر می کند، از چشم اشک جاری می شود، پس مسلمان چہ در ایران زندگی کند، چہ در اروپا چہ در ھند چہ در آمریکا ھمہ مسلمانان باھم برادراند.
وی با بیان اینکه نماز جمعه و عید برای اتحاد بین شھروندان است، افزود: در سطح بین الملل حج و زیارت بیت اللہ شریف را گذاشتہ اند، و در آن اجتماع، سیاہ و سفید، فقیر و پولدار، زن و مرد، پیر و جوان، کودک و میان سال، ایرانی وتورانی ھمہ حضور دارند، و آنجا لباس ھای محلی را در میآورند و یک لباس سادہ بہ تن می کنند و در میدان عرفات در بارگاہ خداوند متعال می روند، لبیک اللھم لبیک می گویند، و اینطوری سعی کردند کہ مسلمانان متحد شوند.
رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید با بیان اینکه در اسلام از طریق آیات قرآن کریم و احادیث پیامبر (ص) و اصحاب پیامبر( ص) سعی کردند کہ مسلمانان متحد شوند، افزود: اگر جایی صحبت از رنگ و نسل شد فروکش کردند حتی پیامبر گرامی (ص) در آخرین خطبہ اش فرمودند بین عرب و عجم ھیچ فرقی نیست، سفید بر سیاہ ھیچ فضیلتی ندارد.
وی تصریح کرد: ما بار دیگر از جمھوری اسلامی ایران و مجمع تقریب مذاھب اسلامی تشکر می کنیم کہ ھر سال این کنفرانس را برگزار می‌کند، و بہ تمام جھان اسلام دعوت اتحاد می دھند، کہ متحد شوند زیرا اگر اختلاف داشتہ باشند نمی توانند کاری انجام بدھند.
مفتی محمد عادل ندوی گفت: در چنین اوضاع ما باید متحد شویم، یکی شویم، حبل اللہ را محکم بگیریم، با طناب خدا متمسک شویم و در راھی برویم کہ راہ رستگاری است، دشمن اصلی ما درون ما نیست، دشمن اصلی ما کسانی دیگر ھستند ما باھم برادریم، ما نزدیک یکدیگر ھستیم، پس ما نیاز داریم کہ مردم را بطرف اتحاد و اتفاق دعوت کنیم، بہ قرآن و سنت نزدیک شویم.
وی ادامه داد: مشکلات ما چہ محلہ ای باشد، چہ منطقہ ای، چہ در سطح شھر یا کشور باشد یا در سطح جھانی باشد، حل این مشکلات فقط در اتحاد وحدت است، ما مشاھدہ می‌کنیم کہ بعضی از دولتمردان کشورھای اسلامی از پیشرفت، مال، دولت و تکنولوژی غرب و آمریکا مرعوب می شوند و در دوستی و ھمنوایی این کشورھا اینقدر جلو می روند کہ برادران دینی خودشان را، فلسطینی ھا را، برادران آذربایجانی را و مظلومان جھان اسلام را فراموش می کنند.
رئیس دارالافتاء و دارالعلوم سید احمد شهید خاطرنشان کرد: در مرحلہ اول مسلمانان باید متحد شوند و در مرحلہ بعدی مسلمانان باید برای حقوقشان تلاش کنند، امروز اوضاع ما اقتضا می کند کہ ما ھمچنین تلاشی بکنیم، حق مان را بگیرم و برای حقوق دیگران ھم تلاش کنیم.وحدت، راهکار احیای مجدد تمدن اسلامی است

مولانا عبدالمتین آخوندزاده، رئیس مجلس دانش و فکر کویته در وبینار این کنفرانس بیان داشت: امروز، روز احیای مجدد امت اسلام است. یعنی ما چطور می توانیم امت را دوباره سمت وحدت ببریم؟ سمت یک زندگی زیبا ببریم؟ سمت امنیت و صلح ببریم؟
وی افزود: ما باید ببینیم با توجه به پیشرفت های علمی و تکنولوژی، اسلام را چگونه می توانیم به عنوان آخرین دین به مردم بشناسانیم. رئیس مجلس دانش و فکر کویته بیان داشت: امروز، روز احیای مجدد امت اسلام در تمامی عرصه های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و... است. تا وقتی که ما به طرف اختراع و ایجاد نرویم وابسته به غرب می مانیم.
رئیس مجلس دانش و فکر کویته تأکید کرد: اسلام دینی است که با فطرت آدمی سازگار است. امروز، روز احیای مجدد امت اسلام است. یعنی ما چطور می توانیم امت را دوباره سمت وحدت ببریم؟ سمت یک زندگی زیبا ببریم؟ سمت امنیت و صلح ببریم؟
وی افزود: ما باید ببینیم با توجه به پیشرفت های علمی و تکنولوژی، اسلام را چگونه می توانیم به عنوان آخرین دین به مردم بشناسانیم.


مسلمانان آفریقا چشم انتظار یاری هستند

 شیخ اسماعیل دعا، رئیس شورای عالی مسلمانان زیمبابوه در وبینار این کنفرانس گفت: همه گیری ویروس کرونا در سراسر جهان بدون توجه به رنگ پوست، جنسیت و اعتقادات، جوامع بشری را درگیر و مجبور به تغییر سبک زندگی خود برای مقابله با انتشار این ویروس کرده است. دولت ها و جوامع و سازمان ها مجبور شده اند بیش از پیش برای هماهنگی و اجرای اقدامات لازم برای مقابله با انتشار این ویروس مرگبار همکاری نمایند.

رئیس شورای عالی مسلمانان زیمبابوه گفت: قابل درک است که هر کشوری در دنیا در حال مبارزه با این همه گیری است و امکانات زیادی برای کمک به کشورهای فقیر جهان سومی ندارد. با این حال، تقاضای ما این است که همکاری نزدیکتری با سایر سازمان های اسلامی انجام پذیرد و اتحاد به وجود آید.
وی افزود: در زیمبابوه، شورای عالی امور اسلامی که مسئول هماهنگی فعالیت‌های سازمان های اسلامی است، فوراً مسئولیت هماهنگی اقدامات حفاظت از مومنین را به عهده گرفت. این سازمان فوراً کارگروه کرونا را راه اندازی کرد که شامل متخصصین پزشکی و رهبران دینی استانی می شود. کارگروه مذکور با کارگروه وزارت خانه همکاری می کند که توسط رئیس جمهور زیمبابوه راه اندازی شده است. این کار گروه تمامی جوانب سبک زندگی اسلامی و نحوه تغییر آن برای هماهنگی بیشتر با اقدامات پیشگیرانه جهت کنترل انتشار ویروس کرونا را بررسی و شناسایی می‌نماید.
شیخ دعا تأکید کرد: وظیفه آن تهیه تجهیزات محافظت شخصی و انتشار اطلاعات است. در حالی که دولت زیمبابوه هر از گاهی قوانین مربوط به فعالیت‌های اجتماعی و فاصله گذاری اجتماعی را اعلام می نمود، کارگروه مذکور تغییرات لازم را برای هماهنگی با سبک زندگی اسلامی ایجاد می کرد. همان طور که می دانید، عبادت ما با عبادات مسیحی متفاوت است. در زیمبابوه فعالیت‌های روزمره مانند نماز و مراسم های عروسی و عزا و سایر فعالیت‌های اسلامی انجام می پذیرد.


وی ادامه داد: جهت حفاظت از سلامتی افراد مقید به اعمال دینی در مقابل همه گیری مرگبار کرونا، کارگاه های متعددی برای رهبران مسلمان در سطح استان و منطقه برگزار شد که در این کارگاه ها، افراد توسط متخصصین کارگروه مذکور در خصوص نحوه انجام نماز، تعداد افراد مجاز و سایر موارد مربوطه آموزش می دیدند. شورای عالی امور اسلامی از این که این تلاش ها تا حد زیادی در مقابله با انتشار کرونا بین مسلمانان زیمبابوه موفقیت آمیز بود، خرسند است.
رئیس شورای عالی مسلمانان زیمبابوه تصریح کرد: در تمامی فعالیت‌های خود، شورای عالی امور اسلامی از طریق رئیس و دبیرخانه خود به صورت مداوم در حال تماس و رایزنی با وزیر بهداشت و رفاه کودکان و همچنین با کارگروه  کرونا در دفتر ریاست جمهوری است. شورای عالی امور اسلامی در کار خود با چالش های زیادی مواجه بود، خصوصا در ارتباط با در دسترس بودن منابع لازم برای تهیه تجهیزات محافظت شخصی و نیز مقاومت هایی که از جانب برخی در خصوص فاصله گذاری اجتماعی خصوصا در مراسم تدفین، وجود داشت.
وی یادآور شد: با این وجود، با توجه به مصمم بودن شورای عالی امور اسلامی برای حفاظت از افراد مذهبی مقید و رعایت قوانین کشور و سازمان بهداشت جهانی، شورا به کار خود ادامه داد و کماکان مسئولیت هماهنگی واکنش به همه گیری کرونا در زیمبابوه را به عهده دارد و با یونیسف نیز در این خصوص همکاری می نماید.
شیخ دعا عنوان کرد: چالشی که جامعه زیمبابوه در این همه گیری با آن مواجه است در دسترس نبودن منابع است. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که افراد عادی نسبت به سایر کشورها فقیرتر هستند. منابع مالی تامین مایع ضدعفونی کننده دست، ماسک صورت و سایر تجهیزات حفاظت شخصی آماده نشده اند. تلاش های زیادی صورت گرفته است تا ضدعفونی کننده و مواد مصرفی لازم در تمامی مساجد و خانه ها تامین گردد. متاسفانه منابع مالی لازم تاکنون تامین نشده است.
وی افزود: قابل درک است که هر کشوری در دنیا در حال مبارزه با این همه گیری است و امکانات زیادی برای کمک به کشورهای فقیر جهان سومی ندارد. با این حال، تقاضای ما این است که همکاری نزدیکتری با سایر سازمان های اسلامی انجام پذیرد و اتحاد به وجود آید. می دانیم که هموطنان ما در خارج از کشور در ساخت مسجد و سایر امور کمک کرده‌اند، اما امسال بحث ویروس مرگبار کرونا است. ما از تلاش های انجام گرفته قدردانی می کنیم، اما تقاضا داریم مساعدت بیشتری در خصوص تامین منابع لازم برای مواجهه با این ویروس انجام پذیرد.
رئیس شورای عالی مسلمانان زیمبابوه گفت: با همین هدف، ما به دنبال ارتباط با سایر برادران در سازمان های دیگر جهان هستیم تا اطلاعات و منابع خود را به اشتراک بگذاریم و با این همه گیری مبارزه کنیم. ظواهر ماجرا نشان از آن دارد که به زودی واکسن این بیماری در دسترس خواهد بود، اما ما این مسئله را بررسی خواهیم کرد. در خاتمه، اعتقاد ما این است که کار شروع شده جهت مبارزه با کرونا می تواند با کمک سایر برادران و سازمان ها در سراسر دنیا به نتیجه مطلوب برسد و افراد به امید خداوند از مرگ نجات پیدا کنند.


 مقابله با کرونا می‌تواند سرآغاز همکاری‌ها باشد 


پژوهشگر مطالعات اسلامی آفریقای جنوبی نیز در ادامه  با تأکید بر این‌که اپیدمی کنونی(کرونا) شرایط سخت و طاقت فرسایی را برای همگان به وجود آورده است، اظهار داشت: شیوه بسیار مثبت و دلسوزانه‌ای که اکثر رهبران کشورهای مسلمان، سازمان‌های اسلامی و مومنین با شجاعت و تفکر در واکنش و برخورد با این شرایط چالش انگیز پیش گرفته‌اند باعث دلگرمی است.

رئیس شورای عالی مسلمانان زیمبابوه گفت: قابل درک است که هر کشوری در دنیا در حال مبارزه با این همه گیری است و امکانات زیادی برای کمک به کشورهای فقیر جهان سومی ندارد. با این حال، تقاضای ما این است که همکاری نزدیکتری با سایر سازمان های اسلامی انجام پذیرد و اتحاد به وجود آید.
عبدالرشید عمر، از پژوهشگر مطالعات اسلامی آفریقای جنوبی در وبینار این کنفرانس گفت: جای تقدیر از برگزار کنندگان این کنفرانس وجود دارد که موضوع مرتبط «همکاری اسلامی هنگام مواجهه با بلایا و مصائب» را انتخاب نموده‌اند.
وی افزود: اپیدمی کنونی شرایط سخت و طاقت فرسایی را برای همگان به وجود آورده است. اما شیوه بسیار مثبت و دلسوزانه‌ای که اکثر رهبران کشورهای مسلمان، سازمان‌های اسلامی و مومنین با شجاعت و تفکر در واکنش و برخورد با این شرایط چالش انگیز پیش گرفته‌اند باعث دلگرمی من می‌باشد.
عمر اظهار کرد: برای مثال، اکثریت مساجد و اماکن مخصوص عبادت در سطح جهان در جواب به نظر مقامات در زمینه رعایت فاصله گذاری اجتماعی به منظور کاهش سرعت میزان انتقال ویروس کرونا به طور موقت درهای خود را به روی زائرین بستند. برای اولین بار در تاریخ مدرن، اذان، یک فرمان آینده نگرانه در بر داشت که توصیه می‌کند در شرایط اضطراری، موذن باید از مسلمانان بخواهد که نماز را در خانه به پا دارند.
وی ادامه داد: شنیدن صدای موذن از بلندگوهای مسجد که اعلام می‌کرد در خانه نماز را به پا دارید بسیار غیر واقعی بود. مساله اطمینان بخش و دلگرم کننده این است که اکثریت مسلمانان به این درخواست جدید از طریق تبدیل منازلشان به مکانی برای پرستش پاسخ دادند. این یک نشانه مثبت و یک علامت واضح است مبنی بر این‌که که گروه‌های بزرگی از مسلمانان قابلیت واکنش نسبت به شرایط در حال تغییر را دارند؛ که آن‌ها نسبت به تطابق وظایف دینی خود با شرایط و الزامات جدید زمانه بی میل و رغبت نیستند.
پژوهشگر مطالعات اسلامی آفریقای جنوبی تأکید کرد: دو دلیل اصلی برای واکنش مثبت و دلسوزانه سازمان‌ها و رهبران اسلامی نسبت به اپیدمی کرونا وجود دارد. اول، اهداف والای شریعت که در واژگان تخصصی به آن «مقاصد الشریعه» می‌گویند و مهم‌ترین هدف در میان این اهداف مساله حفظ جان می‌باشد. دوم، اصول و قواعد حقوقی که در واژگان تخصصی به آن «القواعد الفقهیه» می‌گویند که شامل اصل سهولت و راحتی می‌باشد.
وی یادآور شد: فقیه بزرگ شافعی، امام فخر رازی، که در سال ۱۲۱۰ میلادی چشم از جهان فرو بست استدلال کرد که در بعضی موارد حفظ جان انسان بر حفظ دین مقدم است. بنده معتقدم که اپیدمی کنونی یکی از همان مواردی است که تفسیر این فقیه والامقام مناسب و قابل استفاده می‌باشد.
عمر اذعان کرد: به نظر بنده اپیدمی کنونی نیازمند واکنشی استثنایی و خارق العاده می‌باشد. جایی برای اقدامات ناقص و ضعیف نمی‌باشد. حتی با وجود واکنش مثبت و دلسوزانه مسلمانان جهان و این حقیقت که اپیدمی متاسفانه برای مدت طولانی تر با ما خواهد بود، ضروری است که علمای مسلمان و مخصوصا فقهای حقوق اسلامی در استخراج منابع غنی میراث عظیم حقوقی اسلام به منظور واکنش به بحران‌های زمانه خلاقیت به خرج دهند.
وی اضافه کرد: سوال این است: آیا ما چنین فقهای مسلمان خردمندی داریم که قادر به واکنش نشان دادن در مقابل چالش‌های زمانه از طریق رهبری شجاعانه و خردمندانه باشند؟ از خداوند که منبع بهبودی و شفا می‌باشد، می‌خواهیم که الهام بخش محققین و دانشمندان علم پزشکی برای یافتن یک واکسن و درمان برای ویروس کرونا باشد و به طور اخص برای موفقیت آزمایش‌های بالینی در دست اقدام جهت تولید واکسن ویروس کرونا دعا می‌کنیم.


وحدت از مهم‌ترین پیام‌های اسلام است

 علامه سید هاشم موسوی، امام جمعه شهر کویته در وبینار این کنفرانس تأکید کرد: در ایام ھفته وحدت، اگر مسلمانان وحدت را نشان دھند پیامبر اکرم(ص) ھم خوشحال می شوند و ھمراه با خوشحالی پیامبر اکرم(ص)، خداوند متعال ھم راضی و خشنود می شود. خدا راضی ھست از کسانی که باھم ھستند.

علامه موسوی گفت: وحدت، پیامی عظیم برای مسلمانان ھست و شاید پیام مھم تری از این نداشته باشیم. یقینا اگر برای وحدت کاری نکنیم، از یکدیگر دور خواھیم شد و در نتیجه مشکلات ایجاد می شود و اسلام بدنام می شود. البته پشت این اختلافات دست آمریکا و اسرائیل و ابر قدرت ھای شیطانی باشد، تا مسلمانان را از یک دیگر دور کند.
وی افزود: اگر مسلمانان می خواھند پیشرفت کنند برای سربلندی اسلام می خواھند کار کنند، نیاز دارد شیعیان و اھل سنت یک دل و یک زبان شوند، تا اسلام سربلند شود و پیام اسلام را به کسانی ابلاغ کنند که تشنه دین ھستند.
امام جمعه شهر کویته اذعان کرد: این امر خیلی واضح ھست که غرب و کسانی که از اسلام دور ھستند، از معنویت دور ھستند. اگر ما مسلمانان متحد شویم و پیام اسلام را به آن ھا برسانیم، آن ھا ھم نسبت به راه اصلی شناخت پیدا خواھند کرد. اما اگر خدایی ناکرده آن ھا دیدند که مسلمانان باھم درگیر ھستند، خدایی ناکرده به این نتیجه رسیدند که در اسلام مشکلاتی ھست، تروریسم است، اسلام اسمی است نعوذبالله از قتال و سفاکیت، از اسلام دور می شوند.
وی ادامه داد: آن مسلمانان ساده ای که به خواسته آمریکا و بریتانیا و ابر قدرت ھای شیطانی، قتال می کنند و خون مسلمانان را می ریزند، باید بدانند که از خدا و پیامبر و قرآن روی برگردانده اند. این افراد سدی در راه پیشرفت اسلام ھستند و کسانی را از اسلام فراری می دھند که می خواھند در آغوش اسلام پناه بگیرند. از این رو ما باید باھم باشیم و در ھفته وحدت عید ولادت پیامبر(ص) را برگزار کنیم.


علامه موسوی تأکید کرد: نجات مسلمانان در وحدت است. متاسفانه دشمن، مسلمانان را در مسئله ی دست بسته نماز خواندن یا دست باز نماز خواندن درگیر کرده است، آن مسایل فرعی بجای خودش، ولی نباید اینقدر بزرگنمایی کرد که ھدف ھای اصلی اسلام لطمه بخورد و خدای ناکرده پیامی در جھان منتشر شود که نعوذباله ، نعوذبالله بگویند «الله اکبر، لااله الا الهد» شعارھای امن و سلامتی نیستند. درحالی که اسلام به معنای سلم، امن، آشتی، محبت و... است.
وی افزود: پیشرفت کشور عزیزمان پاکستان ھم زمانی محقق می شود که شیعیان و اھل سنت متحد شوند، یک دیگر را تحمل کنند، دست و بازوی یک دیگر شوند. اگر ما می خواھیم اسلام در جھان در رتبه اول باشد باید به «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّـهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» عمل کنیم. البته وحدت بین مسلمانان این نیست که شیعه، اھل سنت شود یا اھل سنت، شیعه شود، یا مسلک خودش را رھا کند، نخیر. این کار مشکلات را دو چندان می کند، چون این حقیقتی ھست که ھر کسی به مذھب و مسلک خودش علاقه دارد، پس باید در مذھب و مسلک خودش اخلاص داشته باشد. به مسلک خودش متمسک باشد، ولی باید یکدیگر را تحمل کنیم.
امام جمعه شهر کویته عنوان کرد: اسلام می گوید که با کافران ھم خوش رفتار باشید، «قُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا» این برای ھمه انسان ھا ھست که وقتی با کسی برخورد می کنند رفتارتان خوب باشد. یقینا قرآن این پیام را دارد که با برادر دینی تان که شاید در بعضی از عقاید با شما اختلاف دارند، خوش رفتار باشید.
وی ادامه داد: به هرحال نفع مسلمانان در این است که ما پیام حضرت آیت الله العظمی روح الله خمینی(ره) را گوش کنیم که حدودا چھل سال پیش دوازده تا ھفده ربیع را ھفته وحدت نامیدند تا مسلمانان دست و بازوی یک دیگر شوند و بعد از ایشان حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای، فرمان امام خمینی(ره) را پیش برد و ھنوز ھم در این راه مشغول ھستند.
علامه موسوی گفت: وحدت، پیامی عظیم برای مسلمانان ھست و شاید پیام مھم تری از این نداشته باشیم. یقینا اگر برای وحدت کاریی نکنیم، از یکدیگر دور خواھیم شد و در نتیجه مشکلات ایجاد می شود و اسلام بدنام می شود. البته پشت این اختلافات دست آمریکا و اسرائیل و ابر قدرت ھای شیطانی باشد، تا مسلمانان را از یک دیگر دور کند

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =