طرح مدیریت ۴ پارک جنگلی در چهارمحال و بختیاری به روز رسانی شد

شهرکرد- ایرنا- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری از به روز رسانی طرح مدیریت چهار پارک جنگلی در استان خبر داد و گفت: به روز رسانی طرح مدیریت پارک‌های جنگلی، تهیه طرح جدید برای مدیریت پارک ها و همچنین احاله مدیریت پارک های جنگلی از برنامه های اجرایی این اداره کل به منظور ساماندهی این پارک هاست.

سید اسماعیل صالحی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه ۱۷ پارک جنگلی در استان وجود دارد، افزود: برای هفت پارک جنگلی استان نیز طرح جدید مدیریت تهیه شده است.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح احاله مدیریت از برنامه‌های این اداره به منظور حفظ و مراقبت از پارک‌های جنگلی با همکاری مشارکت مردمی و دوست‌داران طبیعت در دست اجراست، گفت:تا کنون ۱۱ پارک جنکلی استان احاله مدیریت شده است.

صالحی گفت:ایجاد اشتغال‌زایی، مقابله با تعرضات احتمالی و کاهش آتش‌سوزی از دیگر اهداف اجرای طرح احاله مدیریت است که با افزایش مشارکت مردم کمک زیادی به غنای پوشش گیاهی در این پارکهای جنگلی خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: مساحت پارک‌های جنگلی استان ۷۴۹ هکتار است که از مجموع ۱۷ پارک جنگلی ۶ پارک به صورت طبیعی و مابقی دست‌کاشت است.

به گفته وی، پارک‌های جنگلی اردل، شیاسی و گندمکار در شهرستان اردل، سیاسرد در شهرستان بروجن،  تهلیجان، سورشجان، شاهین و سولدره در شهرستان شهرکرد، فارسان، گوجان ۱و ۲ و پردنجان ۱ و ۲ در شهرستان فارسان، دوپلان و دره عشق در شهرستان کیار و چهارطاق و پرورز در شهرستان لردگان از جمله پارکهای جنگلی استان هستند.

وی با اشاره به اینکه گونه قالب پارک‌های جنگلی طبیعی استان بلوط است، گفت: گونه قالب پارک‌های دست‌کاشت استان نیز گونه‌های همچون بادام کوهی، زبان گنجشک، اقاقیا، افرا، نارون و سوزنی برگ‌ها هستند.

به گزارش ایرنا ، از مجموع مساحت چهارمحال و بختیاری حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار آن معادل ۸۶.۴ درصد عرصه منابع ملی شامل جنگل و مراتع است، که از این میزان حدود ۳۰۷ هزار هکتار را پوشش جنگلی تشکیل می‌دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

سرخط اخبار استان‌ها