جهش موج سومی همه‌گیری ویروس کرونا در مازندران

ساری - ایرنا -افزایش آمار بستری بیماران دارای علایم مشکوک به ویروس کرونا در بیمارستانهای مازندران، طی یک هفته اخیر نشان می‌دهد که با وجود محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تر شاهد جهش تعداد مبتلایان جدید و شتاب استان برای ورود به پیک سوم همه‌گیری هستیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، براساس آمار ۲ دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران در یک هفته اخیر حدود یکهزار بیمار مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستانهای استان بستری شدند و میانگین آمار روزانه بستری بیماران کرونایی به حدود ۱۵۰ نفر رسیده است که نشان می دهد با وجود برقراری برخی محدودیت‌ و سخت‌گیری های جدید در اجرای پروتکل‌های بهداشتی استان مازندران در عمل وارد پیک سوم این بیماری شد. 

براساس این آمار مازندران که روند آرام ورود به پیک سوم ویروس کرونا را بر خلاف برخی استان های همجوار از جمله تهران در ۲ هفته اخیر پشت سر می‌گذاشت به یکباره در روزهای اخیر با افزایش آمار بستری بیماران کرونایی به نوعی با پرش بیماران در مراکز درمانی مواجه شد.

با توجه به آمارهای روزهای اخیر پیش‌بینی می‌شود چنانچه محدودیت های ۱۳ گانه کرونایی از جمله سخت‌گیری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده اجباری از ماسک در دورهمی‌های غیرمجاز، اماکن عمومی پرازدحام ، واحدهای صنفی نیز با بی‌اعتنایی مردم مواجه شود، شاید روزهای سخت‌تری حتی تعطیلی ولو موقت همانند آنچه که این روزها در برخی استان ها از جمله پایتخت کشور در حال اجراست نیز دور از انتظار نباشد.

اگرچه با اجرای این محدودیت‌ها به خصوص برخورد شدید با واحدهای صنفی تخطی کننده از پروتکل‌های بهداشتی و ماسک و افزایش سطح هشدارهای کرونایی شاهد رشد استفاده از ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی در استان هستیم، ولی همچنان طبق آخرین آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه ماسک در سطح این خطه شمال کشور زیر ۶۰ درصد قرار دارد.

این در حالیست که در صورت رسیدن سطح پروتکل‌های بهداشتی و ماسک زنی به بالای ۹۰ درصد می توان انتظار داشت که با وجود قرارگیری استان در موج سوم ، شاید بتوان از ورود مازندران به شرایط بحرانی جلوگیری کرد. 

اما آنچه این روزها نگرانی کادر درمانی استان را نسبت به روند افزایش آمار بیماران کرونایی بیش از گذشته بیشتر کرد، صرف نظر از همزمانی شیوع ویروس آنفلوانزا با کرونا، این که با فرارسیدن ماه ربیع الاول پس از عزاداری ماه‌های محرم و صفر، این روزها بار دیگر با وجود تعطیلی تالارهای پذیرایی شاهد برگزاری دورهمی‌های خانوادگی به بهانه جشن تولد، ازدواج و سایر آیین ها در منازل هستیم که پایین‌ترین حد پروتکل های بهداشتی و ماسک زنی با حضور پرشمار جوانان در ان رعایت نمی شود و همین مسئله می تواند بر سرعت موج سوم ویروس کرونا بیافزاید. 

براساس آمار رسمی بیمارستان های ۲ دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل،  در یک هفته اخیر به طور میانگین روزانه حدود ۱۵۰ بیمار جدید مشکوک مبتلا به ویروس کرونا بستری شدند و این آمارها از دو موج قبلی که روزانه به طور میانگین ۷۰ نفر بود نیز بیشتر است.

اختلاف ۳۰ درصدی در آمار مراجعه بیماران مشکوک به کرونا در روزهای اخیر و موج سوم نشان می دهد که باید تدابیر سختگیرانه تری در این استان برای اجرای پروتکل های بهداشتی و ماسک زنی اجباری تدوین شود تا شاید بتوان جلوی واقعه را قبل از وقوع گرفت.

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در اینباره به خبرنگار ایرنا گفت : موج سوم کرونایی در این استان همانند سایر استان های کشور نسبت به ۲ موج قبلی خطرناکتر است و همزمانی آن با شیوع ویروس آنفلوانزا راهی جز رعایت سفت و سخت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری فیزیکی و ماسک زنی وجود ندارد.

دکتر فرهنگ بابامحمودی افزود: ما در حالی به استقبال فصل سرد سال می رویم که ضمن مواجهه با ویروس کرونا، برای پیشگیری از ویروس آنفلوانزا نیز واکسن به میزان کافی در اختیار نداریم.

وی ادامه داد: با این وجود صرفا با استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی می توانیم بیش از ۸۰ درصد از ابتلا به آنفلوانزا و حتی کرونا جلوگیری کرد و تحقق این هدف صرفا در گرو همراهی مردم و جدی گرفتن هشدارهای بهداشتی است.

مدیر گروه بیماریهای عفونی خاطرنشان کرد : متاسفانه با وجود این که سرعت انتقال ویروس در کشور رشد داشت، سطح رعایت پروتکل های بهداشتی و ماسک زنی روند کاهشی به خود گرفت و این یعنی باید منتظر بحران و روزهای سختری از ۲ موج قبلی بود.

بابامحمدی گفت: این مسئله در شرایطی است که توانایی جسمی و روحیه کادر درمانی استان به دلیل طولانی شدن دوران همه گیری ویروس و همچنین شهادت برخی از درمانگران بسیار ضعیف شده است که خود می تواند خطر ابتلا را در درگیری کادر درمانی افزایش دهد.

رییس اسبق دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران گفت : باید در شرایطی که سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور و استان روند کاهشی به خود می گیرد، ستاد ملی به یک تصمیم همگانی برای تشدید برخورد قانونی با عادی انگاران کرونایی اتخاذ کند و به مصوباتش در این ارتباط به گونه ضمانت اجرایی بدهد که با متخلفان سلامت به شدت برخورد شود تا این سخت‌گیری‌ها شرایط را برای مدیریت ویروس فراهم کند.

کاهش سطح رعایت پروتکل های بهداشتی 

قائم مقام ستاد استانی مقابله با کرونا مازندران گفت: بررسی میدانی نشان می دهد که سطح رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک در مردم استان نسبت به دوره دوم کرونا حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافت و در چنین فرایندی ستاد استانی مقابله با کرونا محدودیت های کرونایی را افزایش داد و حتی این محدودیت ها شامل حدود ۳۰ درصد از مدارس استان نیز شد که این مدارس نیز فعالیت های تدریسی خود را مجاب به برگزاری در قالب غیرحضوری و فضای مجازی کردند.

حسین حسن‌نژاد افزود: علاوه بر آن دستگاههای اجرایی در استان نیز طبق مصوبه ستاد استانی موظف شدند تا سطح نظارت بر واحدهای صنفی را افزایش دهند و واحدهایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و ماسک نمی زنند، پس از تذکر پلمپ شوند و کسانی که با وجود تذکر همچنان به رفتارهای خود ادامه دهند نیز به دستگاه قضایی معرفی شوند.

وی با شاره به اینکه تاکنون تعدادی از واحدهای صنفی متخلف سلامت پلمپ شدند ضافه کرد: برای افزایش حساسیت عمومی نسبت به ویروس کرونا، طبق مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا، کارگروه روستایی این ستاد با مسوولیت بخشداران و دهیاران در مناطق روستایی نیز شکل گرفت و آنها نیز موظف شدند تا مصوبات و دستورالعمل های بهداشتی را به روستاها ابلاغ کنند و بهورزان ما در روستاها نیز ضمن توصیه بهداشتی باید در اجرای این فرایند نظارت داشته باشند.

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران گفت : اگر با وجود محدودیت ها همچنان مشاهده شود که عادی انگاری کرونایی در سطح استان وجود دارد ضرورت اعمال مصوبات جدید و محدودیت های شدیدتر مورد بررسی قرار می گیرد. 

حسن نژاد برای مدیریت ویروس کرونا همراهی همگانی مردم در رعایت پروتکل بهداشتی را یک ضرورت دانست و افزود: به هر حال با گذشت هشت ماه از شیوع ویروس کرونا ، درمانگران ما در مراکز درمانی دچار خستگی مفرطی هستند که می تواند سلامتشان را تحت تاثیر قرار دهد. 

وی حضور پر رنگ رسانه ها برای آگاهی و هوشیاری مردم را یک نیاز مهم توصیف کرد و گفت: همه ما و به خصوص رسانه ها باید سطح هشدارها را برای افزایش حساسیت بیشتر کنند تا شاید با همکاری هم بتوانیم این ویروس را کنترل کنیم و از تحمیل هزینه های مازاد به استان و کشور جلوگیری شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران نیز به خبرنگار ایرنا گفت: آمار بیماران کرونایی در استان در هفته گذشته نسبت به هفته های قبل روند افزایشی به خود گرفت و ما نیز همانند بسیاری از استان های کشور وارد پیک سوم این ویروس و وضعیت قرمز کرونایی شدیم و اعمال برخی محدودیت ها نیز برای کاهش آمار بیماران انجام شد.

دکتر سید عباس موسوی افزود : اگرچه محدودیت های اعمالی کرونایی در سطح استان و حتی رشد استفاده از ماسک در بین مردم اثرات خود را در یک تا 2 هفته آینده نشان می دهد، ولی بررسی ها نشان می دهد که سطح رعایت پروتکل های بهداشتی و استفاده از ماسک با نقطه مطلوب فاصله زیادی دارد و حد و مرز ۶۰ درصد در رعایت پروتکل ها و استفاده از ماسک روند خوبی نبوده و تداوم این وضعیت می تواند آمار بیماران و سرعت انتقال ویروس را در استان افزایش دهد.

وی حضور ویروس کرونا را یک مسئله جدی و نیازمند هوشیاری توصیف کرد و گفت: مردم ما باید از رفتارهای عادی انگارانه نسبت به ویروس کرونا به شدت پرهیز کنند و از برگزاری مراسم عروسی ، دور همی خانوادگی ، جشن تولد و حضور در اجتماع و معابر عمومی با ازذحام جمعیتی بالا خودداری کنند و در صورتی نیاز به حضور باید فاصله فیزیکی را رعایت کرده و استفاده از ماسک را به عنوان یک منشور اخلاقی در دستور کارشان قرار دهند.

رییس ستاد استانی مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی مازندران اظهار داشت : تجربه 2 موج قبلی کرونا در استان به ما نشان داد که تنها راه مقابله با انتقال این ویروس رعایت پروتکل های بهداشتی، استفاده از ماسک، فاصله گذاری اجتماعی و شستن مکرر دست ها است و اگر این دستورالعمل ها رعایت شود ، نه از گسترش ویروس کرونا جلوگیری میکند بلکه دیگر نیازی به نگرانی درباره شیوع ویروس آنفلوانزا هم نیستیم زیرا شیوه واگیری هر 2 ویروس مشابه است .

براساس آمار رسمی هم اکنون در بیمارستان های 2 دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران حدود ۸۰۰ بیمار کرونایی تحت درمان قرار دارند و حدود  ۱۸۰ نفر از این بیماران به دلیل وضعیت حاد تنفسی و بیماری در بخش مراقبت های ویژه به سر می برند و در یک هفته اخیر نیز آمار بیماران بستری نسبت به ترخیص در حال افزایش است.

طبق گزارش ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا استان مازندران از شیوع موج دوم ویروس کرونا در نیمه دوم تیرماه سال جاری تاکنون با وجود این که با کاهش دو درصدی آمار مرگ و میر بیماران کرونایی نسبت به میانگین کشوری در کنترل این بیماری موفقیت خوبی را کسب کرد، ولی همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد. 

همچنین عدم رعایت پروتکل های بهداشتی همراه با روند رو به رشد بیماران بستری احتمال قرارگیری مازندران را در بین استان هایی با وضعیت فوق قرمز و بحرانی نیز وجود بالا خواهد برد که در این صورت ضمن تشدید محدودیت های کرونایی احتمال تعطیلی برخی کسب و کارها نیز وجود دارد.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها