شهادت سردار سلیمانی از هزینه‌های‌ جبران‌ناپذیر مبارزه با تروریسم است

تهران - ایرنا- رییس دیوان عالی کشور با بیان اینکه ایران همواره در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی هزینه‌های سنگینی داده است،گفت: ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ اسلام قاسم سلیمانی از هزینه‌های جبران ناپذیر مبارزه با تروریسم است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از دیوان عالی کشور، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در پانزدهمین اجلاس روسای دیوان عالی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با تاکید بر اینکه یکی از اصول محوری سازمان همکاری شانگهای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی است افزود:‌ از اعضای سازمان انتظار می رود که برای روشن شدن افکار عمومی تعریف صحیحی از دموکراسی، حقوق بشر و تروریسم به جهانیان عرضه کنند.

وی در  سخنان خود در این رویداد که به صورت ویدئو کنفرانس در کشور قزاقستان برگزار شد به تشریح ساختار دستگاه قضایی پرداخت و اظهار داشت: قوه قضاییه طبق اصل ۱۵۷ قانون اساسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان قوه‌ای مستقل از سایر قوا با وظایفی مشخص تعریف شد.
وی ادامه داد: رئیس قوه قضاییه به عنوان عالی ترین مقام این قوه بر اساس اصل ۱۵۷ همان قانون توسط رهبر معظم انقلاب تعیین می شود و  وظایف رئیس قوه قضاییه در اصل ۱۵۸ قانون اساسی با اختیار ایجاد تشکیلات لازم در دادگستری و تهیه لوایح قضایی متناسب و استخدام قضات عادل و شایسته و عزل و نصب آنان تعریف شده است.
مرتضوی مقدم اظهارداشت: دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مرجع قضایی کشور است و مطابق اصل ۱۶۱ قانون مزبور بر اجرای صحیح قوانین در محاکم قضایی سطح کشور نظارت دارد که ایجاد وحدت رویه قضایی برای تمام دادگاه‌ها از وظایف دیوان عالی کشور است انتخاب رئیس دیوان عالی کشور با مشورت قضات این دیوان از سوی رییس قوه قضاییه به مدت پنج سال صورت می‌گیرد.
رئیس دیوان عالی کشور تصریح کرد: در سیستم جمهوری اسلامی ایران دیوان عدالت اداری زیر نظر قوه قضاییه به منظور نظارت بر اقدامات و مصوبات دستگاه های اجرایی کشور طبق اصل ۱۷۳ قانون اساسی پیش بینی شده است و برای رسیدگی به جرایم خاص نظامی در اصل ۱۷۲ نیز سازمانی تحت عنوان سازمان قضایی نیروهای مسلح تحت نظارت قوه قضاییه درنظر گرفته شده است. 
مرتضوی مقدم با بیان اینکه در جمهوری اسلامی ایران دیوان محاسبات زیر نظر مجلس شورای اسلامی تشکیل شده و بر دخل و خرج دولت نظارت دارد گفت: علاوه بر استقلال ساختاری و تشکیلاتی قوه قضاییه استقلال قضایی هر یک از قضات از ویژگی های سیستم قضایی جمهوری اسلامی است، دیوان عالی کشور دارای هیات عمومی است که در استنباط از مواد قانون ایجاد وحدت رویه می کند. 
مرتضوی مقدم به عنوان مقام عالی قضایی جمهوری اسلامی پیشنهاداتی به اعضا سازمان همکاری شانگهای ارائه کرد و افزود: امروزه مشاهده می‌کنید که بعضی کشورهای صاحب قدرت، ثروت و نفوذ با یک جانبه گرایی تمام اصول اخلاقی – بین المللی را پشت سر گذاشته و با بی‌پروایی و با نبود هیچ مانعی پیمان‌ها را نقض و تعهدات را زیر پا می گذارند و با بهره‌گیری ناروا و غیر قانونی از ابزار و امکانات اقتصادی، سیاسی و نظامی سعی در تحمیل اراده خود بر ملت‌ها و حکومت‌ها دارند و صلح و امنیت را به خطر جدی انداخته اند و طعم شیرین عدالت را از جوامع بشر گرفته اند؛ چه خوب است که کشورهای عضو با اتحاد خود از حقوق بشر دفاع کرده و برای ایجاد امنیت ملت‌ها با تشریک مساعی فعالیت های هماهنگی را در مجامع بین المللی شروع کرده و مانع یکه تازی این زورگویان ظالم شوند.
وی با بیان اینکه اجرای عدالت یکی از حقوق بنیادین بشریت است اظهارداشت: وظیفه اخلاقی، اجتماعی، ملی و بین المللی اعضای سازمان همکاری شانگهای اقتضا می کند که تمام مساعی خود را در این زمینه معمول دارند. پیشنهاد می‌کنم سازمان همکاری های شانگهای دفتر مشترکی را ایجاد و زمینه گسترش هر چه بیشتر همکاری را در خصوص انجام این امر مهم فراهم کند و خلاصه نظرات را به صورت منشور سازمان در یک دوره زمانی منتشر کند. 
رییس دیوان عالی افزود: اینجانب آمادگی کشور خود را برای تبادل تجارب جمهوری اسلامی در زمینه های مختلف و انعقاد موافقت نامه همکاری قضایی دوجانبه و چند جانبه اعلام می‌کنم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =