علما با اخلاق و استدلال از اسلام در برابر هجمه دشمنان دفاع کنند

گنبدکاووس - ایرنا - رییس دانشگاه مذاهب اسلامی کشور با اشاره به هجمه‌های از گذشته تا حال دشمنان علیه دین مبین اسلام و نیز برخی توهین‌ها به ساحت مقدس پیامبر(ص) خاطرنشان کرد که علما و روحانیون شیعه و اهل سنت جهان اسلام بایستی با اخلاق حسنه و استدلال از مکتب اسلام و شخصیت والای آخرین پیامبر الهی دفاع نمایند.

سیدمحمد حسینی روز جمعه درهمایش "نقش نخبگان و علمای تقریبی در برابر خیانت به آرمان قدس شریف و بزرگداشت مرحوم آیت الله تسخیری" و در جمع علمای شیعه و اهل سنت منطقه گنبدکاووس، با تبریک ولادت نبی مکرم اسلام (ص)، امام جعفر صادق (ع) و هفته وحدت، یادآور شد: همان‌گونه که پیامبر اسلام(ص) با اخلاق حسنه خویش، دیگران را به اسلام دعوت می‌کردند، امروز علما و نخبگان شیعه و اهل سنت نیز باید با پیروی از سیره پیامبر (ص)، از مکتب نورانی اسلام در برابر توهین‌های دشمنان دفاع کنند.

وی با اشاره به توهین چند روز پیش رییس جمهور فرانسه به ساحت مقدس پیامبر(ص)، افزود: این اقدام به خاطر ترس و نگرانی آنها از گسترش اسلام است و اگر علما و بزرگان دینی شیعه و اهل سنت جهان اسلام با منطق و استدلال و اخلاق حسنه مسائل و احکام اسلام را بیان کنند، علاوه بر تاثیرگذاری بر دیگران، مانع این چنین توهین‌هایی نیز می‌شود.

حسینی با یادآوری شعار "تفرقه بینداز و حکومت کن" انگلستان و برخی کشورهای استعمارگر غرب برای تسلط بر منابع و ثروت‌های کشورهای اسلامی و منطقه خاورمیانه از چند قرن گذشته تا الان، اضافه کرد: علما و روحانیون شیعه و اهل سنت باید مراقبت این توطئه‌ها باشند زیرا هدف دشمنان ضربه زدن به کلیت اسلام است. 

وی با تبریک هفته وحدت، پیامبر(ص) را محور وحدت امت اسلامی دانست و تصریح کرد: اگر مسلمانان هیچ نقطه اشتراکی جز نبی مکرم اسلام(ص) نداشته باشند، همین نقطه اشتراک برای وحدت کافی است مضاف براینکه شیعه و سنی و دیگر فرق اسلامی اشتراکات زیادی با هم دارند که بایستی مبنای وحدت قرار گیرد تا دشمن به اهداف خود نرسد.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین با یادآوری جنگ‌های صلیبی بین غرب و مسلمانان، ادامه داد: غرب با استفاده ابزاری از دین و به منظور تسلط بر منابع و ثروت‌های مسلمانان این جنگ‌ها را به راه انداخت و مسیحیان را وارد جنگ با مسلمانان کرد.

حسینی با تاکید برضرورت حفظ وحدت و تقویت آن در بین امت اسلامی، گفت: امروز دشمنان اسلام از گسترش این دین الهی و برافراشته شدن پرچم وحدت توسط جمهوری اسلامی که بدون نگاه قومی، نژادی، مذهبی و فرقه‌ای به دنبال تحکیم وحدت در امت اسلام است، نگران و عصبانی هستند.

وی افزود: البته توهین‌ها و هتک حرمت‌های آنها علیه دین اسلام و پیامبر(ص) نتیجه معکوس می‌دهد و وحدت و اتحاد مسلمانان را برای مقابله با این توطئه‌ها و هجمه‌ها بیشتر می‌کند.

حسینی با گرامیداشت یاد خاطره آیت الله تسخیری، اضافه کرد: این عالم ربانی، علاوه بر شخصیت علمی، با اخلاق حسنه و منطق و استدلال به فعالیت تبلیغی در جهان اسلام می‌پرداخت و مورد احترام بود.

به‌گزارش ایرنا، آیت‌الله محمدعلی تسخیری رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام (سه‌شنبه، ۲۸ مرداد) در ۷۶ سالگی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

رییس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین از ارتقای این مرکز آموزش عالی به دانشگاه بین المللی با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و اضافه کرد: این اقدام که هفته گذشته انجام شد، زمینه را برای جذب دانشجویان از سراسر جهان به صورت حضوری یا مجازی و نیز تربیت نیروی انسانی وحدت آفرین فراهم کرد.

امام جمعه اهل سنت نگین شهر از توابع شهرستان آزادشهر نیز در این مراسم با تبریک هفته وحدت، گفت: ولادت پیامبر (ص) فراتر از ولادت جسمی است زیرا ولادت نبی مکرم اسلام (ص) ولادت همراه با نور ایمان در اوج شرک و بت پرستی، ولادت دانایی و معرفت در اوج جهل و نادانی و ولادت مهربانی و رحمت در اوج ظلم و ستم بود. 

آخوند ابوبکر خوجملی با محکوم کردن توهین رییس جمهور فرانسه به پیامبر رحمت و مهربانی، افزود: این اقدام نهایت کفران و ناشکری نسبت به ساحت مقدس نبی مکرم اسلام (ص) و اقدامی نابخشودنی بود که دل حدود ۲ میلیارد مسلمان را به درد آورد. 

وی همچنین تقویت ایمان و توحید را عاملی مهم در وحدت امت اسلامی دانست و اضافه کرد: امروز دشمنان تلاش زیادی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی برای آسیب زدن به ایمان امت اسلامی بویژه نسل جوان انجام می‌دهند که علما و روحانیون نقش مهمی در آگاهی بخشی به مردم برعهده دارند.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین محمود ترابی امام جمعه گنبدکاووس نیز دراین همایش که رییس مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور نیز در آن حضور داشت، برلزوم رفع برخی مشکلات و کمبودهای دانشگاه مذاهب اسلامی استان گلستان شبعه گنبدکاووس تاکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =