مرحله دوم حفاظت و مرمت کاروانسرای ایری ورزقان به پایان رسید

تبریز- ایرنا - مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان آذربایجان‌شرقی از اتمام مرحله دوم حفاظت و مرمت کاروانسرای تاریخی ایری شهرستان ورزقان خبر داد.

احمد حمزه زاده روز جمعه در گفتگویی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در این مرحله از عملیات مرمتی و حفاظتی این کاروانسرا گفت: در این مرحله از عملیات اقداماتی نظیر مرمت و بازسازی دهانه سوم شرقی، شیب بندی و ایزوگام پشت‌بام، کف سازی، بندکشی دیوارهای داخلی و بیرونی، اندود طاق‌های داخلی و اجرای لوله تأسیسات الکتریکی انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، اظهار داشت: با آغاز فاز سوم عملیات حفاظت و مرمت کاروانسرای ایری طی چند ماه آینده، یک گام تا تکمیل عملیات مرمتی نزدیک خواهیم شد.

حمزه زاده با بیان اینکه طی سال جاری بیش از ۱۰۰ کارگاه مرمتی به‌صورت فعال در حال پیشبرد اهداف حفاظتی و صیانتی از مواریث فرهنگی استان هستند، گفت: این اداره کل طی سال جاری با نظارت مستمر بر پروژه‌های مرمتی در نظر دارد تا بخش عمده‌ای از عملیات تخصصی و فنی ابنیه تاریخی انجام و برای بهره‌برداری در حوزه‌های فرهنگی و گردشگری آماده سازد.

کاروانسرای تاریخی روستای «ایری» از جمله بناهای مهم و با اهمیت استان به شمار می‌آید و بخش نخست آن‌که متعلق به دوره تیموری و بخش عمده آن‌که متعلق به دوره صفوی است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت‌شده و مرمت و حفاظت آن طی سال‌های گذشته در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قرارگرفته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =