امام جمعه کرج : نور رسول خدا (ص) هرگز خاموش شدنی نیست

کرج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در استان البرز و امام جمعه کرج با محکوم کردن اهانت خبیثانه رییس جمهوری فرانسه به ساحت مقدس پیامبر اسلام (ص) گفت : نور رسول خدا حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی (ص) خاموش شدنی نیست.

آیت الله سیدمحمد مهدی حسینی همدانی در سی وپنجمین خطبه های مکتوب جمعه کلانشهر کرج با تبریک میلاد باسعادت حضرت محمد مصطفی(ص ) و هفته وحدت بیان داشت:

 پیامبر اسلام (ص) از صمیم جان نسبت به مردم دلسوز و تمام آرزویش هدایت  بشریت بود. قرآن کریم در این باره فرمود: «لَقَدْ جَاءَکُمْ رَسُولٌ مِنْ أَنْفُسِکُمْ عَزِیزٌ عَلَیْهِ مَا عَنِتُّمْ حَرِیصٌ عَلَیْکُمْ بِالْمُؤْمِنِینَ رَءُوفٌ رَحِیمٌ». تحقیقاً رسولی از خود شما به سوی شما آمد که رنج های شما بر او سخت است و اصرار بر هدایت شما دارد و نسبت به مؤمنان رئوفو مهربان است.

وی ادامه داد: رسول خدا (ص) آنقدر غمخوار امت بود که جان خودش در معرض خطر قرار گرفت که قرآن کریم در آیه دیگر فرموده است: «فَلَعَلَّکَ باخِعٌ نَفْسَکَ عَلی‌ آثارِهِمْ إِنْ لَمْ یُؤْمِنُوا بِهذَا الْحَدِیثِ أَسَفاً». گویی می‏خواهی به‏ خاطر اعمال آنان خود را از غم و اندوه هلاک کنی، اگر به این گفتار ایمان نیاورند. باخع از ماده بخع است یعنی هلاک کردن خود از شدّت غم و اندوه، به عبارت ساده تر یعنی دق مرگ شدن.

نماینده ولی فقیه با اشاره به گفتارها ی موهن برخی افراد خبیث در جهان گفت :  عده ای می خواهند نور وجود رسول خدا را با فُوت خاموش کنند اما خود را خوار می کنند و نتیجه عمل خود را در دنیا و به زودی در آخرت خواهند دید. 

وی بیان داشت: در تعبیرات روایی داریم که از رسول خدا (ص) به عنوان نور اول نام برده اند، یعنی اولین مخلوقی که خداوند خلق کرده، نور رسول خدا بوده است. «فاول ما خلق نور حبیبه محمد» و خاصیت نور این است که هم خودش روشن است و هم روشنی بخش است. رسول خدا مظهر نوری است که هرگز خاموشی ندارد.« نور لاظلمه فیه». این نور هم در نظام تکوین نقش دارد و هم در تشریع موثر است و به عنوان رحمت عام و خاص هدایت همه مردم و همچنین اهل ایمان را به عهده دارد.

امام جمعه کرج افزود: خدای تعالی در عالم تشریع و دنیا وظیفه رسولش را این چنین بیان فرمود: « هُوَ الَّذی بَعَثَ فِی الأُمِّیّینَ رَسولًا مِنهُم یَتلو عَلَیهِم آیاتِهِ وَیُزَکّیهِم وَیُعَلِّمُهُمُ الکِتابَ وَالحِکمَهَ وَ » … تلاوت آیات قرآن برای مردم، تزکیه نفوس، تعلیم قرآن و حکمت به انسان ها. که خلاصه اش می شود، دعوت به سوی خدا و این رسالت را پیامبر اکرم (ص) با طریقه و روشی که خداوند به او تعلیم داد: «ادعُ إِلی سَبیلِ رَبِّکَ بِالحِکمَهِ وَالمَوعِظَهِ الحَسَنَهِ  وَجادِلهُم بِالَّتی هِیَ أَحسَنُ»… به بهترین وجه انجام داد.

آیت الله حسینی همدانی اظهار داشت:  آثار این دعوت پیامبر اسلام (ص ) تا امروز در تمام عالم منتشر است و تمام کسانی که از فطرت پاک برخوردارند با شنیدن پیام اسلام بلافاصله ایمان می آورند و درست به همین علت است که تلاش می کنند چهره رسول خدا، قرآن و اسلام را تحریف کنند و با انواع دسیسه ها اسلام هراسی را ترویج می کنند و هر از چند گاهی چنگ به صورت رسول خدا می کشند و دل قریب به 2 میلیارد مسلمان را به درد می آورند.

وی خطاب به دشمنان اسلام گفت : باید بدانند این نور پر طلعلع و مشعشع که مظهر نور السموات و الارض است با هتاکی و اهانت هرگز خاموش شدنی نیست، ولو این ماموریت را بین خود تقسیم کنند، گاهی آلمان، گاهی دانمارک ، گاهی فرانسه و دیگر کشورها در زمان های مختلف برای برنامه ای خاص انجام دهند.

امام جمعه کرج ادامه داد: اسلام ستیزی سران غربی امر مسلمی است که فقط منحصر در عکس، کاریکاتور، فیلم و امثال اینها نمی شود.این روزها دولت اسلام ستیز فرانسه در چهره منفور مکرون که نمونه هایی از این چهره و رفتار را در نیکولا سارکوزی و همچنین فرانسوا اولاند دیده بودیم، نمود پیدا کرده است. دیروز گفته  است کشورش را تروریست های اسلامگرا اشغال کرده اند.

نماینده ولی فقیه در استان البرز خطاب به برخی سران غرب  بیان داشت: وقتی قوانین اسلام ستیزی تصویب می کنید و در سخنرانی ها و مواضع رسمی هم اعلام می کنید با اینکه خود را مهد آزادی می دانید و تا جایی پیش می روید که به راحتی به اسلام، مقدسات و احکام نورانی آن، اهانت می کنید و به مقدس ترین و پاک ترین و مهربان ترین شخصیت تاریخ بشر بی احترامی می کنید و احساسات میلیون ها انسان را خدشه دار می کنید باید منتظر تبعاتش هم باشید.

امام جمعه کرج گفت : در همین مهد دموکراسی و آزادی که اهانت به اسلام جرم نیست اگر کسی راجع به موضوعی که صهیونیست ها را تضعیف می کند مثل سوال درباره هولوکاست اقدام داشته باشد جرم است و باید به زندان برود. البته اهل فن می دانند که دولت فرانسه با رویکرد اسلام ستیزی و تحرکات دیگری که در آفریقا و مدیترانه دارد می خواهد برای خودش بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، در این اتحادیه موقعیت ویژه درست کند.

وی افزود: فرانسه  نمی تواند از سیطره صهیونیست ها و آمریکایی ها خارج شود و به ناچار سیاست های آنها را دنبال می کند، امروز آمریکا احتیاج دارد که اذهان را از خیانتی که بعضی سران کشورهای عربی و اسلامی به آرمان فلسطین کرده اند منحرف کند. اخیرا سودان هم اعلام سازش کرد تا  اولویت مقابله با رژیم صهیونیستی که اولویت جهان اسلام است را به مسیر دیگری هدایت کند لذا این نقش را در این روزها فرانسه بازی می کند. همانطور که قبلاً نظیر این خباثت ها را دیگران هم انجام داده اند.

امام جمعه کرج ادامه داد:  اسلام ستیزی سران غربی امر مسلمی است که فقط منحصر در عکس، کاریکاتور، فیلم و امثال اینها نمی شود بلکه در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی، ولو با تفرقه انداختن بین مسلمانان و ادیان دیگر، با وضع قوانین ضد اسلامی و حمایت از رژیم صهیونیستی انجام می گیرد.

وی بیان داشت : اصل حرکت با انتشار کتاب آیات شیطانی شروع شد، بعد آمستردام فیلم ساخت، بعد از مدتی کپنهاک کاریکاتور نشر داد، بعد در آمریکا قرآن سوزی راه انداختند و فیلم ساختند. وقتی دانمارک کاریکاتور کشید مسلمانان «نه دولت‌هایشان» موج گسترده‌ای در دنیا راه انداختند و خواستار مجازات و عذرخواهی اهانت کننده شدند، حتی خرید محصولات و امثال ذالک را تحریم کردند. اما دولت‌های اسلامی به‌جای اینکه فشار بر سازمان ملل و مجامع حقوقی بین‌المللی بیاورند که قوانینی وضع کنند که هیچ‌کس در هیچ جای دنیا حق اهانت به مقدسات الهی را نداشته باشد مسامحه‌کاری کردند. راه برون‌رفت از این انفعال چیزی جز وحدت جهان اسلام نیست.

آیت الله حسینی همدانی با تبریک ۱۷ ربیع الاول سالروز ولادت با سعادت  امام صادق (ع ) گفت : این امام بزرگوار  وقتی مسوولیت امامت امت را بر عهده گرفت نزدیک یک قرن و نیم از ظهور اسلام می‌گذشت و عده زیادی از مردم سراسر دنیا که تازه‌مسلمان شده بودند با علوم و فنون مختلفی که داشتند وارد جهان اسلام  شدند.

وی ادامه داد: امام صادق (ع)  هم مبانی اعتقادی و عملی آنان را کیفیت بخشید و محکم کرد و هم در قالب تقیه افراد بسیاری را برای آینده اسلام تربیت کرد که درزمینه های مختلف علمی و سیاسی و مبارزاتی مهارت داشتند.بنابراین قرن دوم هجری از دوره‌های شکوفایی علم و دانش و تضارب آراء و مناظره و اندیشه‌ها است که قسمت زیادی از آنها الآن در دسترس محققین و دانشمندان  قرار دارد.

امام جمعه کرج بیان داشت : البته  این بحث مفصلی دارد که چه اتفاقات بزرگ علمی در این دوره رخ‌داده و چه اندیشمندان و متفکران بزرگی در رشته‌های مختلف علمی پروش یافته‌اند. همچنین بامطالعه این فراز از تاریخ و زندگی امام صادق علیه‌السلام کاملاً زندگی سیاسی و روش برخورد با مسائل و حاکمان ستمگر و همچنین نهضت تولید علم برای ما روشن خواهد شدو می‌توانیم به‌عنوان الگو برای مبارزه با دشمنان اسلام بهره ببریم که راه پیروزی و غلبه بر استکبار پیشرفت علمی و قوی شدن در عرصه دانش است.

وی به روایتی از حضرت امام صادق (ع) در خصوص  دوران ظهور ولی‌عصر ارواحنا فداه اشاره کرد و گفت: سَدیر صیرفی گزارش کرده است که یک روز، من و مفضل‏بن عمر و ابوبصیر و ابان‏بن تغلب به حضور مولایمان حضرت صادق علیه السلام شرفیاب شدیم و مشاهده کردیم که امام بر روی خاک نشسته و لباسی ساده پوشیده و همانند مادرِ فرزند ازدست‌داده ناله می‏ زند.آثار اندوه در تمام وجودش رخنه کرده و قطرات اشک پهنای صورتش را فراگرفته بود. آن حضرت می ‏فرمود: سَیِّدی! غَیْبَتُکَ نَفَتْ رُقادی وَ ضَیَّقَتْ عَلَیَّ مِهادی وَ اَسَرَتْ مِنّی راحَهَ فُؤادی، سَیّدی! غَیْبَتُکَ اَوْصَلَتْ مُصابی بِفَجایِعِ الْاَبَدِ وَ فَقْدُ الْواحِدِ بَعْدَ الْواحِدِ یُفْنِی الْجَمْعَ وَ الْعَدَدَ؛ آقای من! غیبت تو خواب از دیدگانم ربوده و بسترم را بر من تنگ ساخته و آسایش قلبم را از من سلب نموده است.

ای آقای من! غیبت تو اندوه مرا به فجایع ابدی پیوند داده و فقدان یکی پس از دیگری، جمع و تعداد را نابود می‏کند. سدیر می‏گوید: امام با اشک و ناله از غیبت حضرت مهدی سلام‌الله‌علیه می ‏گفت. وقتی چنین حالتی را از آن ‏حضرت دیدیم، خیلی منقلب شدیم و با تمام وجود تحت تأثیر حالات و سخنان امام (ع) قرار گرفتیم.

۱۳ آبان روز فروریختن هیبت ظاهری استکبار

امام جمعه کرج در بخش دیگری از خطبه های مکتوب بیان داشت: بعضی حوادثِ تاریخ ‏ساز در مقاطع خاص پیام‌های روشن و ماندگاری را به همراه دارند، مثل سه حادثه مهمی که در یک روز اما در سال‌های مختلف اتفاق افتاده‌اند؛ تبعید امام خمینی (ره )  به ترکیه در ۱۳ آبان ۱۳۴۳، کشتار دانش ‏آموزان در ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، هر سه اتفاق در شکل‌دهی انقلاب و پیروزی آن نقش ویژه داشتند.

وی ادامه داد: در هر سه واقعه آنچه به‌وضوح دیده می‌شود و قابل‌تقدیر است، مقاومت و پایداری تحسین‌برانگیز مردم ایران در مقابله و مبارزه با استکبار بوده که توانسته بینی آمریکا و اذنابش را به خاک بمالد و هیمنه پوشالی‌اش را از بین ببرد و در این مسیر بیش از چهل سال ثابت‌قدم بماند و یک کلمه از آرمان‌هایش کوتاه نیاید و بیشتر مردم جهان را با خود همراه کند و به این باور برساند که آمریکا دشمن جامعه بشری و دشمن صلح و امنیت جهانی و شیطان بزرگ است و همان شعاری را که در اول نهضت الهی‌اش سر می‌داد محکم‌تر و قاطع‌تر از گذشته سردهد و همه با او هم‌صدا شوند و بگویند: مرگ بر استکبار و مرگ بر آمریکا.

آیت الله حسینی همدانی  گفت: روز ۱۳ آبان روز ملی مبارزه با استکبار نامیده شد،  ۱۳ آبان و تسخیر لانه جاسوسی چهره خط سازش و جریان‌های لیبرال را که تلاش می‌کردند تا شاید بشود با آمریکا سازش کرد را برای همیشه مفتضح و بی‌آبرو کرد و امروز اگر کسی حرف از سازش و مذاکره و امثال ذالک بزند در همان مسیر حرکت کرده است.

وی بیان داشت : روز تسخیر لانه جاسوسی و فروریختن هیبت ظاهری استکبار که امام (ره) آن را انقلاب دوم خواند به مستضعفین عالم جرأت داد که آن‌ها هم علیه آمریکا اقدام داشته باشند. لازم است در اینجا باز این تذکری که رهبر معظم انقلاب دادند را تکرار کنم که باید به اسناد لانه جاسوسی توجه ویژه کرد.

ایشان فرمودند: این کتاب‌ها حدود هفتاد جلد است؛ چرا هیچ نشانی از مضامین برگزیده‌ی این کتاب‌ها در مجموعه‌ی مدارس ما، دبیرستان‌های ما، دانشگاه‌های ما نیست؟ چرا؟ این‌یکی از اعتراض‌های من است. چرا این‌ها را داخل کتاب‌های درسی قرار نمی‌دهید؟ چرا نمی‌گذارید نسل جوان ما، نسل جدید ما بفهمد و بداند که آمریکا با اینجا چه کرده است و چه توطئه‌هایی زیر سر داشته؟ برای جلوگیری از تحریف و انحراف متولیان امر اقدام مقتضی را داشته باشند.

امام جمعه کرج در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت :  بیانات مقام معظم رهبری خطاب به اعضای  ستاد ملی کرونا باید نصب العین مردم و مسوولین قرار گیرد و عمل شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

وی بیان داشت :  امام المسلمین ۶ محور برای قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا مطرح فرمودند که ان شاءالله برش استانی آن را دستگاه‌های مربوطه باقدرت و دقت انجام دهند البته بعد از بیانات ایشان عزیزان ما در بسیج استان و مرکز رسیدگی به امور مساجد و گروه‌های جهادی کار را با برنامه‌ریزی شروع کردند.

آیت الله حسینی همدانی گفت : آنچه تأکید مقام معظم رهبری  در این مرحله بود به فضل الهی با هماهنگی همه دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی و مردم‌نهادها و جهادی‌ها تا امروز به همین روش عمل شده بود که در این نوبت با تأکید بیشتری در این مسیر حرکت خواهیم کرد.به‌خصوص محله محور بودن با مرکزیت مساجد که لازم است امامان مساجد مثل قبل بلکه پرشورتر وارد عرصه بشوند و درزمینه  آموزش عمومی، ایجاد و به‌کارگیری ابتکارات و خلاقیت‌ها فعالیت منسجم‌تری داشته باشند و مثل زمان جنگ و ستادهای پشتیبانی عمل کنند.

امام جمعه کرج افزود:  همه به ستاد کرونا کمک کنند و در هر زمینه‌ای که توان دارند خدمت نمایند، نکته مهم دیگری که آقا فرمودند مسئله دعا، توسل و استغفار بود که باید توجه داشته باشیم در این نوبت سعی کنیم همه باهم اقدام داشته باشیم.

نماینده ولی فقیه در البرز بیان داشت:  فعالیتی که در دوره قبل بسیج رسانه راجع به دعای هفتم در امامزاده‌ها داشت با  بازتاب کشوری همراه بود و اثرات خوبی برجا گذاشت  که باید  دوباره احیا شود، از استغفار در طول روز و به‌خصوص ۷۰ مرتبه بعد از نماز عصر غافل نباشید. مطلوب است زمینه پخش ادعیه نظیر الهی عظم البلاء و دعای هفتم بعد از اذان ظهر و مغرب از مأذنه مساجد با صدای دل‌نشین فراهم شود.

وی ادامه داد:  مساجدبا پخش برشور و اطلاعیه در خصوص فعالیت های فرهنگی و بهداشتی اقدام کنند وباید در این زمینه با پزشکان و پرستاران همکاری لازم صورت بگیرد.

امام جمعه کرج با اشاره به انتقال آب رودخانه کرج به تهران گفت :  سال‌های قبل راجع به انتقال آب از استان البرز به تهران در خطبه و غیر خطبه نکات و تذکرات لازم را داده بودم، لذا مسوولان محترم باید با جدیت بیشتری دنبال می‌کردند، امروز هم‌عرض می‌کنم اگر کار برای مردم و مصلحت مردم و آینده آنان انجام می‌شود باید همه جوانب آن کارشناسی شده و با دقت دیده شود و تخلف قانونی هم صورت نگیرد.

وی افزود: امروز هم مردم و هم مسوولان استانی نگرانی و سؤالات جدی راجع به این پروژه دارند بعلاوه اینکه  محیط‌زیست هم تائید نمی‌کند و به نظرم اجرای این پروژه با بندهای پنج  (… تغییرات نامساعد اقلیم، و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های زیست‌محیطی در قوانین و مقررات…) و ۶ (… حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه‌ی منابع طبیعی تجدید پذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی به‌ویژه حیات‌وحش…) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره‌برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل‌تحمل و توان بازسازی) آن‌ها بر اساس معیارها و شاخص‌های پایداری)  و۷ (مدیریت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست‌محیطی نظیر بیابان‌زایی، گردوغبار به‌ویژه ریز گردها، خشک‌سالی) سیاست‌های کلی محیط‌زیست سال ۹۴ که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد، نسازد.

آیت الله حسینی همدانی گفت : حضرت آقا در همین جلسه کرونا تأکید فرمودند که در این‌گونه امور هم باید اقناع افکار عمومی کرد و هم همراه سازی مردم را دنبال کرد. لذا باید نگرانی‌ها مردم درباره از بین رفتن رودخانه کرج را برطرف کرد.

وی دربخش دیگری از سخنانش با اشاره به 14 آبان روز فرهنگ عمومی بیان داشت: باید نهضت کار فرهنگی را آغاز کنیم، کارهایی راجع به اولویت‌های فرهنگی استان توسط نخبگان و فعالان فرهنگی و گروه‌های اندیشه‌ورز و قدر السهم عملیاتی شدن هر دستگاه، نهاد و مردم بطور مقطعی انجام‌شده که کافی نیست، از روزهای اول مأموریت در استان روی این نکته تأکید کرده‌ام که برای کار فرهنگی نیازمند اطلس فرهنگی استان هستیم که باید دستگاه‌های استان فعالانه در تهیه آن اقدام داشته باشند که متأسفانه به خاطر بومی نبودن، دغدغه نداشتن و جابجایی بدون توجیه مدیران، این کار پیشرفتی نداشته است.

وی بیان داشت : تهیه اطلس فرهنگی مطالبه جدی بنده است. بدون برنامه و بدون توجه به آفند و پدافند در کار فرهنگی فعالیت کردن نتیجه‌بخش نخواهد بود.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =